Katowice: Jubileusz Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Impreza odbędzie się po raz 10., od 14 do 16 maja 2018

Katarzyna Pachelska
Europejski Kongres Gospodarczy 2017
Europejski Kongres Gospodarczy 2017 Arek Gola
Udostępnij:
W tym roku Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się po raz 10. Potrwa trzy dni, od 14 do 16 maja 2018. Można już rejestrować się na Kongres.

W tym roku Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się po raz 10. Potrwa trzy dni, od 14 do 16 maja.

Już można się rejestrować (na www.eecpoland.eu) na 10. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress). W dodatku do 31.03 2018 r. obowiązują promocyjne ceny pakietów Premium i VIP.

Bezpłatnie również można się zarejestrować, otrzymując możliwość udziału we wszystkich sesjach Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz możliwość udziału w sesjach European StartUp Days (15-16 maja, Spodek).

To największa impreza gospodarcza Europy Centralnej. Główne tematy wydarzenia, które odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku to: nasza nowa Europa, rewolucja technologiczna, digitalizacja, energia dla klimatu, energetyka, wolny handel, przyszłość miast i metropolii.

W roku 2018 zapewne nie zabraknie akcentów związanych z jubileuszem - podsumowań dekady, wydarzeń specjalnych.

EKG 2017

EKG 2017 Katowice: Zobaczcie zdjęcia z otwarcia kongresu

Tematyka Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice 2018

GŁÓWNE NURTY

Nasza nowa Europa
Jaka Unia Europejska za 10 lat? Dokąd zmierza UE? Krajobraz po zwycięstwach wyborczych we Francji i w Niemczech.
Nie ma powrotu do tego, co było; nie ma też klarownej wizji przyszłości. Unia wielu prędkości – scenariusz w realizacji? Przyszłość strefy euro. Perspektywy krajów poza strefą euro.

Bloki i sojusze państw wewnątrz Unii. Działalność odśrodkowa, próby polityczno-gospodarczego równoważenia najpotężniejszych państw UE. Brexit a tendencje antyunijne, autonomiczno-separatystyczne (Katalonia, północne Włochy). Szansa dla regionalnych gospodarek czy mrzonki?

Europa w ogniu zmian – poddana presji wewnętrznej i zewnętrznej. Jak sobie z nią radzić? Unia a geopolityka – otoczenie UE, czynniki zewnętrzne kształtujące europejskie realia i perspektywy rozwojowe (Rosja, Turcja, Bliski Wschód, migracje).

Rewolucja technologiczna
Technologie, które zmieniają rzeczywistość. Informacja, wiedza, innowacja – nowe hierarchie, priorytety i wartości w życiu i w biznesie. Tempo i jakość zachodzących przemian technologicznych – ich wpływ na gospodarkę, życie społeczne, instytucje, relacje międzyludzkie. Nowe szanse i możliwości. Nowe zagrożenia i ryzyka.

Komu służy skokowy rozwój technologii – beneficjenci i przegrani. Zróżnicowanie sytuacji i stopnia wykorzystania nowych technologii w krajach UE. Czy rewolucja technologiczna pogłębi antagonizmy i podziały na Europę wielu prędkości?

Digitalizacja – w kierunku nowej gospodarki

Cyfrowa gospodarka w Europie – aspiracje, zamierzenia, rzeczywistość. Nowoczesny przemysł oparty na wiedzy, informacji i technologii – europejskie specjalizacje. Zarządzanie informacją i wielkimi zbiorami danych wyzwaniem dla biznesu i administracji. Sztuczna inteligencja, automatyka i robotyka w produkcji i usługach; wpływ tych trendów na rynek pracy i edukację.

Cyberzagrożenia – jak im skutecznie zapobiegać? Strategie wsparcia innowacyjności – między polityką a biznesem. Komercjalizacja, czyli innowacje na rynku.

Energia dla klimatu
Dylematy europejskiej polityki ochrony klimatu. Podstawowe kwestie przed szczytem klimatycznym ONZ 2018 – co chcemy osiągnąć w Katowicach? Aktualne i realne perspektywy globalnego porozumienia. Działania na rzecz klimatu w skali świata: nadrzędny cel, powszechna aktywność, proporcjonalne wysiłki?

Wymogi środowiskowe UE a gospodarcza suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne krajów członkowskich. Jak wypełniać zobowiązania, zachowując zdolność podejmowania decyzji w interesie własnej gospodarki?

Technologie dla klimatu – nowe możliwości, ale i nowe wymagania regulacyjne.

Energetyka w Europie. Dylematy i wyzwania
Trendy kształtujące obraz europejskiej energetyki – transformacja trwa. Zapotrzebowanie na energię, jej podaż, funkcjonowanie krajowych systemów i ich europejska konwergencja. Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne – przegląd opcji. Inwestycje w moce wytwórcze w Europie; ich ekonomiczny i polityczny fundament. Mechanizmy rynku mocy.

Digitalizacja, decentralizacja, dekarbonizacja. Przyszłość energetyki w krajach członkowskich UE i jej zróżnicowane uwarunkowania – polityczne i społeczno-gospodarcze. Technologie odnawialne – upowszechnienie, koszty, regulacje. Gaz, atom, kogeneracja i inne alternatywy dla energii z węgla. Rozwój elektromobilności i technik magazynowania energii. Efektywne gospodarowanie energią ze wsparciem technologii. Generacja rozproszona, nowe modele konsumpcji energii, prosumenci.

Przyszłość wolnego handlu w Europie i na świecie
Stan i perspektywy międzynarodowych porozumień o wolnym handlu. Polityka największych graczy globalnej ekonomii. Nowe realia światowej gospodarki i wymiany handlowej.

Przyczyny i skutki zaburzeń wolnego rynku w Europie. Przykłady regulacji ograniczających konkurencję i mechanizmy wolnorynkowe. Brexit jako proces i precedens – doświadczenia, wnioski, przestrogi. Izolacja, protekcjonizm, przeregulowanie – dokąd zmierzamy? Przyszłość jednolitego europejskiego rynku.

Przyszłość miast i metropolii w Europie
Ośrodki miejskie jako generatory rozwoju technologicznego i laboratoria postępu cywilizacyjnego. Nowe technologie w zarządzaniu organizmami miejskimi. Smart City – pojemne hasło, niełatwa praktyka. Usługi podnoszące jakość życia. Miasto przyjazne – kryteria oceny. Rola kultury, kreatywności, przemysłu czasu wolnego. Mobilność i sprawny transport publiczny.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie