Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Magia drewnianych kościółków rysowana kreską Marka Michalskiego do zobaczenia w Muzeum Historii Katowic

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wernisaż wystawy Marka Michalskiego "Kościółki drewniane na Śląsku. Szkiców i rysunków wybór subiektywny".
Wernisaż wystawy Marka Michalskiego "Kościółki drewniane na Śląsku. Szkiców i rysunków wybór subiektywny". Arkadiusz Gola
W czwartek 9 marca w Muzeum Historii Katowic odbył się wernisaż wystawy Marka Michalskiego "Kościółki drewniane na Śląsku. Szkiców i rysunków wybór subiektywny". Zwiedzający zobaczą na rysunkach urokliwe drewniane kościoły znajdujące się na terenie całego województwa śląskiego, od Częstochowy po Beskidy.

Artysta na co dzień zajmuje się rysunkiem prasowym i plakatem autorskim. Wystawa to efekt ponad 30 lat pracy twórczej. Na prawie 90 rysunkach przedstawia zabytkowe obiekty sakralne. Składają się na nie urokliwe drewniane kościoły znajdujące się na terenie całego województwa śląskiego, od Częstochowy po Beskidy. Z każdym z nich wiążą się ciekawe historie, które przez trzy dekady zbierał Marek Michalski.

- Każde miejsce ma swoją indywidualną historię. Często rozmawiałem z ludźmi opiekującymi się danym obiektem. Tak było na przykład w Osieku, gdzie ludzie mieszkający obok zamkniętego kościółka założyli Towarzystwo Przyjaciół Osieka. Zrobili to tylko po to, aby móc zadbać o ten kościół. Często się zdarzały takie historie. Teraz jest ich już mniej, bo wyrównały to różnego typu europejskie programy spójności. Wcześniej lokalne społeczności same dbały o to, aby zachować to dziedzictwo. Były takie przypadki, w których proboszcz postawił nowy kościół, a stary drewniany zamknął na cztery spusty - mówi Marek Michalski.

Początek tej wyjątkowej kolekcji dały szkice kościołów znajdujących się w okolicach Pszczyny. Zachwyt nad ich formą sprawił, że artysta postanowił dotrzeć do kolejnych miejsc. W czasie, kiedy Marek Michalski rozwijał swój projekt, pasjonaci z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali Szlak Architektury Drewnianej. Dzięki temu projekt rysunków bardzo się rozrósł. Wizyty w każdym kolejnym miejscu przynosiły nowe informacje. Część kościołów w momencie odwiedzin była już mocno naruszona, a inne były już w trakcie renowacji.

- Niektóre obiekty trwały w sposób zupełnie nieskażony i nietknięty czasem, a niektóre tak jak te znajdujące się na styku Małopolski ze Śląskiem, odwiedziłem w okresie przymierania - mówi Marek Michalski.

Projekt przedstawiający drewniane kościoły na Śląsku zrodził się z szerszego zbioru rysunków śląskiej architektury.

- Kościółki zafascynowały mnie swoją formą. Stwierdziłem, że jest to dość urokliwe. Nie miałem wtedy pojęcia, że jest ich prawie 90 na terenie naszego województwa, w związku z tym trwało to bardzo długo - wspomina Marek Michalski.

Wystawę można oglądać do 2 kwietnia w dziale teatralno-filmowym Muzeum Historii Katowic znajdującym się przy ul. Kopernika 11 w Katowicach. Dział dostępny jest dla zwiedzających we wtorki od godziny 11.00 do 16.00 oraz od środy do piątku między 11.00 a 15.00.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty