Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Już w najbliższy czwartek wręczenie Nagrody im. Kazimierza Kutza. Poznaj nominowanych w III edycji wyróżnienia

PAP
PAP
Już po raz trzeci Nagroda im. Kazimierza Kutza wręczona zostanie osobom, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem.
Już po raz trzeci Nagroda im. Kazimierza Kutza wręczona zostanie osobom, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. arch. Polska Press
Już w najbliższy czwartek 16 lutego w Teatrze Śląskim w Katowicach po raz trzeci wręczona zostanie Nagroda im. Kazimierza Kutza. Uroczystość odbędzie się dokładnie w dniu 94. urodzin zmarłego w 2018 roku Kazimieza Kutza. Nagroda ta przyznawana jest osobom, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. Nominowani są: rysowniczka Marta Frej, reżyserka Maja Kleczewska, architekt Robert Konieczny, aktorka Maja Ostaszewska i malarz Henryk Waniek.   

W czwartek wręczenie Nagrody im. Kazimierza Kutza

- W tym roku będziemy wręczać Nagrodę Kutza już po raz trzeci. Ani w tym roku, ani w poprzednich latach, Kapituła nie miała łatwego zadania – za każdym razem pojawiały się nazwiska kilkunastu osobistości, z których tak naprawdę każdy zasługiwał co najmniej na nominację. Obrady są dość burzliwe - mówi przewodniczący kapitule dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.

NOMINOWANI DO NAGRODY KAZIMIERZA KUTZA

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wraz z samorządem Katowic i Uniwersytetem Śląskim jest organizatorem Nagrody im. Kazimierza Kutza. Wyróżnienie upamiętnia zmarłego w grudniu 2018 r. reżysera i promotora Śląska, honorując nietuzinkowe postaci, które swoją postawą, działalnością i codzienną pracą w jakiś sposób przypominają patrona nagrody. 

- Kapituła nagrody spotyka się kilkukrotnie, by wybrać pięcioro nominowanych i ostatecznie wybrać laureata. Ostateczny wybór często jest nieoczywisty, a dyskusje i głosowania trwają dosłownie do ostatniej chwili. Tegorocznych nominowanych łączy odwaga i nieoczywistość, niezwykły talent i umiłowanie wolności, czujność i szybkość reakcji, charyzma i humanizm. To spośród nich dokonaliśmy ostatecznego wyboru laureata - dodaje dyrektor Teatru Śląskiego.

W zamyśle organizatorów nagroda dotyczy działalności prowadzonej w nieodległej przeszłości. Laureat otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę oraz 50 tys. zł - ufundowane przez samorząd Katowic. O wyborze laureata zdecydowała kapituła, w której skład, obok dyrektora Talarczyka, wchodzą także: Halina Bieda, Antoni Cygan, Krystyna Doktorowicz, Andrzej Gwóźdź, Jerzy Illg, Aleksandra Klich, Dariusz Kortko, Ryszard Koziołek, Marcin Krupa, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Niewiadomska, Jacek Siebel, Edyta Sytniewska, Iwona Świętochowska-Kutz i Piotr Zaczkowski.

- Nagroda im. Kazimierza Kutza honoruje osoby, które najpełniej reprezentują idee ważne w życiu i działalności Kazimierza Kutza: uniwersalność lokalności, połączenie krytyki i afirmacji, wolność twórcza, godzenie ludzi za pomocą sztuki. Nagradza tych, którzy zajmują się światem innym niż tylko własny i ludźmi odmiennymi od nich, którzy troszczą się o innych, są gotowi pracować dla dobra wspólnego i dla lepszej przyszłości nas wszystkich - wskazują pomysłodawcy wyróżnienia.

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaważył, iż Kazimierz Kutz zapisał się w historii nie tylko jako wybitny reżyser, ale i "osoba, która zawsze w duszy miała Śląsk". "Nagroda jego imienia jest przyznawana za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego" - zaznaczył prezydent miasta, którego Kutz jest honorowym obywatelem.

Nominowani do Nagrody im. Kazimierza Kutza

Nagroda zostanie wręczona 16 lutego br. - w dniu 94. urodzin Kutza (zmarłego w 2018 r.) - podczas gali w katowickim Teatrze Śląskim. Po ceremonii tradycyjnie zaprezentowany będzie spektakl „Piąta strona świata” na podstawie bestsellerowej, debiutanckiej powieści Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka. Przedstawienie otrzymało "Złotą Maskę" za spektakl roku.

W uzasadnieniu nominacji do trzeciej edycji nagrody kapituła zwróciła uwagę na zawodowe dokonania nominowanych, oraz ich działalność społeczną.

NOMINOWANI DO NAGRODY KAZIMIERZA KUTZA

Marta Frej jest rysowniczką, ilustratorką, malarką i autorką memów. W pracy artystycznej porusza takie kwestie jak: prawa kobiet i feminizm, prawa mniejszości, a także problem wykluczenia i nietolerancji. 

Maja Ostaszewska, popularna aktorka, od wielu lat walczy o prawa zwierząt. Gdy w Polsce rozpoczął się kryzys uchodźczy, włączyła się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie działa na rzecz uchodźców z tego kraju. 

Maja Kleczewska wielokrotnie nagradzana reżyserka teatralna, ceniona także za granicą – jej spektakle prezentowano m.in. w Seulu, Paryżu, Tbilisi czy Madrycie. 

Robert Konieczny jest architektem. Hans Ibelings, autor prestiżowej publikacji „European Architecture since 1980”, jako jedyną polską pracownię, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej, wymienił właśnie biuro prowadzone przez Roberta Koniecznego – KWK PROMES. Jest autorem słynnej Arki, w której mieszka, a także m.in. Domu Aatrialnego, Domu Kwadratowego, bloku UNIKATO i wielokrotnie nagradzanego Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie. 

Henryk Waniek jest malarzem, grafikiem, pisarzem, tłumaczem i eseistą. W centrum jego zainteresowań są zagadnienia związane z ezoteryką, fantastyką, alchemią i magią. Ma w dorobku ok. stu wystaw indywidualnych i tyle samo zbiorowych. Jego działalność literacka skupia się na szeroko pojętym Śląsku – jak w tytule jednej z książek Wańka, „od Oświęcimia do Zgorzelca”.

Nagroda im. Kazimierza Kutza już po raz trzeci

Nagrodę im. Kazimierza Kutza po raz pierwszy wręczono w 2021 r. – otrzymała ją wtedy Anna Dymna, aktorka teatralna i filmowa (występująca także w filmach Kazimierza Kutza), od 2003 r. prezes Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Głównym celem prowadzonej przez Dymną Fundacji jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie, wspieranie ich leczenia, rehabilitacji i edukacji. 

Laureatem drugiej edycji Nagrody został Szczepan Twardoch, pisarz i publicysta, autor m.in. „Dracha”, „Morfiny”, „Króla”, „Królestwa” i „Pokory”. Wtedy też po raz pierwszy wręczono wyróżnienie „Ambasador Śląska” – otrzymał je prof. Tadeusz Sławek, literaturoznawca, tłumacz, prozaik, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002. 

Patron nagrody, Kazimierz Kutz to reżyser, scenarzysta, publicysta, pisarz i polityk - pamiętany w regionie jako artysta i promotor spraw śląskich, twórca śląskiej trylogii - "Sól ziemi czarnej" (1969), "Perła w koronie" (1971) i "Paciorki jednego różańca" (1979). Inne znane filmy Kutza to m.in. "Na straży swej stać będę" (1983) - o konspiracji na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku podczas II wojny światowej; "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni Wujek; komedie "Zawrócony" (1994) i "Pułkownik Kwiatkowski" (1995). Zmarły 18 grudnia 2018 r. artysta spoczywa na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach.

PAP/mab/ amac/

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera