Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Najważniejsze tematy debat w MCK

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
Za nami drugi dzień debat na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Dyskusje zdominowały kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, w tym energetyką jądrową. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata o roli edukacji w gospodarce.

Podsumowanie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach politycy, przedsiębiorcy i naukowcy z wielu dziedzin rozmawiają o najważniejszych bieżących tematach gospodarczych, ekonomicznych i społecznych. Drugiego dnia EKG sporym zainteresowaniem uczestników kongresu cieszyła się dyskusja "Edukacja dla gospodarki".

W naszym kraju trwa reforma oświaty, która ma przygotować młodych ludzi na wyzwania dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Według najnowszych prognoz osoby, które rozpoczęły teraz swoją edukację gdy wejdą na rynek pracy, nie będzie na nim 60 procent współczesnych zawodów.

- Rzeczywistość rynku pracy tak szybko się rozwija, że w myśleniu o zmianach musimy wyprzedzać to, co wydarzy się za 20 i 30 lat. Uczniów musimy przygotowywać do podjęcia pracy, która zmieni swoje oblicze i będzie się przekształcać – mówi Marzena Machałek, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji.

W tym celu realizowana jest reforma, która łączy system edukacji branżowej z przedsiębiorcami. Opracowano prognozę zapotrzebowania krajowego na zawody - edukacja w profesjach cieszących się największym pożądaniem na rynku pracy uzyskała wsparcie finansowe, a podstawy programowe w szkołach branżowych są opracowywane we wspólnie z pracodawcami. To szczególnie ważne ponieważ obecnie 58 procent osób po szkołach podstawowych wybiera właśnie kształcenie branżowe i zawodowe, co jest najlepszym wynikiem w Europie.

- Nastąpiło odczarowanie szkolnictwa branżowego. Dziś nikt nie dyskutuje o edukacji dualnej, bo każdy widzi, że jest to wspaniałe narzędzie dla przedsiębiorcy i dla młodych ludzi. Na Śląsku to ponad 100 tysięcy młodych ludzi. Jako Strefa chcemy przekonać ich, żeby tu zostali – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Współpraca z biznesem jest również standardem na wielu uczelniach.

- Każda najmniejsza katedra współpracuje z 3-4 przedsiębiorcami. Wszystkie programy dualne są konsultowane z przedsiębiorcą. Politechnika płaci również pracownikom danego przedsiębiorstwa za to, że biorą udział w organizowanych przez uczelnię zajęciach – mówi dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Szereg debat o bezpieczeństwie energetycznym i energii jądrowej

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dużo miejsca poświęcono energetyce. Wielu słuchaczy przyciągnął panel „SMR, czyli atom na miarę”. Eksperci przekonywali, że bardziej niż na wielkoskalową energetykę jądrową inwestuje się obecnie SMR-y, czyli małe reaktory modułowe, które mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Jeden z pierwszych tego typu reaktorów ma powstać już w 2029 roku.

— W latach trzydziestych planujemy kolejne kilkadziesiąt reaktorów — zapowiada Dawid Jackiewicz, zastępca prezesa zarządu, ORLEN Synthos Green Energy SA. — Kiedy rozpoczynaliśmy analizy, możliwości dostępności różnych technologii, przymierzaliśmy się do tego, aby postawić takie reaktory tylko na potrzeby własne, czyli na potrzeby PKN ORLEN oraz na potrzeby grupy Synthos. Tak było kilkanaście miesięcy temu. Teraz po upływie tych kilkunastu miesięcy wiemy już doskonale, że potrzeby rynku są wielokrotnie większe — dodał.

W ten sposób będzie wytwarzana energia dla przemysłu i ciepłownictwa. Równolegle realizowane będą projekty, które odpowiedzą na zapotrzebowanie energetyczne dla usług komunalnych. Do obsługi tego systemu potrzebne będzie szerokie grono specjalistów, których mają zapewnić m.in. polskie uczelnie techniczne - sześć już podpisało umowę dotyczącą współpracy z ORLEN Synthos Green Energy SA.

O małych reaktorach jądrowych dyskutowano także podczas innej debaty poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu. W ocenie ekspertów, jeszcze przez najbliższe lata polska energetyka mimo trwającej dekarbonizacji będzie oparta o węgiel, co rodzi pewne problemy.

- Odejście od węgla zdecydowanie jest nieuniknione, natomiast problem polega na tym, że nasze bezpieczeństwo zarówno pod względem powszechnym, ekonomicznym, jak i środowiskowym opiera się w znacznej części na węglu, zarówno kamiennym, jak i brunatnym. Ciąży na nas wielki obowiązek wykorzystania do maksimum tego, co posiadamy. Musimy o tym pamiętać, budując politykę na kolejne lata - zaznacza prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa.

Tu również podkreślano, że po przeprowadzeniu dekarbonizacji, bezpieczeństwo energetyczne mają dawać Polsce elektrownie jądrowe SMR. Przejście na ten to źródło powinno w przyszłości zabezpieczyć krajowy rynek przed wahaniami cen energii.

Choć w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej sporo mówi się o energii jądrowej, to nie mniej miejsca poświęcono również "zielonej energii". Na EKG dyskutowano m.in. o biogazie, fotowoltaice i energetyce wiatrowej na lądzie. Tematy ekologiczne omawiane były również poza ujęciem energetycznym podczas paneli: "świadomy konsument", "zielona transformacja - nowa konkurencyjność", "zielony handel", "zrównoważona moda" oraz "ekoinnowacyjność".

Finał EKG 2023

W środę 26 kwietnia odbędzie się trzeci, ostatni dzień debat na EKG. Dyskusje również będą odbywać się wokół tematów związanych z energetyką i zieloną transformacją. Nie zabraknie także innych aspektów związanych m.in. z inwestycjami w badania i rozwój w medycynie, pozyskiwaniem funduszy europejskich, trzecim sektorem i rynkiem mieszkaniowym.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty