Katowice: Kino Światowid wypiękniało. ZOBACZ ZDJĘCIA! W 2019...

  Katowice: Kino Światowid wypiękniało. ZOBACZ ZDJĘCIA! W 2019 r. będziemy obchodzić 110-lecie działalności kinowej pod tym adresem

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kino Światowid w Katowicach od 3.12 2018 r. zyskało nowy wygląd.
  1/16

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Materiały prasowe/Radosław Kaźmierczak

  Kultowe katowickie kino Światowid jest odmienione. Zyskało nowy szyld nad wejściem, okienko kasowe, a przede wszystkim podświetlony, widoczny nawet z ulicy, kaseton z repertuarem. To jeszcze nie koniec zmian na lepsze w tym kinie - przynajmniej jeśli chodzi o wygląd.
  Kino Światowid w Katowicach to jedno z magicznych miejsc na mapie miasta. Choć ukryte w oficynie przy ul. 3 Maja 7, od wielu lat przyciąga widzów nie tylko ambitnym repertuarem i ciekawymi wydarzeniami (m.in. premierami filmowymi z gwiazdami), ale też niezwykłą atmosferą prawdziwego kina bez popcornu.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Światowid to jedno z trzech katowickich kin studyjnych należących do Instytucji Filmowej Silesia Film, najbardziej cenione za swój arthousowy charakter, premierowy repertuar i spotkania z twórcami filmowymi.

  Nieco oldschoolowe kiedyś (choć w sumie to też nadawało mu aury klimatycznego miejsca) od pewnego czasu przechodzi zmiany wystroju. Na początku grudnia stali bywalcy Światowida mogli zauważyć, że wejście do kina ma inne oblicze. Spójna, minimalistyczna estetyka, nowy szyld nad wejściem, okienko kasowe, a przede wszystkim podświetlony, widoczny nawet z ulicy, kaseton z repertuarem to zupełnie nowa odsłona miejsca, w którym od blisko 110 (!) lat wyświetlane są ruchome obrazy. Nowy wygląd kina objawił się światu 3 grudnia 2018 r.  Choć Światowid działa pod adresem 3 Maja 7 od lat 40. ubiegłego stulecia, to kinowa tradycja tego miejsca sięga początków XX wieku. W 1909 roku, kiedy ulica nazywała się Grundmanstrasse, powstało tam kino o nazwie „Colosseum”. Nowe kino, drugie, jakie powstało wtedy w Katowicach, a pierwsze wybudowane w mieście zupełnie od podstaw, nie bez powodu reklamowano jako "największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku”. Gmach kina, zaprojektowany przez znanego na Śląsku Martina Tichauera, zdolny był pomieścić aż 400 widzów.

  Dziś działające tam Kino Światowid dysponuje dwiema salami o łącznej liczbie 241 miejsc. Należy do międzynarodowej organizacji Europa Cinemas, promującej kino europejskie oraz do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Przez ponad 70 lat istnienia kino dorobiło się solidnej marki oraz - przede wszystkim - sympatii widzów, z których najwierniejsi są z nim nawet od kilkudziesięciu lat. Publiczność ceni Światowid za jego starannie dobrany, nastawiony na kino artystyczne z całego świata, zawsze premierowy repertuar. W Światowidzie można zobaczyć premierowo filmy, a po pokazie porozmawiać o nim z twórcami, którzy często i chętnie przyjmują zaproszenia do katowickiego kina. To także miejsce, w którym obcokrajowcy mogą poznać polskie kino, oglądając je ze specjalnie przygotowanymi angielskimi napisami. Światowid to bez wątpienia jedno z najlepszych kin o profilu artystycznym w województwie, nominowane w 2017 roku do nagrody PISF. A do tego – grające filmy bez reklam. Bilety na wszystkie seanse kosztują 15 zł ulgowe i 18 zł normalne.

  Od 7 grudnia 2018 r. w Światowidzie można oglądać filmy: "Fuga", "Kraina wielkiego nieba", "Pod wiatr", "Touch Me Not", "Nadmiar łaski", "Ajka".

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo! Wygląda świetnie!

  Widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Brawo! Wygląda świetnie!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim