Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Internauci bronią Szybu Wilson

Marta Żabińska, WN/Echo Miasta
arc. Urzędu Marszałkowskiego
Katowicki Holding Węglowy wypowiedział umowę dzierżawy galerii Szyb Wilson. Budynek byłej cechowni i łaźni kopalni Wieczorek to jedna z największych prywatnych galerii sztuki współczesnej w Europie i wzorcowy przykład rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Teraz ma zostać zamknięty, bo właściciel, KHW, chce podnieść czynsz. Wilson mówi wprost: nie stać nas, będziemy musieli zamknąć interes.

Sprawę opisała w czwartek Gazeta Wyborcza i niemal natychmiast na społecznościowym portalu Facebook ruszyła obrona Szybu.

- Chcemy zebrać ludzi i pomysły celem obrony tego wyjątkowego miejsca na mapie Katowic, pomyślmy, co możemy zrobić! - piszą organizatorzy wydarzenia "Zostawcie nam Szyb Wilson". Micha Meiser proponuje dzwonić do rzeczniczki ds. etyki KHW. O istnieniu takiego stanowiska KHW informuje na internetowej podstronie "odpowiedzialność społeczna".

Na to, że spółka da świadectwo społecznej odpowiedzialności biznesu, liczy Jerzy Gorzelik, członek zarządu województwa. Chce się podjąć mediacji w tej sprawie: - Szyb Wilson jest sztandarowym obiektem, wpisuje się w proces rewitalizacji wschodnich dzielnic Katowic.

- To niesamowita hala, nie ma drugiego takiego obiektu - wtóruje mu Ania Kopaniarz, odpowiadająca m.in. za dobór artystów na Festiwal Tauron Nowa Muzyka, który często korzysta z wilsonowej przestrzeni.

- Zachował industrialność z krwi i kości. Artyści byli bardzo zadowoleni z jego charakteru i akustyki. Johann Bros dbał o to miejsce, włożył w nie lata pracy.

Twórcami galerii są Monika Paca i Johann Bros. Zrewitalizowali nieczynny szyb i oddali 2,5 tys. mkw. powierzchni sztuce a część podnajęli firmom. Galeria od początku wspiera młodych artystów. Organizuje duże międzynarodowe imprezy, jak Art Naif Festiwal. Nową funkcją zachwycają się byli górnicy, a niezwykłą przestrzenią goście letnich katowickich festiwali. Gospodarze Szybu w środę ogłoszą oficjalne stanowisko. Na wieść o sprawie Śląska Konserwator Zabytków wszczęła procedurę wpisania budynku galerii na listę zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty