Katowice już z nocną prohibicją. Nocą alkoholu w sklepach w...

  Katowice już z nocną prohibicją. Nocą alkoholu w sklepach w centrum nie kupimy ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zakaz sprzedaży nocnej alkoholu w Katowicach obowiązuje od 25 lipca 2018
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©LOTA

  Kartki z informacją „alkoholu w godzinach od 22. do 6.” nie sprzedajemy zawisły wczoraj w sklepach w centrum Katowic. W niektórych wiadomość witała klientów już na wejściu, w innych umieszczono ją przy półkach z napojami. Ci, którzy przed 22. zapasów nie zrobili, próbowali negocjować, prosili, nalegali. Bezskutecznie, przynajmniej w tych punktach, które odwiedziliśmy.
  Nocna prohibicja w Katowicach zaczęła obowiązywać w środę, 25 lipca, od godz. 22. Już kilka minut później w sklepach w centrum nie udało nam się kupić napoju z procentami. W popularnej sieci z zielonym logo znaleźliśmy informację, że „w tym sklepie napoje alkoholowe są sprzedawane w godzinach 6-22”, a wyjątkiem są piwa bezalkoholowe. Takie wywieszki pojawiły się w sklepach przy ulicy Wojewódzkiej i Mariackiej. W obu regały z alkoholami były częściowo zasłonięte.
  Zobacz galerię
  Alkoholu nie sprzedawały również sklepy, które „wyrosły” wokół i na ulicy Mariackiej, a które w ofercie mają niemal wyłącznie napoje wyskokowe. W monopolowym przy Warszawskiej na drzwiach sklepu zawisła kartka z dość jasnym komunikatem:„w związku z uchwałą Rady Miasta Katowice od dnia 25.07.2018 w godzinach od 22. do 6. nie prowadzimy sprzedaży alkoholu”, a ekspedientka radziła spróbować szczęścia w sklepie przy ulicy Granicznej, czyli już poza obszarem obowiązywania nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Katowicach. Piwa ani mocniejszych trunków nie udało się też wczoraj kupić w nocnym na Mariackiej.

  Czytaj także:
  Nocna prohibicja obowiązuje w centrum Katowic. Alkoholu w sklepach nie kupimy

  Przypomnijmy, że nocna prohibicja w Katowicach została wprowadzona na mocy uchwały Rady Miasta. Zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje od godz. 22. do 6. na terenie śródmieścia i dotyczy punktów handlowych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, czyli sklepów i na przykład stacji benzynowych (alkohol bez problemu kupimy w restauracjach, pubach, czy knajpkach).

  Katowice to kolejne miasto, które na podstawie Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, ograniczyło możliwość sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Większość miast wprowadza jednak ograniczenia na całym obszarze (Mysłowice, Bytom, Tychy), natomiast w Katowicach prohibicją objęto tylko śródmieście.

  Dlaczego? - Ograniczenie możliwości zakupu alkoholu powinno przyczynić się do zmniejszenia spożywania go w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Ma to przyczynić się do poprawy ładu i porządku publicznego w centrum oraz sprzyjać poprawie wizerunku miasta. Ma też być bezpieczniej - mówi Ewa Lipka, rzecznik urzędu Miasta. Jak dodaje największa ilość interwencji służb porządkowych wynikająca ze spożywania alkoholu w miejscach publicznych została odnotowana właśnie w Śródmieściu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA