Katowice: dwa budynki biurowe i hotel zamiast hotelu...

  Katowice: dwa budynki biurowe i hotel zamiast hotelu Silesia. Rozbiórka lada moment ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dawny hotel Silesia w Katowicach
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©LOTA

  Co powstanie w miejscu dawnego hotelu Silesia w Katowicach? Będą to hotel i dwa budynki biurowe. Opuszczony i od lat popadający w ruinę hotel jest dość szpetną wizytówką stolicy aglomeracji. Budowa w jego miejscu nowego zespołu budynków ma rozpocząć się w 2019 roku. Inwestorem jest firma Vastint Polska, która właśnie sfinalizowała umowę zakupu działek przy ulicy Skargi w Katowicach i zapowiada rychły start inwestycji.
  Działka przy ulicy Piotra Skargi jest jedną z najlepszych w stolicy aglomeracji. Tuż obok jest przebudowany katowicki rynek, po sąsiedzku znajduje się Dom Handlowy Supersam, a w odległości kilkuset metrów - Spodek i Strefa Kultury. Mimo to przez lata miejsce to niszczało. Hotel Silesia, niegdyś uchodzący za jeden z najlepszych w regionie (otwarto go w maju 1971 r.) został zamknięty w 2006 roku. To wówczas spółka Orbis sprzedała nieruchomość firmie ECE.
  Ta jednak nie informowała, jakie ma plany względem katowickiego budynku. W ostatnich latach hotel znów zmieniał właścicieli, w końcu trafił do przedsiębiorcy z naszego regionu. Jak się okazało, nie na długo.

  Dawny hotel Silesia zostanie wyburzony. Taką decyzję wydano już w 2016 roku


  Na początku 2016 roku katowicki magistrat wydał pozwolenie na rozbiórkę hotelu (pozwolenie jest ważne przez trzy lata), a pod koniec 2016 roku przedwstępną umowę na zakup działki podpisała firma Vastint Poland. Jej przedstawiciele zapowiedzieli wówczas, że gdy nieruchomość kupią, hotel zostanie wyburzony. Stwierdzili, że w jego miejscu planują postawić zespół nowych budynków o funkcjach hotelowo – biurowych.  Na sfinalizowanie tej umowy trzeba było poczekać prawie dwa lata. Spółka Vastint Polska właśnie poinformowała, że stała się właścicielem działek, na których stoi hotel Silesia. To ponad 9000 m kw. terenu przy ulicy Piotra Skargi. Firma potwierdza, że dawny hotel wyburzy, a w jego miejsce postawi zespół nowoczesnych budynków o funkcji hotelowo-biurowej. Inwestycja ruszy prawdopodobnie w 2019 roku.

  Hotel i dwa budynki biurowe w miejscu dawnej Silesii


  - Od początku lokalizacja działki w centrum miasta determinowała pewne rozwiązania funkcjonalne. W sąsiedztwie występują w dużym wolumenie obiekty handlowe, brakuje za to dostatecznej ilości nowoczesnych biur. Planowane funkcje - hotel o powierzchni około 5000 m kw. oraz dwa budynki biurowe o powierzchni 30 000 m kw. - wzbogacą ofertę ścisłego centrum Katowic i sprawią, że już teraz atrakcyjna dla najemców aglomeracja katowicka stanie się bardziej konkurencyjna na tle innych miast regionalnych - mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland. Jak ocenia, popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Katowicach od kilku lat utrzymuje się na stabilnym poziomie.

  - Co ważniejsze, miasto należy obecnie do grona najchętniej wybieranych lokalizacji przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. To ogromny potencjał, z którym wiążemy spore nadzieje na dalszy, stabilny rozwój działalności firmy na rynkach poza Warszawą – podsumowuje Andersson.

  Przy ulicy Skargi może powstać dominanta wysoka na 80 metrów


  Kluczowym argumentem dla inwestora przy zakupie działki było uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Pierwszą uchwałę w sprawie planu katowicka Rada Miasta podjęła w maju tego roku. Wkrótce jednak unieważnił ją wojewoda. Ostatecznie poprawiona uchwała weszła w życie na początku września.

  Projekt planu zakłada, że przy ulicy Skargi można budować w trzech strefach, w których mogą powstać trzy budynki wolnostojące lub jeden zespół budynków. Budynek najbliżej Supersamu może mieć maksymalnie 15 kondygnacji i nie więcej niż 60 metrów wysokości, przed nim (najbliżej rynku) stanąć może niższa wieża – wysoka na maksymalnie 8 kondygnacji i nie więcej niż 30 metrów. Z kolei na działce od strony rzeki Rawy maksymalna wysokość to znów 15 kondygnacji i nie więcej niż 60 metrów wysokości, ale dopuszcza się tu też dominantę architektoniczną o wysokości nieprzekraczającej 20 kondygnacji i aż 80 metrów wysokości.

  Jak będą wyglądać biura i hotel, które planuje Vastin? Nie wiadomo. Inwestor nie zaprezentował jeszcze koncepcji tego kompleksu. W pierwszej kolejności firma zleciła rozbiórkę budynku po hotelu Silesia. Teren wokół został już ogrodzony, a prace wyburzeniowe mają ruszyć na początku 2019 roku. Początkowo rozbiórkę planowano w grudniu, ale termin został przesunięty ze względu na odbywający się w Katowicach Szczyt Klimatyczny.

  Zobacz także:
  Nowy hotel powstanie przy alei Korfantego. Miasto zmienia plan zagospodarowania tutejszych działek


  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Badziew i poraszka

  Katowiczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Tylko parkingi zrobcie a nie ze potem 200 aut zwali sie mieszkancom byle gdzie !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd w tekście

  Photographyzch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  5000 m kw pod hotel z 9000 to rozumiem ale dalej 30 000 m kw pod biurowce ... Gdzieś tu wkradł się błąd . Pozdrawiam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stara "Silesia"

  Don Chichot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Faktycznie, stary hotel Silesia straszył w centrum. Faktycznie (upss) w Katowicach jest potrzeba budowy kolejnego biurowca, chociaż na większości wiszą banery "biura do wynajęcia". Jednakto nie...rozwiń całość

  Faktycznie, stary hotel Silesia straszył w centrum. Faktycznie (upss) w Katowicach jest potrzeba budowy kolejnego biurowca, chociaż na większości wiszą banery "biura do wynajęcia". Jednakto nie moja sprawa i zmartwienie, a inwestora. Mnie, jako rodowitego i od pokoleń katowiczanina interesuje jedno! Jak będa zabezpieczone prace wyburzeniowe i budowlane? Czy znowu Rynek i okolica będą jednym placem budowy? Interesuje mnie również, jak taka potężna inwestycja (rozbiórka, transport kołowy) będą miały wpływ na komunikację w mieście i czy sama komunikacja miejska i międzymiastowa nie ucierpi? Czy przy pracach rozbiórkowych i budowlanych nie ucierpi pobliski gmach banku, budynek Miejskiej Łaźni, która jest siedzibą PZU? Czy nie ucierpi pobliski blok mieszkalny KSM zwany przez katowiczan "Strojem"?
  Najważniejsze jednak to jest dla mnie i innych CZY INWESTOR ZAPEWNI MIEJSCA PARKINGOWE dla swoich pracowników i kontrahentów?! Czy znowu przypadkiem, samochody pracowników nie będą blokować parkingi uliczne? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał