Katowice. Jest zgoda na zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Lasach Murckowskich. To ocali prawie 130 starych buków?

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Lasy Murckowskie w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE JPP
Nadleśnictwo Katowice zgadza się na utworzenie Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego na terenie Lasów Murckowskich. Z wnioskiem w tej sprawie do nadleśniczego wystąpił Marcin Krupa, prezydent Katowic. Czy taka ochrona wystarczy? Społecznicy mają wątpliwości. Oczekują też, że miasto włączy ich w prace nad szczegółowymi rozwiązaniami, które mają ochronić ponad 150-letnie buki przed wycinką

Nadleśnictwo Katowice zgadza się na utworzenie Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego na terenie Lasów Murckowskich

Z wnioskiem, aby na terenie Lasów Murckowskich utworzyć zespół przyrodniczo – krajobrazowy Marcin Krupa, prezydent Katowic wystąpił do Nadleśnictwa Katowice na początku marca. Tydzień później, 9 marca, otrzymał pozytywną odpowiedź.

Nie przegap

- Obszar proponowany do utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w pełni zasługuje na objęcie go tą formą ochrony z uwagi na wysokie walory przyrodniczo – krajobrazowe, z urozmaiconą rzeźbą terenu i drzewostanem bukowym (…) Wobec powyższego oczekujemy propozycji dokładnej lokalizacji proponowanej formy ochrony przyrody – napisał Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Katowice. Prezydent chce w Lasach Murckowskich zespołu przyr...

Marcin Krupa jest z odpowiedzi zadowolony. - Ważne jest, że wszyscy dostrzegamy wysokie walory lasów murckowskich i widzimy potrzebę objęcia ich tą formą ochrony (...) W najbliższym czasie opracujemy szczegóły działań związanych z utworzeniem Zespołu – zapowiedział prezydent.

Nie przeocz

Społecznicy ostrzegają: zespół przyrodniczo-krajobrazowy bez odpowiednich zapisów i bez konsultacji ze stroną społeczną nie wstrzyma wycinki

Bardziej sceptyczni są jednak obrońcy drzew w Lasach Murckowskich, którzy przypominają, że utworzenie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego w zasadzie niewiele wnosi, jeśli chodzi o gospodarkę leśną.

- Jedyną formą ochrony przyrody, która w 100 proc. zabezpieczy lasy i drzewa przed wycinką jest rezerwat przyrody - komentuje Michał Adamczyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu”. Jak dodaje stowarzyszenie wystąpi do Nadleśnictwa z wnioskiem o powołanie użytku ekologicznego na obszarze 13 hektarów. - Wraz ze wszelkimi zapisami art 45 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody, które mogą wpłynąć na wstrzymanie bądź ograniczenie wycinki – tłumaczy.

Zobacz koniecznie

Zwraca też uwagę, że działania prezydenta Katowic są „prowadzone z pominięciem strony społecznej”, w tym Stowarzyszenia „Duchy Lasu”, które nagłośniło planowaną wycinkę, a także założyło internetową petycję w obronie drzew.

- Apelujemy o włączenie nas do prac związanych z ustanowieniem ochrony przyrody. Za nami stoją głosy setek mieszkańców aglomeracji śląskiej, którzy nie wyrażają zgody na prowadzenie wycinki w tych drzewostanach. Powołanie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego bez odpowiednich zapisów i bez konsultacji ze stroną społeczną nie wstrzyma wycinki – podkreśla Adamczyk.

Nie przegap

Gra toczy się o ocalenie prawie 130 drzew, w tym ponad 150-letnich buków

A przypomnijmy, że chodzi o uratowanie prawie 130 drzew (wszystkie o średnicy powyżej 40 centymetrów), wśród nich ponad 150-letnich buków, które leśnicy przeznaczyli do wycinki w tym roku.

W sprawie najpierw zaprotestowali społecznicy ze Stowarzyszenia „Duchy Lasu”, które założyło internetową petycję w obronie buków, potem temat podjęli radni z Komisji Klimatu, następnie prezydent wystąpił z wnioskiem o zespół przyrodniczo – krajobrazowy, a pod koniec ubiegłego tygodnia katowicka Rada Miasta jednogłośnie przyjęła apel o ochronę drzew.

W międzyczasie planowaną wycinkę wstrzymało samo Nadleśnictwo z uwagi na porę roku oraz okres lęgowy. Zawieszenie prac w tym zakresie obowiązuje do maja. Leśnicy stoją jednak na stanowisku, że jest ona konieczna z uwagi na przebudowę i utrzymanie lasu, twierdzą też, że niektóre z buków chorują. Ekolodzy podkreślają z kolei, że las „sobie poradzi”, drzewa przeznaczone do wycinki są zbyt cenne dla tutejszego ekosystemu, poza tym tak duża wycinka będzie zbyt dużą ingerencją w Lasy Murckowskie.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

Społecznikiem łatwo jest zarządzać cudzym mieniem, nie uwzględniając zdania drugiej strony. Leśnicy chcieli wyciąć 130 drzew na 3000 znajdujących się na powierzchni 10 hektarów. Poto je przez wiele lat hodowano.

Dodaj ogłoszenie