Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Koniec rekrutacji na studia dzienne Uniwersytetu Śląskiego. Oto najpopularniejsze kierunki według samych studentów

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Jaki jest stan rekrutacji na Uniwersytecie Śląskim?
Jaki jest stan rekrutacji na Uniwersytecie Śląskim? Olga Krzyżyk
Podstawowa rekrutacja na studia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zakończyła się. Pierwszy termin naboru studentów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie trwał od 1 czerwca do 11 lipca. Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów oraz kiedy studenci poznają wynik rekrutacji.

Najpopularniejsze kierunki studiów na Uniwersytecie Śląskim

Sprawdźmy stan rekrutacji na Uniwersytecie Śląskim. Zakończyła się w Uniwersytecie Śląskim rejestracja kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Rekrutacja podstawowa trwała od 1 czerwca do 11 lipca. Pierwsze wyniki postępowań kwalifikacyjnych będą ogłaszane od 15 lipca.

W naborze podstawowym w katalogu Internetowej Rejestracji Kandydatów dostępnych było 113 programów rekrutacyjnych na studia pierwszego stopnia oraz 17 na studia jednolite magisterskie. Listy zakwalifikowanych do przyjęcia na studia będą dostępne na stronie IRK, czyi Internetowej Rejestracji Kandydatów - TUTAJ. Z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych, listy widoczne będą tylko dla zarejestrowanych w systemie IRK kandydatów.

Studenci rejestrowali się na kierunku studiów online za pomocą systemu IRK. Do tej pory w systemie zarejestrowało się 13 601 kandydatów, którzy łącznie dokonali 18 313 rejestracji. Wśród najchętniej wybieranych kierunków jest: psychologia - 1715 zarejestrowanych osób, prawo - 1278 osób i informatyka - 545 osób.

491 kandydatów zapisało się na kierunek filologia angielska, specjalność: kultura-media-translacja, 475 osób na filologię angielską, specjalność: język biznesu, a 444 kandydatów wybrało dziennikarstwo i komunikację społeczną. Oblegana jest też administracja, na którą papiery złożyło 412 kandydatów.

- Od kilku lat mamy nową tendencję, gdzie najbardziej obleganym kierunkiem jest psychologia w sensie łącznej ilości kandydatów. Kilka lat temu było to prawo. W ostatnim czasie liderem jest właśnie psychologia, a prawo jest na drugim miejscu. W przypadku kierunku studiów, gdzie było najwięcej studentów na jedno miejsce to prym wiedzie realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego. To specyfika tego kierunku, gdyż na te studia jest mało miejsc - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Na kierunek realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego papiery złożyło 152 kandydatów. A jest jedynie 8 miejsc na te studia. Na reżyserię zgłosiło się 99 kandydatów. W przypadku tego kierunku również jest tylko 8 miejsc.

- Sporą popularnością cieszy się też filologia angielska ze specjalność tłumaczeniową z językiem koreańskim i japońskim. Kilka lat temu hitem wśród kandydatów był specjalność tłumaczeniowa z językiem chińskim. Widzimy, że te orientalne języki cieszą się popularnością od lat. Myślę, że w przypadku języka koreańskiego zainteresowanie tym językiem może być związane m.in. z tym, że firm koreańskich w regionie jest coraz więcej - są obecnie w Żorach, budują kolejny zakład w Dąbrowie Górniczej - wymienia rzecznik UŚ podejrzewając, że zainteresowanie kierunkiem może mieć związek z gospodarką.

Tegoroczną nowości w przypadku kierunków studiów stacjonarnych Uniwersytetu Śląskiego jest kierunek - międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji na Wydziale Nauk Społecznych. Kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia jest 116, tj. 3,86 kandydatów na 1 miejsce.

Dodajmy, że te kierunki gdzie liczba kandydatów nie wypełni limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem. Rekrutacja uzupełniająca potrwa od 2 sierpnia do 12 września (drugi termin naboru). Z kolei termin naboru III to okres od 17 września do 21 września.

Musisz to wiedzieć

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach:

  • realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia: 19;
  • psychologia: 14;
  • reżyseria: 12;
  • filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem koreańskim:10;
  • filologia angielska, specjalność: kultura-media-translacja: 9,8;
  • zarządzanie zasobami ludzkimi: 8,5;
  • filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem japońskim: 8,0
  • filologia angielska, specjalność: język biznesu: 6,6;
  • filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem niemieckim: 5,8;
  • filologia angielska, specjalność: projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania (SPRINT – WRITE): 5,4;
  • projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej specjalność: grafika komputerowa gier: 5,4;
  • filologia angielska, specjalność: kultura i literatura angielskiego obszaru językowego: 5,2;
  • prawo: 5,1;
  • organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej: 5,1;
  • kognitywistyka: 4,8;
  • bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe: 4,6;
  • filologia romańska, specjalność: język hiszpański z programem tłumaczeniowym: 4,5

- Nastawiamy się, że od października wrócimy do zajęć stacjonarnych na uczelni. Najbardziej efektywnie kształci się właśnie w murach uczelni, ale możliwe, że na niektórych kierunkach elementy kształcenia zdalnego z nami pozostaną. Oczywiście będziemy dostosowywać się do panującej sytuacji epidemiologicznej. Nie można niestety wykluczyć kolejnej fali koronawirusa. Dlatego zachęcamy, by się szczepić i jesteśmy optymistami, że nowy rok akademicki rozpoczniemy na uczelni - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera