Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. GPW SA: Niegospodarność sprzed 11 lat ponownie trafia na wokandę

Krzysztof Jabłczyński
arc
Jak bumerang wróciła do nas głośna sprawa sprzed 11 lat niegospodarności jakiej dopuścił się wówczas Zarząd Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA. Przy okazji mających miejsce niedawno czynności kontrolnych funkcjonariuszy CBA w Funduszu Górnośląskim ponownie światło dzienne ujrzała afera związana z działaczami Platformy Obywatelskiej zarządzającymi w latach 2011-2012 wspomnianym już GPW SA.

Prowadzona wówczas przez Zarząd Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego ryzykowna polityka finansowa polegała m.in., na zainwestowaniu 102 mln zł w instrumenty wysokiego ryzyka jakimi okazały się certyfikaty Zamkniętych Funduszy Inwestycyjnych. Przy tworzeniu Kolei Śląskich powołano spółkę INTEKO, która była odpowiedzialna za zakup używanych składów kolejowych z Niemiec. Spółka zaciągnęła kredyt w Funduszu Górnośląskim - 20 mln zł, a GPW poręczało.

Jak informował już o tej sprawie Dziennik Zachodni Spółka była poręczycielem wartych 10 mln złotych obligacji, jakie dla sfinansowania swych zadań wyemitowała spółka Inteko ("córka" marszałkowskiego przewoźnika). Ich nabywcą był Fundusz Górnośląski, a zabezpieczeniem całej operacji były pociągi Kolei Śląskich. Kiedy jednak minął termin spłaty obligacji, a Inteko nie kwapiło się, by uregulować swoje należności, to GPW zapłaciło Funduszowi wymaganą kwotę, a samo przejęło w lipcu trzy należące do KŚ składy.

Nieoficjalnie można było wówczas usłyszeć, że nie brakuje zainteresowanych kupnem tych pojazdów. Wówczas jednak nie udało się sprzedać żadnego z tych pociągów. Jak wynika z raportów finansowych kolejny, 2013 rok spółka zamknęła ze stratą łącznie 168 mln zł. Do dzisiaj udało się odzyskać z zainwestowanych wówczas kwot w fundusze inwestycyjne około 30 mln złotych. W efekcie wówczas decyzją marszałka województwa śląskiego Prezes zarządu, dyrektor generalny Jarosław Kania stracił stanowisko w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym. Na jego miejsce Rada Nadzorcza GPW powołała Łukasza Czopika, dotychczasowego sekretarza województwa śląskiego. To był wówczas zaufany człowiek marszałka województwa, Mirosława Sekuły. Natomiast były prezes, Jarosław Kania, w efekcie zarzutów o niegospodarność w zarządzaniu powierzoną mu spółką trafił do aresztu, z którego został, za poręczeniem majątkowym, zwolniony. Wkrótce został także wyrzucony ze swojej macierzystej partii. Działacze śląskiej PO zdecydowali o wykluczeniu z szeregów partii Jarosława Kani.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe SA znalazło się wówczas pod lupą parlamentarzystów. Nieprawidłowości w powołaniu kolejnego prezesa GPW SA dopatrzył się poseł PIS Jerzy Polaczek. Jego zdaniem przy tej nominacji została naruszona ustawa antykorupcyjna. Łukasz Czopik do chwili objęcia stanowiska szefa GPW, w Urzędzie Marszałkowskim pełnił funkcję sekretarza. W zakresie jego obowiązków było "sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami podległymi Marszałkowi i Zarządowi województwa śląskiego". Co według posła Jerzego Polaczka wykluczało możliwość powołania Czopika na stanowisko prezesa GPW SA.

Obecnie przed sądem Okręgowym w Warszawie toczą się postępowania w sprawach związanych z funduszami inwestycyjnymi, w tym przeciwko Ipopema TFI SA oraz Satrurn TFI SA oraz w związku z działaniami prawnymi mającymi na celu odzyskanie zainwestowanych wówczas pieniędzy. W powyższych sprawach Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe SA występuje jako oskarżyciel posiłkowy. Ponadto w Sądzie Okręgowym w Katowicach toczy się sprawa z powództwa GPW SA, która także występuje w roli oskarżyciela posiłkowego przeciwko byłym członkom zarządu spółek Koleje Śląskie, Inteko sp. z o.o., oraz Sigma Tabor sp. z o.o.

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera