Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Kamienica przy ul. Mariackiej 35 została wpisana do rejestru zabytków

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Kamienica mieszkalna przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Kamienica mieszkalna przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. UM Katowice
Katowice zyskały nowy zabytek. W poniedziałek 22 lipca do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego wpisana została kamienica mieszkalna stojąca przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach, którą wzniesiono około 1898 roku. Kamienica jest własnością miasta zarządzaną przez katowicki KZGM. W latach 2005-2006 przeprowadzono tu kompleksową modernizację. Zabytkowy budynek jest obecnie w całości zamieszkały.

123-letnia kamienica na ul. Mariackiej jest teraz zabytkiem

Nowy katowicki zabytek znajduje się w najbardziej imprezowej części miasta, przy ul. Mariackiej 35, już za ul. Francuską, bliżej kościoła. W latach 2005-2006 kamienica przeszła kompleksową modernizację, jednak zachowano historyczne elementy jej wystroju.

- Należy wskazać, że w większości zachował się oryginalny wystrój wnętrz obiektu, w odniesieniu do części wspólnych, gdyż na przestrzeni wielu były one przebudowywane i dostosowywane do potrzeb użytkowników poszczególnych lokali mieszkalnych. Zachowała się bryła, rzut i wygląd elewacji, a więc zachowały się walory architektoniczne - tłumaczy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Kamienicę wzniesiono około 1898 roku, w linii zabudowy południowej pierzei ulicy. Ten czterokondygnacyjny, murowany, ceglany obiekt powstał w stylu późnego historyzmu według projektu nieznanego autora. Budynek powstał na planie prostokąta, wraz z oficyną boczną w kształcę litery „L” - oficyna nie jest objęta wpisem do rejestru. Kamienicę nakryto mansardowym dachem z facjatkami i z drewnianą więźbą dachową. Zwartą bryłę budynku podpiwniczono.

- Północna elewacja posiada 6 osi, a w osiach skrajnych ulokowano pseudoryzality, zakończone szczytami w strefie dachu; zachowały się ceglane okładziny ścian i pasma tynku, tynkowe opaski otworów okiennych i drzwiowych z dekoracją roślinną - w podokiennikach na drugim piętrze w 4 osiach środkowych okrągłe medaliony. Neomanierystyczny portal wejścia do sieni został opracowany w tynku z trójkątnym przyczółkiem i wolutami. Stolarka okienna 6- i 4-kwaterowa, ze ślemieniem, wymieniona na nową drewnianą - wyjaśnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Wewnątrz budynku zachowano oryginalny wystrój bramy przejazdowej oraz oryginalne dwubiegowe stalowe schody klatki schodowej, z drewnianą balustradą. W środkowej osi rzutu ulokowano wspomnianą bramę przejazdową, z dekoracją stiukową, zintegrowaną z klatką schodową.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera