Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Europejskie Forum Przyszłości. Konkurs startupów i koncert, który poprowadzi w całości... hologram

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Konferencja poświęcona konkursowi dla startupów odbyła się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach
Konferencja poświęcona konkursowi dla startupów odbyła się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach KAGRU
Jedyna taka w Europie sal koncertowa wyposażona w nowoczesny ekran mgłowy przeznaczony do wyświetlania hologramów w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, jest drugim, obok Stadionu Śląskiego, miejscem związanym z Europejskim Forum Przyszłości. To właśnie tu 23 lipca odbyła się konferencja poświęcona konkursowi dla startupów. W puli nagród 150. tysięcy złotych.

Na początku października stolica województwa śląskiego ugości prelegentów z całego świata podczas Europejskiego Forum Przyszłości, które odbędzie się w dniach od 6 do 8 października. W piątek 23 lipca ruszył konkurs dla startupów. Jest to możliwe, dzięki współpracy Śląskiego Funduszu Rozwoju i słynnego akceleratora z Doliny Krzemowej - Plug and Play. Finał konkursu zaplanowano w drugim dniu Europejskiego Forum Przyszłości na Stadionie Śląskim. Na uczestników czekają cztery etapy zmagań i nagrody, których łączna pula wyniesie 150 tysięcy złotych.

To pierwsza taka sytuacja gdy Plug and Play, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów po raz pierwszy przygląda się uważnie startupom z perspektywy województwa śląskiego. Śląski Fundusz Rozwoju, zaprosił bowiem globalnego potentata do wspólnych poszukiwań innowacyjnych startupów lub przedsiębiorstw z sektora MŚP.

To duża szansa dla firm ze Śląska. Do tej pory najsilniejszymi ośrodkami startupowymi w kraju są Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto.

- Na Śląsku wcześniej nie było tego typu projektów. Jeżeli były, to na mniejszą skalę i robione tylko przez prywatne firmy. Uważam, że bez połączenia kilku elementów, w tym samorządu, ciężko jest mówić o tworzeniu ekosystemu startupowego i tworzeniu fajnej infrastruktury dla startupów, żeby chciały się tu rozwijać, a nie uciekały w inne miejsca - mówi Kuba Nagórski head of venture building w firmie co.brick.

Musisz to wiedzieć

- Bardzo istotnym czynnikiem jest współpraca z Plug and Play - austriackim akceleratorem, jako partnerem strategicznym. To akcelerator, który współpracuje z podmiotami na całym świecie, więc daje to naszym startupom, które wezmą udział w konkursie, sporą szansę natychmiastowego skalowania się i złapania kontaktów na całym świecie. A to jest dla polskich przedsiębiorców nie do przecenienia, poza oczywiście wsparciem merytorycznym - dodaj Nagórski.

Śląskie stawia na innowacje

Jak przyznaje marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, województwo śląskiej jest w fazie dynamicznych przemian.
– Wyznaczamy odważną perspektywę dla rozwoju branż wysokich technologii i innowacyjnych podmiotów. Ambicją władz województwa jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących. Stwarzamy przestrzeń dla startupów. Liczę na to, że podczas Europejskiego Forum Przyszłości zobaczymy ambitne i śmiałe propozycje biznesowe. Zapraszam do udziału w konkursie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Na celowniku organizatorów konkursu dla startupów towarzyszącemu EFP są innowacyjne produkty, usługi, procesy, które znajdą zastosowanie w regionach wdrażających procesy transformacji gospodarczej oraz w regionach postindustrialnych chcących rozwijać i tworzyć cyfrowe społeczeństwo. Udział w konkursie jest bezpłatny, a zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem specjalnej platformy: www.efp-silesia.com.

Spośród zgłoszonych startupów w pierwszym etapie konkursu zostanie wybranych 50, które w drugiej rundzie przygotują dwuminutową wideoprezentację. - Do III etapu przejdzie 20 uczestników. Tam, razem z przedstawicielami Plug and Play będą pracować nad wystąpieniami podczas finałowej pitching session na Stadionie Śląskim. IV etap to zarazem finał, w ramach którego uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed jury i publicznością. Jury złożone z przedstawicieli Plug and Play oraz Śląskiego Funduszu Rozwoju wybierze spośród finalistów zwycięzcę i dwóch laureatów, którym wręczy kolejno 100 tys., 30 tys. i 20 tys. zł – wylicza Alina Komorowska, członek zarządu Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizatora Europejskiego Forum Przyszłości i zarazem spółki, którą samorząd województwa śląskiego powołał do wspierania innowacyjnych i technologicznych projektów z regionu o wysokim potencjale biznesowym. Konkurs ma charakter międzynarodowy.

- Transfer technologii na Śląsk i internacjonalizację śląskich technologii na świecie. Samo uczestnictwo w konkursie stwarza startupom możliwość rozwoju, skalowania biznesu oraz budowania rozpoznawalności marki na arenie międzynarodowej. No i oczywiście szanse na wdrożenie własnych koncepcji poprzez aktywny networkig z inwestorami obecnymi na Stadionie Śląskim podczas Europejskiego Forum Przyszłości – mówi Benjamin Kloss, dyrektor Plug and Play Austria.

Wiedeński oddział akceleratora jest najbliżej Polski, natomiast pozostałe, oprócz matecznika w Dolinie Krzemowej znajdują się w m.in. Tokio, Szanghaju, Paryżu, São Paulo i Johannesburgu.

Plug and Play, to jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w PayPala, Dropboxa, N26 czy BigID.

Innowacyjna Filharmonia Śląska

Konkurs ogłoszono wykorzystując nowatorskie rozwiązanie, z którego na co dzień korzysta Filharmonia Śląska. Sala koncertowa filharmonii jest bowiem jedyną w Europie, wyposażoną w nowoczesny ekran mgłowy, przeznaczony do wyświetlania hologramów (właśnie w postaci hologramów w ogłoszeniu konkursu uczestniczyli przedstawiciele Plug and Play). To także drugie, obok Stadionu Śląskiego miejsce, ściśle związane z Europejskim Forum Przyszłości. Finałem pierwszego dnia EFP będzie Gala Marszałka Województwa Śląskiego, która odbędzie się właśnie w Filharmonii.

– Ekran mgłowy to polski wynalazek, który pozwala na wyświetlanie obrazów na bardzo cienkiej warstwie powietrza o zwiększonej wilgotności. Niemal niewidoczna powierzchnia, na której pojawiają się hologramy sprawia, że elementy projekcji stają się integralną częścią tego, co jednocześnie dzieje się na estradzie na żywo – tłumaczy Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

- Stworzymy pierwszy w historii koncert z hologramem. To hologram częściowo, będzie tworzyć koncert i dyrygować orkiestrą. Przed nami wydarzenie absolutnie historyczne i bardzo się cieszymy, że to Filharmonia Śląska, po raz kolejny wytycza nowe trendy - mówi dyrektor Wesołowski i dodaje. - Pierwsze próby z hologramem już były. Jest to dla nas technologia którą cały czas poznajemy, coś nowego. Absolutnie nasza wyobraźnia idzie dalej i będziemy starali się ten system u nas rozwijać - tłumaczy. A to oznacza, że w nowym sezonie filharmonia uruchomi cykl koncertów " Hologramy". Co dwa miesiące na scenie Filharmonii Śląskiej, będzie brzmieć muzyka, koncert z użyciem hologramu, ale także nowych technologii m.in. dźwiękami industrialnymi.

6 października, podczas Gali Marszałka wszystkie punkty programu artystycznego zostaną wzbogacone hologramami. Zabrzmią m.in. utwory Wojciecha Kilara i Adama Wesołowskiego, a wystąpią Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz pianista Piotr Sałajczyk.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera