Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice mają potencjał i fatalny wizerunek RAPORT O POLSKICH METROPOLIACH

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Raport o metropoliach polskich został zaprezentowany w Katowicach
Raport o metropoliach polskich został zaprezentowany w Katowicach Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Zmiany w Katowicach są widoczne, ale nie udało się osiągnąć masy krytycznej zmian - komentował wczoraj prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny firmy PwC, która przygotowała „Raport o polskich metropoliach 2015”, w tym o stolicy aglomeracji śląskiej. Masy krytycznej zmian porównywalnej z przełomem, jak mówił prof. Orłowski, jaki dokonał się na przykład we Wrocławiu. Dlaczego? Być może, jak sugerowali eksperci, zabrakło mocnej, odważnej strategii rozwoju i jednocześnie konsekwentnej jej realizacji.

„Raport o polskich metropoliach” jest trzecią edycją tego opracowania. Poprzednie dwie ukazały się w latach 2007 i 2011. Dokument stanowi ocenę szans i wyzwań stojących przed 12 polskimi miastami należącymi do Unii Metropolii Polskich. Jego autorzy, choć podkreślają, że ich celem nie było stworzenie rankingu, porównali w opracowaniu najważniejsze obszary rozwoju poszczególnych miast: finanse, inwestycje, infrastruktura, instytucje, wizerunek, ludzie i jakość życia.

Katowice w tym zestawieniu wypadają dość dobrze, podkreślony w raporcie został zwłaszcza potencjał miasta, które ma możliwości, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów, i które jednocześnie na tle innych dużych miast wyróżnia się dobrze rozwiniętą infrastrukturą, sprawnie zarządzanymi finansami. I w końcu największą spośród polskich dużych miast liczbą firm innowacyjnych w przeliczeniu na mieszkańców, czy dużą liczba absolwentów kierunków technicznych i ścisłych.

- Katowice znajdują się też w czołówce miast z najniższą stopą bezrobocia - spośród 12 analizowanych w raporcie metropolii niższą stopę bezrobocia mają tylko Poznań, Wrocław i Warszawa - dodawali autorzy.

Listę słabych stron, czy inaczej - wyzwań, przed którymi stoją Katowice otwiera negatywny i niekorzystny dla rozwoju wizerunek miasta.

- Reszta Polski jest przekonana, ze gospodarka ślaska opiera sie na kopalniach. Katowice oceniane sa jako brudne, zakopcone miejsce, gdzie ludzie umierają w wieku 30 lat - wyjaśniał prof. Orłowski.

Jak dodawał, aby walczyć z tym stereotypem nie wystarczy jedna, czy druga kampania promocyjna. - A fundamentalna zmiana wizerunku i na zewnątrzi wewnątrz - mówił.

Eksperci podkreślali, że Katowice są dla nich zagadką. - Z jednej strony mamy miasto, które teoretycznie dysponuje jedną z najmocniejszych gospodarek sposrod wszystkich metropolii, a jednoczesnie jest to miasto, w ktorym PKB w ciągu ostatnich lat rośnie najwolniej ze wszystkcih metropolii - oceniał Orłowski.
Łącznie w 12 metropoliach wytwarzanych jest aż 34 proc. całkowitego PKB, a jeśli spojrzeć szerzej, na całe obszary metropolitalne, to wskaźnik ten wzrasta aż do 54 proc. - Katowice pod tym względem plasują się w końcówce zestawienia ze wskaźnikiem realnego wzrostu PKB w latach 2004-2012 na poziomie 20 proc., przy średniej dla wszystkich analizowanych miast 34 proc. - czytamy w raporcie.

- Katowice, to także miasto, które z jednej strony oferuje wysokie zarobki, najwyższe przeciętne w Polsce, z drugiej strony to miasto, z którego ludzie wyjeżdżają. Miasto, które ma jeden z najlepszych kapitałów, ale rozwija się gorzej niż można się spodziewać - komentował Orłowski.

Zdaniem ekspertów poprawa wizerunku, poprawi także inne wskaźniki.

- Powinna nie tylko uczynić miasto jeszcze bardziej atrakcyjnym dla inwestorów, ale także przyczynić się do zahamowania odpływu ludności, oddziałując tym samym na główny problem miasta, jakm jest sytuacja demograficzna” - mówi Dionizy Smoleń, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego w PwC.

Na liście wyzwań stojących przed Katowicami jest, jak zapisano w dokumencie, m.in. rewitalizacja miasta, przez to uatrakcyjnienie przestrzeni publicznych, lepsze pozyskiwanie pieniędzy unijnych, rozwój transportu publicznego.

Na prezentacji raportu PwC obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta w Katowicach. Wiceprezydent Bogumił Sobula zapowiedział, że dokument stanie się przedmiotem analizy w katowickim magistracie.

- Wyniki raportu PwC potwierdzają mocne strony Katowic. Nasze miasto przeszło daleką drogę w ewolucji od miasta związanego z górnictwem i przemysłem ciężkim do nowoczesnego ośrodka postindustrialnego. Dostrzegamy oczywiście obszary rozwojowe, nowe wyzwania i koncentrujemy się na tym, by ciągle poprawiać jakość życia naszych mieszkańców. Nieustająco dążymy do tego, aby Katowice były jeszcze bardziej atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów. Niezaprzeczalnie Katowice są miastem tętniącym życiem, biznesem i kulturą i jest to dla mnie powód do niebywałej dumy - mówił.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera