Katowice: Kuratorium promuje wysyłanie 6-latków do szkół

Redakcja
Udostępnij:
Reformę obniżającą wiek szkolny trzeba promować - przekonują w Śląskim Kuratorium Oświaty. W tym roku po raz pierwszy dzieci, m.in. sześcioletnie, będą pasowane na uczniów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Dostaną paczki ze słodyczami i medale.

Reforma obniżająca wiek szkolny z 7 do 6 lat wejdzie obowiązkowo w życie w roku szkolnym 2012/2013. Rozpoczynający się za kilka dni nowy rok szkolny będzie ostatnim, w którym rodzice mogą decydować, w jakim wieku posłać dzieci do szkoły.

W województwie śląskim do klas pierwszych zapisanych zostało 6376 z 40 499 dzieci w wieku 6 lat.

- Przygotowujemy się do promocji reformy obniżającej wiek szkolny, chcemy z nią oswoić rodziców - powiedziała rzeczniczka kuratorium oświaty Anna Wietrzyk. Dodała, że w miastach, które prowadziły kampanię informacyjną na rzecz reformy, znacznie więcej rodziców zadeklarowało chęć posłania sześciolatków do szkoły.

Jednym z takich miast województwa śląskiego są Tychy. Od września pójdzie po raz pierwszy do szkoły 305 dzieci z 1187. W ubiegłym roku było ich 142. - Tyski samorząd prężnie działał na rzecz reformy. Od dwóch lat prowadzi kampanię wśród rodziców, dlatego na pierwszą wojewódzką uroczystość pasowania dzieci sześcioletnich i siedmioletnich zaprosimy uczniów z Tychów - wyjaśniła rzeczniczka.

16 września w pasowaniu na ucznia, które zostanie zorganizowane w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, weźmie udział 80 uczniów z tyskich szkół. Każdy z nich otrzyma paczkę ze słodyczami - tzw. tytę - oraz medal.

Tego dnia zostanie również zaprezentowana klasa pokazowa, która "powinna być wzorem dla innych samorządów" w organizacji klas dla najmłodszych. Tą uroczystością kuratorium oświaty chce zwrócić uwagę także na rodziców, "którzy zdecydowali się na posłanie dziecka sześcioletniego do szkoły, co jest wyrazem ich zaufania dla szkoły".

Rodzice z województwa śląskiego - jak utrzymują członkowie Akcji "Ratuj Maluchy" - stanowią dość liczną grupę przeciwników reformy obniżającej wiek szkolny. - W akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty zebraliśmy ok. 50 tys. podpisów wśród rodziców z województwa śląskiego - powiedziała koordynatorka akcji zbierania podpisów Krystyna Bula z Rudy Śląskiej.

4 lipca złożyli projekt w Sejmie, pod którym zebrali 350 tys. podpisów w całym kraju. Projekt zakłada m.in. utrzymanie wieku 7 lat, jako momentu rozpoczęcia nauki w szkole, zwiększenie kontroli kuratora oświaty nad samorządami w kwestii likwidacji szkół oraz wprowadzenie subwencji oświatowej na przedszkola.

Od września w ławkach szkolnych województwa śląskiego usiądzie prawie 16 proc. sześciolatków. To więcej niż w poprzednich latach. We wrześniu 2010 roku naukę w klasie pierwszej rozpoczęło 7,9 proc. dzieci, czyli ponad 3 tys. Dwa lata wcześniej, kiedy wszedł w życie trzyletni okres przejściowy - w czasie, którego gminy miały przygotować szkoły na przyjęcie sześciolatków - tych dzieci było 2,8 proc. - 1132. Udało się wtedy utworzyć jedną klasę sześciolatków, w pozostałych szkołach sześciolatki w klasach stanowiły mniejszość wśród siedmiolatków. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie