Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: młodzi reżyserzy powalczą o Laur Konrada

Henryka Wach-Malicka
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej 2018 odbędzie się w Katowicach w dniach 12-18 listopada
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej 2018 odbędzie się w Katowicach w dniach 12-18 listopada ARC
Teatralną jesień mamy w tym roku wyjątkowo obfitą w wydarzenia. Ledwie w Zabrzu skończył się Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, w Katowicach - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek, a już nadciągają „Interpretacje”.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej odbędzie się w Katowicach w dniach 12-18 listopada. I choć, tradycyjnie, najważniejszą - a przynajmniej najbardziej emocjonującą - jego częścią pozostaną spektakle konkursowe i mistrzowskie, to bardzo atrakcyjnie zapowiadają się także liczne imprezy towarzyszące. Przeglądy spektakli telewizyjnych, słuchowisk radiowych i filmów dokumentalnych, a także prelekcje i spotkania.

Będzie ich naprawdę wiele, i mają bardzo różny charakter, dlatego przed zaplanowaniem „interpretacyjnego” tygodnia, warto zerknąć na internetową stronę (festiwal-interpretacje.pl), na której znajdziemy cały program tego wydarzenia. A także… dokładne adresy miejsc, gdzie odbywać się będą poszczególnych prezentacje, bo trochę się jednak nabiegamy między Teatrem Śląskim, Pałacem Młodzieży, nową (wspaniałą, nawiasem mówiąc) siedzibą Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i salą widowiskową Instytucji Kultury „Katowice - Miasto Ogrodów”.

W centrum zainteresowania pozostanie jednak walka (szlachetna, rzecz jasna) młodych twórców o Laur Konrada, który patronuje katowickiemu konkursowi od początku jego istnienia. I który, w początkach swojej kariery, też wyznaczał przecież nowe ścieżki w polskim życiu teatralnym.

W tym roku o statuetkę Lauru Konrada, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, i o mieszki z całkiem pokaźną sumą 10 tys. zł, walczyć będą reżyserzy następujących przedstawień:

  • „Puppenhaus. Kuracja” Magdy Fertacz, reż. Jędrzej Piaskowski, TR Warszawa;
  • „Chłopi” na motywach powieści Władysława Reymonta, reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera w Warszawie;
  • „In Dreams Begin Responsi-bilities” (Zobowiązania rozpoczynają się w snach), reż. Magda Szpecht, Teatr im. Słowackiego w Krakowie;
  • „Reykjavík ‘74”, reż. Katarzyna Kalwat, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu;
  • „Zakonnice odchodzą po cichu”, reż. Daria Kopiec, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Swoistą ramą pokoleniową dla przedstawień konkursowych będą natomiast spektakle mistrzowskie: „Wyjeżdżamy”, reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie oraz „Męczennicy”, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa. Obydwaj zdobyli zresztą kiedyś Laur Konrada.

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo