Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: do starego dworca wraca życie. W piątek otwarcie bistro

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Hala zegarowa starego dworca w Katowicach
Hala zegarowa starego dworca w Katowicach LOTA
Do starego dworca w Katowicach wraca życie. Będzie tu działało bistro, potem teatr, targ produktów regionalnych, a być może odbędą się również poranki z cross fitem. Wszystko to jednak tymczasowo, nie wiadomo czy potrwa trzy miesiące, czy pół roku, dlatego warto się spieszyć, bo to jedna z ostatnich okazji, aby zobaczyć dworzec w tej – zrujnowanej, ale i bardzo klimatycznej – odsłonie.

Właśnie w piątek w hali zegarowej starego dworca w Katowicach rusza projekt Bahnhof.KTW. Hala, to najładniejszy segment gmachu, który jednak wciąż czeka na generalny remont. Nowy właściciel dworca – firma Opal Maksimum – przystąpiła już do prac remontowych, ale na razie roboty trwają w segmencie z numerem 4, czyli sąsiadującym z halą zegarową.

- Oczywiście pomysł jest szalony i zdajemy sobie z tego sprawę, ale jednocześnie jesteśmy przekonani, że dworzec wyglądający tak jak dziś, z tą historią, którą w sobie ma, to miejsce warte pokazania i zapamiętania właśnie takim, jakie jest teraz – mówi Rafał Kowalkowski,jeden z autorów projektu. Na potrzeby Bahnhof.KTW właściciel dworca oddał trzy pomieszczenia, w tym halę zegarową. Wszystkie zostały uporządkowane, a część pod gastronomię odpowiednio zaadaptowana.

W piątek o godz. 20. startuje pierwszy etap projektu, czyli otwarte zostanie Pop Up Bistro, które poprowadzi Marcin Czubak. Bistro będzie czynne codziennie w godz. od 8. do 20. Ma w nim dominować kuchnia śląska, ale... - W nowym wydaniu wykorzystująca nowe techniki, inspirowana ekologicznymi produktami oraz zmieniająca się wraz z dostępem i sezonowością produktów. Kuchnia nowatorska autorska z lekką dozą fantazji i szaleństwa – zapowiada Czubak na stronie projektu.

Na tym oczywiście nie koniec. Także jutro uruchomiona zostanie strefa chill out'u. W przyszłym tygodniu natomiast rusza targ produktów regionalnych. Targi będą się odbywały w czwartki między 12 a 20.

- Teatr wystartuje w środę 16 listopada. Na początek będzie to spektakl w formie serialu stylizowany na barbie, realizowany pod dowództwem Farbyki Kultury i aktorów z całej Polski. Chcemy też, aby w piątki w hali były wystawiane już bardziej tradycyjne spektakle, być może zaczniemy od Braci Karamazow – zapowiada Kowalkowski.

Piątki i soboty będą też czasem nocnych dyżurów. - Chcemy, aby w Banhnofie pojawiali się styliści, fryzjerzy, tatuatorzy, berberzy, aby właśnie w nocy, w niezobowiązującej atmosferze wszyscy ci, którzy na co dzień nie mają czasu, mogli do nas przyjść i zadbać o siebie – dodaje Kowalkowski.

W planach jest także organizowanie porannego treningu cross fit z regeneracyjnym śniadaniem po, czy stworzenie w hali całodobowego boiska do siatkówki. - Jesteśmy otwarci na wszelkiego typu inicjatywy – zachęca Kowalkowski. Jak zastrzega Bahnhof.KTW jest projektem tymczasowym. Czy skończy się po kilku miesiącach, czy potrwa pół roku, to zależy m.in. od postępów prac remontowych w starym gmachu.

Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo