Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Co widać z 15. piętra .KTW II? Panorama Katowic pokazuje metamorfozę miasta

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na pierwszym planie Rondo im. Generała Jerzego Ziętka. W półkolistym budynku działa m.in. klub muzyczny Królestwo, Galeria ASP - Rondo Sztuki oraz sklep YY. W tle Superjednostka i charakterystyczne bloki przy ul. Grażyńskiego z niebieskimi balkonami.
Na pierwszym planie Rondo im. Generała Jerzego Ziętka. W półkolistym budynku działa m.in. klub muzyczny Królestwo, Galeria ASP - Rondo Sztuki oraz sklep YY. W tle Superjednostka i charakterystyczne bloki przy ul. Grażyńskiego z niebieskimi balkonami. Marcin Śliwa
KTW znajdujące się w Katowicach, w sąsiedztwie Strefy Kultury, to największy kompleks biurowy mieście. Charakterystyczne budynki, powstałe według koncepcji pracowni Medusa z Bytomia, szybko stały się jedną z wizytówek stolicy Górnego Śląska. Ich lokalizacja i wielkość sprawia, że jest to również fantastyczny punkt widokowy z piękną panoramą Katowic. Co widać z 15. piętra .KTW II?

Co widać z 15. piętra KTW II? Panorama Katowic pokazuje metamorfozę miasta

W czwartek 12 stycznia 2023 roku firma PwC Service Delivery Center wynajęła 9 pięter w KTW II, co stanowi niemal 1/4 przestrzeni dostępnej w najwyższym wieżowcu w Katowicach. Na 12,5 tysiącach m2 pracować będzie ponad 1000 osób. Wnętrza, w których zagoszczą specjaliści consultingowego giganta, urzekają nowoczesnym stylem i odniesieniami do regionu. W centralnym punkcie biura znajduje się imponująca płaskorzeźba przedstawiająca katowickie śródmieście, z rondem, Spodkiem i wieżowcami .KTW na czele. Dodatkowo, pomieszczenia znajdujące się w biurze opisane są słowami w języku śląskim. Niektóre noszą nazwy charakterystycznych miejsc dla regionu, jak Planetarium, Radiostacja i Palmiarnia.

Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest niesamowity widok na panoramę miasta. Co można zobaczyć z 9. piętra .KTW II? Sprawdźcie w naszej galerii.

Widoczne jest Rondo im. Generała Jerzego Ziętka. W półkolistym budynku działa m.in. klub muzyczny Królestwo, Galeria ASP - Rondo Sztuki oraz sklep YY. W tle Superjednostka i dalej widok na ul. Chorzowską. Tam, na pierwszym planie znajduje się Centrala ING Banku Śląskiego składająca się z budynków A, B i C. Za nimi widoczne są m.in. Face2Face Business Campus oraz Silesia Business Park. Patrząc w prawo od ronda można zobaczyć charakterystyczne bloki przy ul. Grażyńskiego z niebieskimi balkonami oraz halę katowickiego Spodka, al. Korfantego w kierunku Koszutki i zabudowania wokół pl. Grunwaldzkiego.

Z drugiej strony biurowca można zobaczyć al. Walentego Roździeńskiego. Po lewej stronie jest siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia widziana z góry. Za nią widoczne są zabudowania Muzeum Śląskiego z kopalnianą wieżą szybu „Warszawa II". Na wysokości szybu, po prawej strony drogi, widoczny jest Novotel Katowice, a za osiedle wieżowców Gwiazdy. Po Kukurydzach to drugie najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach. Osiedle powstało pod koniec lat 70. według projektu zespołu architektów: Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk.

Kompleks wieżowców .KTW

.KTW I i .KTW II to kompleks biurowy połączony trzypoziomowym garażem podziemnym, zlokalizowany w Katowicach, w sąsiedztwie Strefy Kultury. Pierwszy obiekt mierzy 66 metrów wysokości i liczy 14 kondygnacji, a jego budowa zakończyła się w 2018 roku i trwała blisko dwa lata. Drugi osiągnął wysokość 133 metrów, co składa się na 31 kondygnacji. Wieżowce .KTW i .KTW II, których właścicielem jest spółka TDJ Estate, to łącznie ponad 60 tysięcy m2 powierzchni najmu, co sprawia, że jest to największy kompleks biurowy w Katowicach. Pierwszy, mniejszy budynek jest już cały wynajęty. Drugi również szybko się zapełni.

- Szacujemy, że do końca roku będziemy na poziomie osiemdziesięciu procent wynajęcia drugiego budynku - mówi Bartłomiej Solik, partner zarządzający TDJ Estate. - Zakończyliśmy już budowy kubaturowe. To co widać przy ul. Olimpijskiej to budowa przestrzeni mebla miejskiego wraz z wjazdem do budynku .KTW II. Tam nie będzie już budowy kubaturowej, będzie to dostępna przestrzeń miejska - dodaje.

Przypomnijmy, do 2015 roku stał tu budynek byłej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Nowoczesny jak na owe czasy, 80. metrowy wieżowiec, był budowany od 1965 do 1974 roku. W 2016 roku ruszyła budowa kompleksu .KTW według koncepcji Przemo Łukasika i Łukasza Zagały z pracowni Medusa z Bytomia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera