Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Coraz więcej zbiórek dla Ukraińców. Co jest potrzebne i gdzie dostarczać wszystkie rzeczy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Coraz więcej miast w woj. śląskim przyłącza się do zbiórek dla obywateli Ukrainy.
Coraz więcej miast w woj. śląskim przyłącza się do zbiórek dla obywateli Ukrainy. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Całe województwo śląskie, miasta, szkoły, uczelnie wyższe, lokalne samorządy. Wszyscy jednoczą się z Ukrainą, ale jednocześnie już dziś organizują realną pomoc. Jak wynika z pierwszych szacunków, potrzeby będą ogromne. W korku do przejść granicznych czeka około 100 tysięcy osób. Część z nich w najbliższym czasie trafi na teren województwa śląskiego.

Śląskie pomaga Ukrainie

Zbiórkę na terenie woj. śląskiego koordynuje Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie. Jak przyznaje potrzeby są i będą duże, ale jak to już wiele razy bywało w takich sytuacjach Polacy potrafią się zmobilizować i pokazać, że potrzeby innych są dla nich także ważne.

- Dwa busy 9-osobowe pojechały już po obywateli Ukrainy na granicę. Wkrótce dotrze do nas 100 dzieci, a potem będzie ich około 8 tysięcy. Nie wszystkie dzieci będą z rodzinami. Potrzebne będzie wszystko, oprócz odzieży, żywności, bloki, kredki, maskotki, ale też lekarstwa, buty, odzież – mówi Przemysław Miśkiewicz, dodając, że pomoc koordynowana będzie ze sztabem kryzysowym wojewody śląskiego.

- Jesteśmy w kontakcie z Przemyślem. Od granicy do Lwowa jest 60-kilometrowy zator, 100 tysięcy ludzi stoi w korkach. Z Odessy jedzie się 20 godzin, a potem kilka kilometrów przez kolejną dobę – opowiada Przemysław Miśkiewicz.

Stowarzyszenie Pokolenie w 2014 roku organizowało akcję pomocy Ukrainie: "Jestem Polakiem pomagam Ukrainie".

- Przez dwa lata organizowaliśmy zbiórkę odzieży dla uchodźców z terenów Doniecka i Ługańska, organizowaliśmy pomoc dla ochotników walczących na wschodnich rubieżach Ukrainy. Po agresji rosyjskiego bandyty na wolne państwo ukraińskie wznawiamy naszą akcję pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Hasłem naszej akcji jest "To jest też nasza wojna". Dostajemy wiele informacji o chęci pomocy. Wspracie finansowe można kierować na numer konta bankowego: ING Bank Śląski: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191. Robimy to wszystko pro bono. Możemy obiecać, że będziemy się rozliczać z każdej złotówki – przekazuje Stowarzyszenie Pokolenie.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach rozpoczęło właśnie zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Potrzebne są:

  • Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
  • Kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
  • Produkty dla dzieci: pampersy (wszystkie rozmiary), mleko modyfikowane, gotowe jedzenie dla niemowlaków w słoiczkach, środki czystości typu mokre chusteczki, kremy, ubranka dla dzieci, kocyki (rzeczy mogą być używane, ale muszą być w bardzo dobrym stanie i wyprane)
  • Środki opatrunkowe: zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

Potrzebne są również: koce, śpiwory, zapałki, świece, latarki, zapalniczki, baterie, powerbanki.

- Do paczek możecie dołączyć kartki z ciepłymi słowami dla naszych sąsiadów! Niech wiedzą, że w tak okrutnych czasach nie zostali sami! - informuje UCK.

Gdzie dostarczamy:

  • Lokalizacja Ceglana 35 – brama główna Szpitala oraz Oddział Radioterapii
  • Lokalizacja Medyków 14 – portiernia w holu głównym szpitala

Pierwsza transza darów zbierana zbierana będzie do wtorku (1 marca 2022). O kolejnych terminach UCK będzie informował na bieżąco.

Zobacz także

Zbiórkę wraz ze Stowarzyszeniem Spójnik rozpoczął także poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut.

Zbierane są:

  • środki medyczne - bandaże, opatrunki, środki odkażające,
  • środki czystości - mydło, wkładki higienicznej, podpaski,
  • żywność z długim terminem przydatności do spożycia - najlepiej taka, której nie trzeba gotować,
  • woda,
  • koce, śpiwory, materace,
  • plecaki,
  • apteczki samochodowe,
  • generatory prądu, latarki, świece.

Gdzie można przynieść? Ślōnskô Ambasada, Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta, ul. Św. Anny 17/1, 40-421 Katowice, od poniedziałku do piątku 9 - 17. Zbiórka potrwa do piątku 4 marca 2022 r.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera