Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Kino Światowid wypiękniało. ZOBACZ ZDJĘCIA! W 2019 r. będziemy obchodzić 110-lecie działalności kinowej pod tym adresem

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Kino Światowid w Katowicach od 3.12 2018 r. zyskało nowy wygląd.
Kino Światowid w Katowicach od 3.12 2018 r. zyskało nowy wygląd. Materiały prasowe/Radosław Kaźmierczak
Kultowe katowickie kino Światowid jest odmienione. Zyskało nowy szyld nad wejściem, okienko kasowe, a przede wszystkim podświetlony, widoczny nawet z ulicy, kaseton z repertuarem. To jeszcze nie koniec zmian na lepsze w tym kinie - przynajmniej jeśli chodzi o wygląd.

Kino Światowid w Katowicach to jedno z magicznych miejsc na mapie miasta. Choć ukryte w oficynie przy ul. 3 Maja 7, od wielu lat przyciąga widzów nie tylko ambitnym repertuarem i ciekawymi wydarzeniami (m.in. premierami filmowymi z gwiazdami), ale też niezwykłą atmosferą prawdziwego kina bez popcornu.

Zobacz zdjęcia:

Światowid to jedno z trzech katowickich kin studyjnych należących do Instytucji Filmowej Silesia Film, najbardziej cenione za swój arthousowy charakter, premierowy repertuar i spotkania z twórcami filmowymi.

Nieco oldschoolowe kiedyś (choć w sumie to też nadawało mu aury klimatycznego miejsca) od pewnego czasu przechodzi zmiany wystroju. Na początku grudnia stali bywalcy Światowida mogli zauważyć, że wejście do kina ma inne oblicze. Spójna, minimalistyczna estetyka, nowy szyld nad wejściem, okienko kasowe, a przede wszystkim podświetlony, widoczny nawet z ulicy, kaseton z repertuarem to zupełnie nowa odsłona miejsca, w którym od blisko 110 (!) lat wyświetlane są ruchome obrazy. Nowy wygląd kina objawił się światu 3 grudnia 2018 r.

Choć Światowid działa pod adresem 3 Maja 7 od lat 40. ubiegłego stulecia, to kinowa tradycja tego miejsca sięga początków XX wieku. W 1909 roku, kiedy ulica nazywała się Grundmanstrasse, powstało tam kino o nazwie „Colosseum”. Nowe kino, drugie, jakie powstało wtedy w Katowicach, a pierwsze wybudowane w mieście zupełnie od podstaw, nie bez powodu reklamowano jako "największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku”. Gmach kina, zaprojektowany przez znanego na Śląsku Martina Tichauera, zdolny był pomieścić aż 400 widzów.

Dziś działające tam Kino Światowid dysponuje dwiema salami o łącznej liczbie 241 miejsc. Należy do międzynarodowej organizacji Europa Cinemas, promującej kino europejskie oraz do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Przez ponad 70 lat istnienia kino dorobiło się solidnej marki oraz - przede wszystkim - sympatii widzów, z których najwierniejsi są z nim nawet od kilkudziesięciu lat. Publiczność ceni Światowid za jego starannie dobrany, nastawiony na kino artystyczne z całego świata, zawsze premierowy repertuar. W Światowidzie można zobaczyć premierowo filmy, a po pokazie porozmawiać o nim z twórcami, którzy często i chętnie przyjmują zaproszenia do katowickiego kina. To także miejsce, w którym obcokrajowcy mogą poznać polskie kino, oglądając je ze specjalnie przygotowanymi angielskimi napisami. Światowid to bez wątpienia jedno z najlepszych kin o profilu artystycznym w województwie, nominowane w 2017 roku do nagrody PISF. A do tego – grające filmy bez reklam. Bilety na wszystkie seanse kosztują 15 zł ulgowe i 18 zł normalne.

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo