MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Józef Świder i Kazimierz Kutz zostaną upamiętnieni w Galerii Artystycznej. Rzeźby zostaną odsłonięte we wrześniu

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Odsłonięcie w Galerii Artystycznej rzeźby przedstawiającej Tadeusza Kijonkę
Odsłonięcie w Galerii Artystycznej rzeźby przedstawiającej Tadeusza Kijonkę Lucyna Nenow / Polska Press
Dwie rzeźby pojawią się w tym roku w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Upamiętnieni zostaną Józef Świder, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz reżyser Kazimierz Kutz.

Józef Świder i Kazimierz Kutz zostaną upamiętnieni w Galerii Artystycznej w Katowicach

Józef Świder i Kazimierz Kutz zostaną w tym roku upamiętnieni w Galerii Artystycznej w Katowicach. Pierwszego w głosowaniu wybrali katowiczanie, drugiego wskazały władze miasta.

- Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Galeria na placu Grunwaldzkim powstała w 2003 roku. To plenerowa galeria sław. Na kilkunastu cokołach znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej. Upamiętniono tu m.in. Tadeusza Kijonkę, a wcześniej Antoniego Halora, Teofila Ociepkę, Jana „Kyksa” Skrzeka oraz Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara. W galerii "są" też Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.

Co roku decyzję, kogo jeszcze upamiętnić w tym miejscu podejmują w głosowaniu mieszkańcy Katowic. W tym roku miasto przedstawiło 11 kandydatur, a głosowanie ruszyło z początkiem marca.

Nie przeocz

Nowe płaskorzeźby na placu Grunwaldzkim zostaną odsłonięte we wrześniu tego roku

Wyniki ogłoszono w czwartek, 15 kwietnia. W plebiscycie wzięło udział ponad 4,5 tys. mieszkańców.

- Aż 41 proc. wskazało, że to właśnie Józef Świder powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr – podsumowują katowiccy urzędnicy.

Dodatkowo Marcin Krupa zdecydował, że w galerii uhonorowany zostanie również reżyser Kazimierz Kutz i odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego - Krzysztofowi Uniłowskiemu. Na obu panów katowiczanie głosowali w ubiegłorocznej edycji Galerii Artystycznej, ale wówczas plebiscytu nie rozstrzygnięto z uwagi na pandemię koronawirusa.

- Nadzwyczajne okoliczności wymagały od miasta działań koncentrujących się przede wszystkim na tych przestrzeniach, które najbardziej potrzebowały interwencji samorządu. Dlatego też środki finansowe zabezpieczone wcześniej na zadania związane z organizacją Galerii Artystycznej zostały przeznaczone na inne przedsięwzięcia, a decyzja o wyborze postaci została odłożona w czasie – przypominają urzędnicy.

Nowe płaskorzeźby i tablica w Galerii Artystycznej zostaną odsłonięte we wrześniu tego roku.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera