reklama

Katowice: duże podwyżki za śmieci. Od 1 stycznia 2020 roku zapłacimy 21 zł za segregowane i 42 za niesegregowane. Nowe ceny i powody

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Zaktualizowano 
Od 2013 do 2019 w Katowicach płaciliśmy za śmieci 14 i 21 zł arc.
Podwyżka będzie spora, bo za śmieci segregowane zapłacimy 21,30 zł od osoby na miesiąc, a za niesegregowane - aż 42,60 zł. Nowe stawki za śmieci mają obowiązywać od stycznia 2020. Jest projekt uchwały.

Obecnie od roku 2013 płacimy w Katowicach:

  • 14 zł za osobę na miesiąc za śmieci segregowane
  • 21 zł za osobę na miesiąc za śmieci niesegregowane

Ale od stycznia 2020 w Katowicach będzie podwyżka. Będziemy płacić:

  • 21,30 zł od osoby na miesiąc za śmieci segregowane
  • 42,60 zł za osobę na miesiąc za śmieci niesegregowane

To oznacza podwyżkę o 100 proc. Powody?

Urzędnicy urzędu miasta tłumaczą:

Znaczący wzrost cen paliwa, energii oraz płacy minimalnej, konieczność spełnienia wyższych wymogów recyklingowych narzuconych przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz szereg nowych przepisów (dotyczących standardów bezpieczeństwa, elektromobilności i kontroli wizyjnej składowisk oraz miejsc magazynowania odpadów) – to pięć najważniejszych powodów wpływających na podwyżkę

I potwierdzają: Nowe stawka wyniesie 21,30 zł za odpady segregowane. Natomiast za brak selektywnej zbiórki, która jest obowiązkiem nałożonym przez ustawodawcę, opłata zostanie podwyższona do 42,60 zł. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. To pierwsza od 6 lat zmiana tej opłaty. Podobne zmiany od zeszłego roku są wprowadzane w wielu miejscowościach w całej Polsce – w tym w woj. śląskim. Marna to pociecha, ale w Zawierciu jest projekt uchwały, zgodnie z którym opłata za wywóz odpadów segregowanych wzrośnie do 25 złotych. Za odpady niesegregowane do 75 złotych!

Pięć głównych powodów zmiany opłaty za odbiór śmieci w Katowicach to czynniki zewnętrzne:

  1. · wzrost kosztów energii i kosztów paliwa - tylko w tym roku opłata za MWh, jaką uiszcza Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wzrosła o 59%, a ceny oleju napędowego w przedziale czasowym 2013-2019 wzrosły o ok. 34%.
  2. · wzrost płacy minimalnej - o 41% w porównaniu z rokiem 2013, z prognozowanymi wzrostami w latach kolejnych.
  3. · podwyższenie standardów, m.in. recyklingowych wynikających z rozporządzeń UE. W ciągu 6 lat dzięki powiększeniu m.in. taboru, zatrudnienia czy liczby pojemników do selektywnej zbiórki, poziom segregacji śmieci w Katowicach wzrósł aż o 22 pkt. %. Obecnie wymagany poziom recyclingu wynosi 40%, a w 2020 roku UE wymaga już 50% recyklingu, co oznacza konieczność poniesienia kolejnych nakładów m.in. na zatrudnienie i infrastrukturę.
  4. · wzrost stawek opłaty marszałkowskiej, czyli opłat za korzystanie ze środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski - w przypadku tzw. stabilizatu w okresie 2013-2020 stawka ta wzrosła aż o 630%, a w przypadku pozostałości o 139%.
  5. · zmiany prawne generujące dodatkowe koszty – regulacje po pożarach składowisk, dotyczące bezpieczeństwa, przepisy związane z wymaganym udziałem pojazdów elektrycznych lub gazowych we flocie oraz wymogi dotyczące kontroli wizyjnej.

31 października 2019 na Platformie Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Katowice pojawił się projekt uchwały „w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty”. W kolejnych tygodniach uchwała trafi pod obrady Komisji Infrastruktury i Środowiska i Komisji Budżetu Miasta, a następnie będzie głosowana podczas sesji Rady Miasta.

– Pomimo systematycznego wzrostu kosztów obsługi systemu gospodarki śmieciowej, przy jednoczesnym rozszerzeniu zakresu świadczonych usług, przez ostatnie 6 lat, dzięki optymalizowaniu naszych działań, udawało się nam uniknąć podwyżek. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – podkreśla Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

- Zgodnie z wymogami prawa opłaty za gospodarowanie odpadami mogą być wykorzystane wyłącznie na ten cel. Równocześnie system powinien się bilansować, co oznacza, że koszty nie mogą być wyższe od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów, a ewentualny deficyt pokrywany jest innymi źródłami dochodów. Wzrost opłat za gospodarowanie odpadami to kwestia, z którą mierzą się w tej chwili wszystkie samorządy w Polsce.

Decyzja o podwyżce nie jest łatwa, ale nie możemy dłużej zwlekać. Poprzedziliśmy ją drobiazgowymi wyliczeniami i analizami. Chcemy, aby system przetwarzania odpadów w Katowicach, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, nadal tak dobrze działał. Szereg przykładów, także z zagranicy pokazuje, że nieodpowiedzialne decyzje w kwestii gospodarki odpadami przynoszą złe konsekwencje. Jednocześnie informuję, że w związku z wprowadzaniem nowych stawek osoby najmniej zamożne będą mogły się ubiegać o zwiększenie dodatku mieszkaniowego – dodaje wiceprezydent Mariusz Skiba.

Podwyżek opłat za odbiór śmieci dokonało już bardzo wiele górnośląskich i zagłębiowskich miast. W zdecydowanej większości przypadków nowe ceny są zbliżone do stawek katowickich.

– Polskie Miasta nie chcą podwyższać opłat za śmieci. To niestety konieczność, która nie wynika z apetytów, czy chęci zarobku. To oczywiste, że władzom samorządowym nie jest w smak nadmierne obciążanie mieszkańców, ale system musi się bilansować, nie ma po prostu innego wyjścia – komentuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Warto pamiętać, że Katowice zapewniają swoim mieszkańcom odbiór odpadów z jedną z największych częstotliwości w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Po 2013 roku częstotliwość odbioru niektórych grup odpadów wzrosła nawet o 108%.

Dodatkowo, MPGK zajmuje się odbiorem wielkich gabarytów, odpadów budowlanych, choinek, zużytych leków, baterii, big-bagów z gruzem, co przed 2013 rokiem nie było standardem i nadal nie jest standardem w wielu innych miastach. Dzięki inwestycjom o wartości 120 milionów złotych, Katowice dysponują także jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w kraju.

Pozwala on zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, którzy przodują w województwie śląskim pod względem liczby produkowanych śmieci. Nowa stawka śmieciowa umożliwi utrzymanie oferowanych im standardów gospodarki odpadowej.

100 mln euro z Funduszy Norweskich na rozwój innowacji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
struktura systemu

Nawet się spodziewałem tego, bo już dawno rozpracowałem ten system. Opiera się on na dwóch filarach. Zero kaucjonowania czy skupu butelek, makulatury, itd. Przy skupie ten co odbiera surowiec wtórny płaci przynoszącemu, system polega na tym aby było na odwrót, aby przynoszący surowiec jeszcze płacił, choćby w tej opłacie śmieciowej. To jest żelazna zasada systemu, znana doskonale wszystkim obsługującym system. W radio mówi ekspertka od śmieci, jest bardzo wygadana i zorientowana. Ale gdy redaktorka wspomina że kiedyś dla przykładu powszechnie skupowano opakowania szklane, były one wielokrotnie wykorzystywane i to działało, ekspertka ucina krótko i stanowczo - proszę pani ja się takimi sprawami NIE ZAJMUJĘ.

Druga zasada systemu - nie wolno dopuścić do tego aby system działał sprawnie. Ma wciąż działać źle, w związku z czym mają być wprowadzane kolejne nonsensowne, kosztowne, idiotyczne i nielogiczne "usprawnienia" systemu ( uzasadniające co jasne kolejne podwyżki opłat za wywóz śmieci). Dzięki temu coraz liczniejsze grono swoich, tzw. dobrych ludzi będzie miało przyjemność skorzystać z przywileju nie płacenia ZUS z tytułu przekroczenia tzw. 30krotności. I o to chodzi właśnie.

Kiedyś makulaturę oddawało się do skupu. Skupujący popatrzył. Czyste? Czyste. Gazety dał na jedną kupkę, tekturę gdzie indziej, zapłacił. Później można to było spokojnie wysłać do papierni. Obecnie jest inny system. Ludzi znoszą papiery różna, czyste i brudne, chusteczki higieniczne, też stare tapety, i różne inne takie, czasem pampers ktoś wrzuci, kwestia inwencji. Później firma dokonuje kosztownego procesu mieszania i brudzenia, przyjeżdża wielki samochód z dźwigiem i łubudu, wszystko leci na pakę ciężarówki, miesza się skręca, wykręca, dobrudza. Dalej następuje kolejna koszto i pracochłonna faza procesu, następuje oczyszczanie i porządkowanie tej sterty wymieszanych papierów. Dzielni pracownicy pracowicie wybierają z tej masy wymieszanych papierów cokolwiek co jeszcze nadaje się do przerobu w papierni. Pomyślane genialnie.

G
Gość

Paliwo w 2013r kosztowało ponad 5 zł !! teraz jest trochę mniej a oni mają czelność mówić że podrożało ? i wg ich myślenia to skoro rząd podnosi płacę minimalną to już można dowalić wyższe opłaty co za chory kraj

G
Gość

Koniec z segregacją śmieci, leje na to.

K
Katowiczanka

Jakoś w innych miastach obniżają opłatę za śmieci np w Rudzie Śląskiej z 11 zł na 9 zł. Co ma do tego wszystkiego płaca minimalna. Paliwo od 2013 roku aż tak nie wzrosło żeby robić tak duże podwyżki.

L
Lech

złodziei zagonić do roboty. Niech segregują na śmietniskach. Ci z wyrokami za łagodne wyskoki. 1 dzień roboty pomniejsza wyrok o 1 dzień. Praca to cnota. Nie muszą się wylegiwać na pryczach i oglądać głupawe TV. Ustawa śmieciowa na śmietnik. W lasach dalej dzikie wysypiska.

O
Olo

Niech w sklepach skupują plastikowe butelki tak jak na zachodzie to i do portfela Coś wskoczy a i środowisko bardziej czyste

O
Olo

Po sylwestrze kasa miasta wypłukana to opłaty do miasta w górę

G
Gość

teraz będę cierpieć za wariatów co głosowali na PIS bo ja nigdy bym nie głosowala JAREK dał 50 a zabierze 150 a pensje z czego się biorą wszystko za nasze głupi myśli że JAREK dał 39 lat pracowalam i nikt mi nic nie dał tylko zabiera a do lekarza czekam 3 lata a oni zaraz wstyd mnie za taką POLSKE

O
Obserwator
1 listopada, 13:15, Gość:

No to kończę z segregacją śmieci,niech sobie urzędniki je teraz segregują, w końcu większość z tych pieniędzy pozostaje w urzędzie marszałkowskim na ich premie, najgorszy rząd w historii Katowic...rząd p.Krupy

No to zapłacisz 42 zeta/osobę:) Czyli babci na złość odmroze sobie uszy!!! A tak na marginesie, co tak pijesz do prezydenta? Gwarantuję ci, że gdybyś to ty decydował o wysokości opłat śmieciowych, zakładając że znasz się na ekonomii, to ta oplata bylaby o wiele wiele wyższa!!! Ile zarabiales w 2013 a ile obecnie? Ile wtedy było warte 14 zł a ile obecnie? Najpierw zadaj sobie te pytania a potem psiocz na wszystko!!!

G
Gość

No to kończę z segregacją śmieci,niech sobie urzędniki je teraz segregują, w końcu większość z tych pieniędzy pozostaje w urzędzie marszałkowskim na ich premie, najgorszy rząd w historii Katowic...rząd p.Krupy

U
Urek
31 października, 21:42, Gość:

Serdecznie dziękujemy p. Krupie za tą podwyżkę!

Trzeba było głosować ❎ odpowiednio

O
Obserwator

OK - wszystko idzie w górę, 14 zeta w 2013 roku nijak się ma do 14 zł w 2020 roku!!! MPGK zapewnia wiele usług za tę kasę. Problem jest inny, dotyczący całego kraju, to brak odpowiedzialności producentów za opakowania. Firma X produkuje napoje w plastiku, a my wszyscy mieszkańcy płacimy za zbieranie i utylizacje odpadów - brak rozwiązań systemowych w całym kraju. Dobre rozwiązanie to podwójny system niemiecki - polecam film na youtubie "Milion ton śmieci " dotyczący Berlina - wystarczy ściągnąć do kraju gotowe sprawdzone rozwiazania!!!

w
wybraliście to macie.

MPGK jest sponsorem potężnej gjeksy. Wstyd jako miasto się przyznawać do jawnego dotowania grubymi milionami żałosnego klubu, który gromi potęgi trzeciej (z nazwy "drugiej") ligi. Teraz kaska będzie płynęła po cichu, w ramach opłacania wywozu śmieci.

G
Gość
31 października, 18:44, Rafi 1980:

Mam w dupie segregowanie smieci skoro te ciule podwyzszaja tak cene az o 100 procent. Niech sie ciagna

Jak uważasz ze podwyzka z 14zł na 21zł to jest 100% to gdzie ty szkołę skończyłeś.

G
Gość

Społeczeństwo jest po 1000 kroć konsumpcyjne bezmyślne i leniwe.

Brudasy palą w piecach chyba plastikiem i szmatami aż nos wykręca.

Za dużo pożeracie wszystkiego kto to widział aby tyle śmieci produkować to nie jest normalne. Właściwie to za śmieci powinni pobierać 1000 zł miesięcznie może wtedy byście się zastanowili nad własną konsumpcją - niczym termity wymiatacie se sklepów wszystko bez wyjątku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3