Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024. EuroScience przyznało tytuł stolicy śląskiej metropolii. "To jak europejskie igrzyska naukowe"

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok / Polska Press
Katowice zostało Europejskim Miastem Nauki 2024. Przedstawiciele EuroScience oficjalnie przyznali stolicy woj. śląskiego tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Gościem zwołanej specjalnie na tę okazję konferencji był m.in. premier Mateusz Morawiecki. – Wybór Katowic będzie milowym krokiem naprzód na drodze do realizacji strategii dla całego Śląska – podkreślił szef rządu.

Katowice Europejską Stolicą Nauki

Katowice swoją kandydaturę zgłosiły razem z Uniwersytetem Śląskim, a same starania wsparły inne katowickie uczelnie.

W środę, 22 grudnia, przedstawiciele organizacji EuroScience przyznali zaszczytny tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Za dwa lata dzierżyć go będą Katowice. Wiadomość ogłoszono podczas specjalnie zwołanej konferencji w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, w której wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

– Cieszę się, że na Europejskie Miasto Nauki w 2024 roku wybrane zostały właśnie Katowice. Katowice, jak w soczewce, skupiają wielkie projekty technologiczne, przemysłowe i aspiracje dotyczące przyszłości – mówił szef rządu. – To tu, w Katowicach, na Śląsku skoncentrowany jest ogromny potencjał. (...) Potencjał nauki współpracującej z przemysłem, nauki współpracującej z przedsiębiorcami, biznesem. Nauki, która otwiera nowe perspektywy rozwoju społecznego i ekonomicznego.

To jak europejskie igrzyska naukowe

Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek, tytuł przyznawany jest miastom o szczególnej roli w rozwoju nauki. – Obrazowo można by to porównać, że dostaliśmy prawo do organizacji europejskich igrzysk naukowych. Z tym, że będą one trwały cały rok – tłumaczył podczas konferencji naukowiec i inicjator rozpoczęcia starań o przyznanie tytułu.

Wyboru miasta, które będzie mogło szczycić się przez 12 miesięcy tytułem, dokonuje organizacja EuroScience z siedzibą w Strasburgu, która zrzesza wybitnych naukowców, jednostki akademickie i uczelnie z całej Europy. Co dwa lata przyznaje tytuł Europejskiego Miasta Nauki jednej z aplikujących miejscowości, a także organizuje ogólnoeuropejską konferencję naukową poświęconą wybranemu problemowi, którym naukowcy z tych uczelni się zajmują.

– Jest wiele znakomitych ośrodków akademickich w Polsce i w Europie. Jestem przekonany, że tym co przekonało zarząd EuroScience, jest opowieść o tym, jak ważna jest nauka i edukacja zaawansowana dla naszego regionu. Jak może się stać na skutek rozwoju uczelni śląskich, że staną się one – nauka i edukacja – unikatowym nowym przemysłem Śląska, a nasze uczelnie będą niezwykłymi instrumentami transformacji regionu – mówił prof. Ryszard Koziołek.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa podkreślił, że Katowice nie zyskałyby tytułu Europejskiego Miasta Nauki, gdyby nie naukowcy, od których wyszedł pomysł złożenia kandydatury. – Wcześniej postawiliśmy na kulturę i udało się ją wypromować. Dziś czas na naukę. Jako Europejskie Miasto Nauki będziemy gościć naukowców z całego świata. Chcemy, aby nauka, która jest realizowana w każdej uczelni regionu, była możliwa do podpatrzenia przez mieszkańców; tych, którzy naukę mają za sobą, którzy się wciąż uczą i tych, którzy dopiero planują swoją edukacyjną ścieżkę. Chcemy, żeby przyjeżdżali do nas zarówno studenci z Berlina, jak i z Nowego Jorku – zaznaczył.

Podczas konferencji podpisano także umowę konsorcyjną organizatorów EMN 2024, której sygnatariuszami zostały: miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz pozostałe uczelnie zlokalizowane w Katowicach – Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego.

W 2022 roku tytuł dzierżyć będą dwa holenderskie miasta akademickie - Lejda i Haga. Rok temu wybrano Triest, w 2018 Tuluzę, a wcześniej m.in. Manchester, Kopenhagę, Dublin, Barcelonę, Monachium i Sztokholm. Przed 15 laty o tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2010 zabiegał Wrocław, ale wyżej oceniono wówczas kandydaturę Turynu.

Wielu z nas doskonale pamięta jak wyglądała stolica Górnego Śląska w latach 90. i nieco później, już po 2000 roku. Oglądając archiwalne zdjęcia z tego okresu uświadamiamy sobie, jak szybko płynie czas. Jesteście w stanie rozpoznać wszystkie lokalizacje?

Tak wyglądały Katowice blisko 20 lat temu. Te zdjęcia to pra...

Ubieganie się o Europejską Stolicę Nauki, to po staraniach o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, największy europejski projekt Katowic. Przypomnijmy, że miasto starało się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Tego jednak nie udało się osiągnąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty