Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Katowice gospodarzem agencji europejskiej w 2019 roku?

Bartłomiej Wortolec
Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, i prezydent Katowic Marcin Krupa
Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, i prezydent Katowic Marcin Krupa BW
W marcu 2019 roku z Londynu swoje siedziby opuszczą pracownicy Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. W listopadzie 2017 r. dowiemy się, gdzie zostaną przeniesione. Jesienią ubiegłego roku po raz pierwszy mówiono o chęci przyjęcia agencji europejskiej do Katowic. W najbliższych dniach propozycja stolicy województwa zostanie skierowana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Czy kilka tysięcy osób przeniesie się do Katowic? Jeżeli się uda, to stolica naszego województwa będzie musiała spełnić wiele kryteriów podanych przez Radę Europejską.

Katowice ubiegają się, by przeniesiono do tego miasta jedną z dwóch siedzib Unii Europejskiej, czyli Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

CZYTAJCIE TEŻ:
Światowy Kongres Antydopingowy 2019 Katowice: To jest wielkie wydarzenie dla Polski
COP24: Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach. Jest decyzja Ministerstwa Środowiska

Zgodnie z ustaloną podczas trwania Rady Europejskiej 22 i 23 czerwca procedurą wypracowania decyzji o zmianie lokalizacji dwóch europejskich agencji, decyzja o nowych lokalizacjach ma zostać podjęta w drodze głosowania w listopadzie 2017 roku. Obecnie państwa członkowskie mają czas do końca lipca tego roku, by składać propozycje nowych lokalizacji europejskich agencji. Jedną z propozycji mają być Katowice.

CZYTAJCIE TEŻ:
Agendy UE w Katowicach? Brexit możemy wykorzystać w woj. śląskim

- Ponownie podejmujemy wniosek do Rady Ministrów jako grupa posłów o decyzję lokalizującą w Katowicach jednej z instytucji europejskich, które muszą zostać przeniesione z Wielkiej Brytanii do jednego z państw członkowskich - mówi Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. - 22 czerwca w Radzie Europejskiej przyjęto procedurę towarzyszącą wypracowaniu decyzji o przeniesieniu tychże instytucji z Londynu do innych państw członkowskich. Warunki ramowe są dość szczegółowe. Do 31 lipca br. każde z państw członkowskich, które wyrażają chęć przyjęcia europejskiej agencji są zobligowane do podania potencjalnych, nowych lokalizacji, w których mieściłaby się Europejska Agencja Leków oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Myślimy, iż w świetle rozstrzygnięć, które miały miejsce w ostatnich miesiącach dot. przyjęcia ustawy metropolitalnej, Katowice, jako stolica województwa śląskiego ma możliwość przyjęcia jednej z instytucji europejskich. Zwracamy również uwagę, że w stosunku do Warszawy, w której funkcjonuje Europejska Agencja Ochrony Granic, koszty utrzymania takich instytucji poza stolicą są niższe. Przypomnę, że spośród 27 agencji europejskich mających siedziby w państwach członkowskich, aż 13 jest zlokalizowanych poza stalicami danych państw. Podkreślam, że ta inicjatywa Katowic równolegle biegnie z wystąpieniem do pani premier kilkunastu parlamentarzystów naszego regionu z prośbą o wystosowanie takiej opinii do 31 lipca, aby Katowice były poważnie rozważaną lokalizacją, którą zgłosi Polska - tłumaczy poseł Jerzy Polaczek.

Jak szanse Katowic na przyjęcie jednej z agencji europejskich ocenia sam prezydent Marcin Krupa?

- Całkiem niedawno ONZ wyraziło się gotowością do zorganizowania w Katowicach szczytu klimatycznego. Bardzo dużej imprezy środowiskowej, na którą przyjedzie wielu wspaniałych gości z całego świata - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dodatkowa informacja o możliwości organizacji Międzynarodowej Konferencji Antydopingowej, to kolejny element wskazujący na to, że Katowice, to dobre miejsce do realizacji nie tylko ważnych wydarzeń z dziedziny sportu, gospodarki i środowiska, ale również dobre miejsce do tego, aby takie organizacje jak Europejska Agencja Leków, czy Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, znalazły się w naszym mieście. O to na pewno będziemy się starali. Chcemy jak najszybciej przygotować wniosek oparty na wytycznych, które zostały ustalone 22 czerwca. Przygotujemy odpowiedni wniosek, przekażemy go do pani premier i będziemy zabiegać, aby tego typu agencja trafiła do Katowic. Nie muszę chyba zapewniać, że Katowice są doskonałym miejscem, patrząc choćby z punkty położenia, czy tego, że od 1 lipca funkcjonuje metropolia w naszym obszarze aglomeracyjnym. Kolejnym elementem jest rynek biurowy, który jest czwartym rynkiem biurowym w Polsce. Koszty funkcjonowania tego typu agencji są o wiele niższe, niż w stolicy. Dodatkowo posiadamy bazę, która zapewni również kwestię edukacji i oświaty dla rodzin, które przyjadą do Katowic, przenosząc się razem z agencjami. Trzeba mieć świadomość, że to nie jest tylko przeniesienie samego biura i działalności, ale również pracowników i ich rodzin. Dlatego tutaj zapewnimy im mieszkania i możliwość edukacji - dodaje Marcin Krupa.

Europejska Agencja Leków w Londynie zajmuje powierzchnię biurową o wielkości 27 tys. mkw. Natomiast Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - 2,5 tys. mkw. Aby złożyć wniosek miasto, które kandyduje o przyjęcie jednej z agencji europejskiej musi spełnić kryteria, które określiła Rada Europejska. To m.in. zapewnienie, że w dniu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miasto będzie w pełni gotowe, aby otworzyć agencję i przyjąć jej pracowników wraz z rodzinami. Ważne jest również połączenie komunikacyjne z siedzibą, czyli lotnisko, dostępność transportu publicznego, czy rozbudowana sieć połączeń drogowych i kolejowych. W nowej lokalizacji siedziby muszą istnieć odpowiednie placówki edukacyjne dla dzieci członków personelu. W tym przypadku muszą to być przedszkola i szkoły, w których uczniowie będą mogli uczyć się w języku angielskim oraz zdać m.in. europejską maturę. Oczywiście nie można zapomnieć, że jedną z najważniejszych kwestii jest rozwinięty rynek pracy, zabezpieczenia społecznego oraz opieki medycznej.

- Chcemy ściągnąć do miasta dobrego i trwałego inwestora jakim są europejskie agencje - mówi Marcin Krupa. - Będziemy wspomagali się metropolią i na pewno wystąpię do koleżanek i kolegów z wszystkich miast tworzących metropolię o poparcie tego wniosku. W sprawie siedziby agencji europejskiej, absolutnie wydaje się, że pierwszym punktem będą biurowce KTW. Oczywiście jeżeli ze strony właściciela będzie chęć pozyskania takiego najemcy. Dodatkowo planujemy kolejne inwestycje, które będę realizowane w przyszłości. Jeżeli chodzi o kwestię zakwaterowania pracowników i ich rodzin, to osiedli w Katowicach mamy dużo. Baza mieszkaniowa jest istotnym elementem. Kilka tysięcy osób, będzie trzeba rozmieścić w naszej metropolii i nie mówię tutaj tylko o Katowicach - dodaje Krupa.

Czy Katowice mają innych konkurentów w Polsce, którzy starają się ściągnąć do siebie siedzibę europejskiej agencji?

- Jako jedyni jesienią ubiegłego roku prezentowaliśmy chęć przyjęcia agencji europejskiej do Katowic - mówi poseł Jerzy Polaczek. - Myślę, że konkurencją dla Katowic będzie na pewno Warszawa. Natomiast nie wiem nic o innych inicjatywach dot. tej problematyki, która byłaby artykułowana ze strony Wrocławia, Krakowa, czy Poznania - dodaje Polaczek.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera