W PGG wkrótce zabraknie pieniędzy
Ministerstwo Aktywów Państwowych wciąż nie uzyskało od Komisji Europejskiej prenotyfikacji programu, którego celem jest wsparcie dla polskich kopalń. Rozmowy na ten temat trwają już od kilku miesięcy. To coraz bardziej niepokoi związkowców.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA
- Wątpię, żeby nastąpił tu dzisiaj jakiś przełom, ale obym się mylił. Jedyną iskierką optymizmu jest kwestia związana z tym, że ustawa o funduszu transformacji Śląska jest pchana do przodu. Cała reszta stoi jednak w miejscu - mówi Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej Soldiarności. - Tym razem ci, którzy mówią, że w PGG wystarczy pieniędzy do lutego, mają rację - dodaje.
Transformacja górnictwa
Po koniec maja przedstawiciele rządu zatwierdzili umowę społeczną, dotyczącej transformacji górnictwa, w tym zasad likwidacji polskich kopalń, dopłat dla branży górniczej i osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych zakładów.
Nie przeocz
- Nie jedzcie tego! Biedronka, Lidl i IKEA usuwają żywność z toksyczną substancją
- Tanie mieszkania od komornika czekają na nowych właścicieli. Zobaczcie oferty
- Makabryczny wypadek w Gliwicach. Śmieciarka śmiertelnie potrąciła mężczyznę
- Kontrowersyjny kalendarz Olmet. Piękne modelki na złomowisku w kreacjach Anny Kubisz
- Jeśli umowa społeczna nie zostanie prenotyfikowana do końca roku, to wszystkie spółki węglowe, nie tylko PGG, mają problem, bo może nie być dopłat do bieżącej produkcji. Próba płacenia przez rząd, bez ustaleń w Unii Europejskiej, może się skończyć tak, jak miało to miejsce w przypadku stoczni. Unia się nie zgodzi, trzeba będzie oddać pomoc, a to będzie problem - podkreśla Bogusław Hutek, szef związku w Polskiej Grupie Górniczej.
Kolejne spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie prenotyfikacji polskiego programu dla górnictwa odbędzie się 2 grudnia w Brukseli. Związkowcy obawiają się, że rozmowy na ten temat nie zakończą się tak szybko i podkreślają, że nie są zadowoleni z tego, jak strona rządowa realizowała do tej pory ustalenia wynikające z umowy społecznej. Dzisiejsze spotkanie ma pomóc w wypracowaniu rozwiązań, które uchronią kopalnie przed bankructwem.
Przedstawiciele rządu, w tym nowy wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik oraz wicepremier Jacek Sasin, przed spotkaniem nie rozmawiali z dziennikarzami.
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?