Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice IPN. Wręczenie odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Wideo
od 16 lat
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano to odznaczenie w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Otrzymują go działacze opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Uroczystość

W poniedziałek 24 października w Przystanku Historia IPN odbyła się uroczystość nadania Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej. To odznaczenie honoruje działaczy, którzy nie stali na pierwszej linii walki z systemem komunistycznym. Jednak codziennym postępowaniem włączali się w ten trud. Roznosili i kolportowali ulotki, czy w inny sposób w miarę własnych możliwości podkopywali podwaliny sowieckiego namiestnictwa w Polsce. To właśnie ich zaangażowanie doprowadziło do obalenia trwającego blisko 50 lat systemu.

Jak zauważa jeden z odznaczonych - Janusz Paczocha, który wypowiadał się w imieniu całej uhonorowanej dzisiaj grupy:

Każdy ma swoją historię. Nikt nie rodzi się z genem bohatera albo tchórza. W określonej sytuacji stajemy na wysokości zadania albo się wycofujemy. Słucham w domu wzruszających wspomnień mojej mamy, która była w czasie wojny na przymusowych robotach w Niemczech. Nikt jej po wojnie nie honorował, nie odznaczał. Było wielu, którzy na odznaczenie zasłużyli. Mam w rodzinie kogoś kto nie był przygotowany do walki ale stanął na wysokości zadania i uczestniczył w Powstaniach Śląskich. Jest takie powiedzenie: "Historia to teraz tylko nieco później", historia znalazła mojego przodka w czasie II wojny światowej, zamęczyło go gestapo i teraz ma skromny placyk nazwany jego imieniem w Lublińcu. Każdy z dziś odznaczonych mógłby opowiedzieć podobną historię rodzinną. Nie rodzimy się do wielkich czynów. Czasami jedynie stajemy na wysokości zadania.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczenia Krzyż Wolności i Solidarności wręczył zastępca prezesa IPN, dr Mateusz Szpytma

Jednym z regionów, w którym najwięcej osób działało w Solidarności był region Śląsko-Dąbrowski. Miejsce, w którym się znajdujemy. Dlatego tutaj tych odznaczonych jest bardzo wielu. Czasami w danym regionie, gdy przypada mi w honorze odznaczać uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności pojawia się kilka osób. Na śląsku zawsze przy tej okazji pojawia się kilkadziesiąt osób, które odbierają to odznaczenie. Śląsk jest regionem, który szczególnie był aktywny w czasach Solidarności i dyktatury komunistycznej. Polska bardzo wiele zawdzięcza Śląskowi także z okresu Solidarności - oświadczył w rozmowie z DZ dr Mateusz Szpytma.

Lista osób odznaczonych:

  • Edmund Emanuel Duda
  • Wiesław Jarnicki
  • Maciej Marian Jasiński
  • Roman Aleksy Komandera
  • Janusz Jacek Paczocha
  • Zbigniew Satława
  • Grzegorz Marian Szweda
  • Alina Maria Świeży-Sobel
  • Krzysztof Franciszek Wikłacz

Odznaczeni pośmiertnie:

  • Zygmunt Czesław Bej
  • Tadeusz Kóska
  • Jerzy Andrzej Rajpert
  • Edward Rewiński
  • Zbigniew Marian Woźnica
  • Kazimierz Józef Zarzycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera