Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Gdzie są pieniądze na likwidację górnictwa? Związkowcy grożą strajkiem. W PGG pieniędzy wystarczy tylko do lutego

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Trwają rozmowy przedstawicieli rządu ze związkowcami spółek górniczych. Czy stronom uda się dojść do porozumienia?
Trwają rozmowy przedstawicieli rządu ze związkowcami spółek górniczych. Czy stronom uda się dojść do porozumienia? Marzena Bugała-Astaszow
W środę 24 listopada nowy wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik i wicepremier Jacek Sasin spotkali się w urzędzie wojewódzkim w Katowicach ze związkowcami spółek górniczych. Rozmowy dotyczą przede wszystkim wciąż nie prenotyfikowanej przez Komisję Europejską umowy społecznej dla górnictwa, a także sytuacji finansowej w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy alarmują, że bez wsparcia, pieniędzy wystarczy w niej tylko do lutego.

W PGG wkrótce zabraknie pieniędzy

Ministerstwo Aktywów Państwowych wciąż nie uzyskało od Komisji Europejskiej prenotyfikacji programu, którego celem jest wsparcie dla polskich kopalń. Rozmowy na ten temat trwają już od kilku miesięcy. To coraz bardziej niepokoi związkowców.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA

- Wątpię, żeby nastąpił tu dzisiaj jakiś przełom, ale obym się mylił. Jedyną iskierką optymizmu jest kwestia związana z tym, że ustawa o funduszu transformacji Śląska jest pchana do przodu. Cała reszta stoi jednak w miejscu - mówi Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej Soldiarności. - Tym razem ci, którzy mówią, że w PGG wystarczy pieniędzy do lutego, mają rację - dodaje.

Transformacja górnictwa

Po koniec maja przedstawiciele rządu zatwierdzili umowę społeczną, dotyczącej transformacji górnictwa, w tym zasad likwidacji polskich kopalń, dopłat dla branży górniczej i osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych zakładów.

Nie przeocz

- Jeśli umowa społeczna nie zostanie prenotyfikowana do końca roku, to wszystkie spółki węglowe, nie tylko PGG, mają problem, bo może nie być dopłat do bieżącej produkcji. Próba płacenia przez rząd, bez ustaleń w Unii Europejskiej, może się skończyć tak, jak miało to miejsce w przypadku stoczni. Unia się nie zgodzi, trzeba będzie oddać pomoc, a to będzie problem - podkreśla Bogusław Hutek, szef związku w Polskiej Grupie Górniczej.

Kolejne spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie prenotyfikacji polskiego programu dla górnictwa odbędzie się 2 grudnia w Brukseli. Związkowcy obawiają się, że rozmowy na ten temat nie zakończą się tak szybko i podkreślają, że nie są zadowoleni z tego, jak strona rządowa realizowała do tej pory ustalenia wynikające z umowy społecznej. Dzisiejsze spotkanie ma pomóc w wypracowaniu rozwiązań, które uchronią kopalnie przed bankructwem.

Przedstawiciele rządu, w tym nowy wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik oraz wicepremier Jacek Sasin, przed spotkaniem nie rozmawiali z dziennikarzami.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty