Katowice: List intencyjny w sprawie centrum nauki w WPKiW podpisany

Justyna Przybytek
arc
Władze województwa, Chorzowa, Uniwersytetu Śląskiego i WPKiW podpisały list intencyjny w sprawie budowy Centrum Nauki na terenie parku chorzowskiego.

List intencyjny w sprawie budowy na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie Centrum Nauki podpisali w środę marszałek województwa - Adam Matusiewicz, wicemarszałek - Mariusz Kleszczewski, rektor Uniwersytetu Śląskiego - prof. Wiesław Banyś, prezydent Chorzowa - Andrzej Kotala oraz prezes WPKiW - Arkadiusz Godlewski i wiceprezes parku - Tomasz Kaczmarek.

- Mając na uwadze konieczność ciągłego podnoszenia jakości życia w województwie śląskim, potrzebę podnoszenia poziomu wykształcenia mieszkańców województwa śląskiego zarówno poprzez formalną ścieżkę kształcenia, jak i również nowe formy działań edukacyjnych, przygotowania do kolejnego okresu programowania polityki spójności UE na lata 2014 - 2020 i konieczność wygenerowania kluczowych przedsięwzięć regionalnych - czytamy w liście.

"Realizując cele strategii rozwoju woj. Śląskiego, w szczególności dotyczące jakości życia, wzrostu poziomu wykształcenia mieszkańców oraz inwestycji w edukację, umawiające się strony postanawiają podjąć wspólne działania na rzecz utworzenia w woj. śląskim Centrum Nauki".

I tak marszałek ma zapewnić środki finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do przygotowania projektu kluczowego. UŚ we współpracy ze śląskimi uczelniami przygotuje projekt funkcjonalno - użytkowy centrum. Rolą władz Chorzowa są zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego miasta oraz współfinansowanie inwestycji w zakresie infrastruktury, która będzie niezbędna dla centrum. WPKiW z kolei ma przygotować studium wykonalności projektu i udostępnia działkę pod inwestycję.

W liści zawarto także wstępny harmonogram budowy Centrum Nauki. Do końca 2011 ma zostać opracowane wstępne studium wykonalności i wstępny program funkcjonalno - użytkowym, Do 30 czerwca 2013 - gotowy będzie końcowy program funkcjonalno - użyteczny. Do końca grudnia 2012 - planowane jest rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję obiektu. Natomiast do końca grudnia 2013 strony porozumienia planują stworzyć projekt budowlany i złożyć wniosek na budowę i opracować ostateczne studium wykonalności.

- Podpisanie listu intencyjnego to zwieńczenie starań koncepcyjnych, podjętych już w poprzedniej kadencji samorządu województwa śląskiego - mówił Adam Matusiewicz.

Rektor UŚ prof. Wiesław Banyś przypomniał, że idea budowania parku nauki powstała w środowisku naukowym Uniwersytetu już dziesięć lat temu.
- To co jest najważniejsze, to aby w ogóle centrum nauki w regionie powstało - mówił prof. Banyś. Odniósł się tym samym do sporów, gdzie centrum nauki miałoby powstać.

Lokalizację w WPKiW forsują władze Chorzowa, województwa i w końcu parku chorzowskiego. Natomiast umiejscowienie Centrum Nauki na terenie po kopalni Katowice popiera Stowarzyszenie na rzecz budowy Centrum Nauki Skłodowska - Curie, które powstało na początku tego roku. W skład stowarzyszenia wchodzą śląscy naukowcy, szefowie uczelni wyższych w regionie oraz dwóch wiceprezydentów Katowic - Michał Luty i Marcin Krupa. W kilkunastoosobowym składzie stowarzyszenia jest także prof. Wiesław Banyś.

Rektor nie widzi w tym sprzeczności, nie zamierza też z organizacji występować.
- Uniwersytet Śląski jest za tym, aby park powstał, popieramy każdą inicjatywę, która doprowadzi do inwestycji - mówił prof. Banyś.

Stowarzyszenie opracowuje projekt funkcjonalno - użytkowy, tym samym zadaniem ma się zająć UŚ. - Nie wiążmy programu z lokalizacją - ucinał temat rektor. Zapowiedział, że temat będzie jeszcze dyskutowany w październiku podczas regionalnej konferencji rektorów.

Kilkadziesiąt minut po podpisania listu intencyjnego, uchwała intencyjna w tej samej sprawie - budowy Centrum Nauki, ale na terenie po kopalni Katowice - będzie dyskutowana na sesji katowickiej Rady Miasta.

Sesji będzie przewodniczył Arkadiusz Godlewski.
- W porządku obrad jest uchwała, w której nie ma mowy o żadnej lokalizacji, to apel do prezydenta o wsparcie inicjatywy - budowy centrum nauki - mówił Godlewski. Po raz kolejny przekonywał też, że WPKiW to najlepsza lokalizacja dla tej inwestycji.

- Rolą Katowic, największego miasta w regionie, jest wspierania słabszych miast. Nie wygramy z innymi miastami - w kraju i w Europie - jeśli będziemy myśleć w kategoriach 300 tysięcznego miasta, co innego 2 milionowej metropolii - komentował.

Budowie centrum w Chorzowie kibicuje też Andrzej Kotala. - Park to idealna lokalizacja, bo WPKiW ma charakter ponadregionalny. Jest też bardzo dobrze skomunikowany, blisko są DTŚ oraz A4 - mówił.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

...

... CN na granicy Katowic i Parku

...

Godlewski jest OK, Marszalek i Rektor tez.
Lokalizacja jest, ale nie ma jeszcze nazwy.
Marszalek nic nie mowi o M.Curie-Sklodowskiej, ale wiceprezydent Katowic z PiS tak.
Sprawa nazwy Centrum Nauki jest wiec otwarta.

M
Maja

Weź się chłopie do roboty, bo już w Gazecie Wyborczej te bzdury wymazałeś. Akurat z wszystkich wymienionych osób Godlewskiego się czepiasz. Podejrzane. Kolega Uszuś Ci dyktuje czy jak.

p
pański zawstydzony wyborca

Od radnego miasta Katowice, przewodniczącego rady miasta Katowice, niedawnego kandydata na fotel prezydenta miasta Katowice wyborcy oczekują reprezentowania interesów 300 tyś miasta Katowice, którego mieszkańcy powierzyli Panu mandat radnego, za co bierze Pan niemałe pieniądze!
NIE JEST PAN ani wojewodą, ani marszałkiem województwa, ani szefem GZM-u żeby wyręczać ich w swojej pracy i działać na niekorzyść miasta, na którego rzecz ślubował Pan działać!

Prezesura WPKiW nie jest też namiastką fotela prezydenckiego na którym nie udało się Panu zasiąść i nie chcemy żeby zamieniał pan teren rekreacyjny na działki budowlane, parkingi i nowe drogi, bo chce się Pan pobawić w wielkiego inwestora.

Co z szumnymi zapowiedziami dotyczącymi Elki? Już po wszystkim, tak? Zostanie rozebrana. Pańskim pomysłem na odnowienie Fali jest jej zamknięcie. Za to kolega partyjny da panu pieniądze na zabudowę parkowej zieleni budynkami Centrum Naukowego. Fantastycznie! Jakie dalsze plany na zabicie WPKiW? Osiedle mieszkaniowe...?

Niestety sprawdza się to co mówili o Panu Pańscy przeciwnicy w wyborach prezydenckich. Jest Pan zwykłym partyjnym karierowiczem, który nie potrafi wznieść się ponad interes swój i partii, by dbać o miasto, które ślubował Pan rozwijać. Z resztą próba blokowania przebudowy Rynku w Katowicach (na szczęście nie udana) przez Pana i Pańskich kolegów z PO dobitnie o tym świadczy.

Trudno uwierzyć, że oddając na Pana głos tak bardzo się pomyliłem. Ale może Pan być pewnym, że drugi raz już nikt w Katowicach się nie pomyli.

Dodaj ogłoszenie