Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w NOSPR i Akademii Muzycznej od 10 września

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Konferencja prasowa przez 1. Międzynarodowym Konkursem Muzycznym im. Szymanowskiego w Katowicach, 7 września 2018 r.
Konferencja prasowa przez 1. Międzynarodowym Konkursem Muzycznym im. Szymanowskiego w Katowicach, 7 września 2018 r. Katarzyna Pachelska
Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez NOSPR, miasto Katowice i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpocznie się w Katowicach 10 września 2018 r. i potrwa przez 2 tygodnie.

- Międzynarodowy Konkurs im. Szymanowskiego ma przyciągać do miasta wielkich muzyków, by tu pokazywali swój kunszt muzyczny - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowice. - Jesteśmy jedynym w Polsce miastem kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Kosztami dzielimy się po połowie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam nadzieję, że laureaci tego konkursu będą mile wspominali pobyt w Katowicach - dodał.

Trzeci wielki konkurs muzyczny w Polsce

Wydarzenie to ma przyczynić się do popularyzacji polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenia w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości.

- To jest zasługa miasta Katowice, jak i NOSPR-u oraz Polskiego Radia, że ten konkurs powstał - mówi Maxymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. - To jest konkurs zbliżony do tego im. Czajkowskiego w Moskwie, rozgrywa się w kilku kategoriach, a nie tylko w jednej czy dwóch. Samo uczestnictwo w tym konkursie jest nobilitacją. Jego rola w promocji polskiej muzyki będzie nie do przecenienia - zauważył.

- Bezpośredni impuls wyszedł z ust wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego - przyznaje Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Konkursu im. Szymanowskiego. - Rzucił zdanie"zróbcie coś, żeby był trzeci wielki konkurs muzyczny w Polsce, po chopinowskim i im. Wieniawskiego, najlepiej w Katowicach. Chodziło mu o to, żeby coś się muzycznie działo. W konkursach tworzy się idoli, zdobywcy pierwszych nagród są noszeni na rękach. To wylęgarnia talentów. Towarzystwo im. Szymanowskiego od lat zabiegało, by stworzyć konkurs im. Szymanowskiego, i to w Katowicach, bo szefowie towarzystwa pochodzili z Katowic. Dlaczego konkurs ma być raz na 5 lat we wszystkich kategoriach, a nie co roku w jednej? Taki konkurs to wielki wysiłek finansowy, poza tym to ma być wielkie święto muzyki, na które trzeba czekać. Nagrody są wysokie - 1. nagroda to aż 25 tysięcy euro, a dla kompozytorów - 9 tys. euro - dodaje Wnuk-Nazarowa.

Zaproszenie do udziału w komitecie honorowym przyjęły wielkie osobowości świata muzycznego: wybitny polski kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki oraz jeden z najsłynniejszych dyrygentów sir Simon Rattle.

Konkurs, który obejmie 5 kategorii: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy oraz kompozycja, zaplanowany został w cyklu pięcioletnim, a jego pierwsza edycja odbędzie się od 10 do 23 września 2018 r.

102 uczestników zostało zakwalifikowanych do konkursu, z czego 28 osób stanowi 7 kwartetów smyczkowych. Będzie 34 skrzypków, 24 wokalistów, 16 pianistów.

- Prawie 20-osobowa ekipa Polskiego Radia będzie pracować przy tym konkursie - mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. - Konkurs jest wielowymiarowy, chcemy rzetelnie i atrakcyjnie relacjonować to wydarzenie. Zaangażowanie Polskiego Radia jest porównywalne z innymi konkursami. Uruchomimy specjalny serwis internetowy, za pomocą którego będzie można odsłuchiwać przesłuchania, wrażeń uczestników. Będziemy też transmitować wszystkie przesłuchania finałowe i finały - dodaje.

O dalszych losach uczestników w kolejnych etapach konkursu zadecyduje grono jurorów, złożone z międzynarodowej sławy wykonawców i twórców, wśród których znajdują się m.in. Krzysztof Penderecki, Eugeniusz Knapik, Andrzej Jasiński, Martin Roscoe, Bartłomiej Nizioł, Szymon Krzeszowiec, Jadwiga Rappé, Mitsuko Shirai, Valentin Erben i Tadeusz Gadzina.

Na przesłuchania konkursowe wstęp jest wolny

- Muzyka Szymanowskiego jest piękna, ale i trudna technicznie, dlatego warto kibicować wszystkim uczestnikom Konkursu - mówi prof. AM, dr hab. Arkadiusz Kubica – prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (juror w kategorii kwartet smyczkowy).

Przesłuchania konkursowe I i II etapu będą się odbywać równolegle w siedzibie NOSPR i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na przesłuchania wstęp jest bezpłatny, ale trzeba mieć wejściówkę, którą od 28 sierpnia można bezpłatnie odebrać w kasie biletowej NOSPR (na przesłuchania w NOSPR) i w kasie Akademii Muzycznej (na przesłuchania w AM).

Koncerty finałowe konkursu (od 18-20.09) odbędą się w sali koncertowej NOSPR (bilety 5 lub 6 zł ulgowy, 10 lub 11 zł normalny). Gala konkursu, w której wystąpią laureaci z towarzyszeniem NOSPR odbędzie się w niedzielę 23.09, o godz. 18.00 (bilety 20-70 zł).

- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ma poważny wkład w Konkurs im. Szymanowskiego. Nie tylko udostępniamy świetne akustycznie sale, ale też nasi profesorowie są jurorami w poszczególnych kategoriach - mówi rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – prof. dr hab. Władysław Szymański.

Dokładny harmonogram konkursu oraz sylwetki artystów, którzy zgłosili się do konkursu, można znaleźć na stronie szymanowski-competition.com. Najwięcej osób weźmie udział w konkursie w kategoriach: śpiew i skrzypce.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo