18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Muzycy wrócili do przebudowanego gmachu Filharmonii Śląskiej [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Nowa siedziba Filharmonii Ślaskiej
Nowa siedziba Filharmonii Ślaskiej Marzena Bugała
Skończyła się tułaczka artystów Filharmonii Śląskiej. Przez ostatnie cztery lata muzycy tymczasowe siedziby zmieniali niczym rękawiczki, ale w końcu wracają pod stary adres: na ulicę Sokolską w Katowicach. Całkowicie przebudowany gmach Filharmonii oficjalnie otwarty zostanie już w piątek, ale próbę przed tym wydarzeniem już w nowej sali koncertowej podglądaliśmy w poniedziałek.

- Jesteśmy przeszczęśliwi – podsumował powrót na Sokolską w Katowicach do starej – nowej siedziby Filharmonii Śląskiej prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor FŚ. - Widać radość i optymizm na twarzach członków zespołu, a jeżeli w zespole jest dobry duch, to i instytucja jest zdrowa – dodał.

Siedziba Filharmonii Śląskiej, to gmach z historią: został wybudowany w 1873 roku, to tu swój jedyny katowicki koncert w 1901 r. dał Ignacy Jan Paderewski, a 16 lipca 1922 r. wojewoda śląski Józef Rymer podejmował śniadaniem delegację polityków przybyłych na uroczystość przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Filharmonia na Sokolska wprowadziła się w 1945 roku. Decyzję o przebudowie podjęto w 2008 r., to wówczas FŚ złożyła wniosek o unijne dofinansowanie remontu, a rok później przedstawiciele instytucji podpisali umowę ws. dotacji.

Pierwotne plany nie zakładały generalnej przebudowy, a przede wszystkim modernizację sali koncertowej i montaż klimatyzacji w starym gmachu oraz dobudowę na jego tyłach nowego budynku. Jednak gmach przy Sokolskiej nie poddawał się łatwo ekipie remontowej, która co rusz natrafiała na niespodzianki: m.in. robotnicy znaleźli nowe spękania w starych murach, które powstały w wyniku szkód górniczych. Co gorsza wykonane w latach 90-tych naprawy nie zostały uwzględnione w dokumentacji technicznej obiektu, na podstawie której powstał projekt rozbudowy.

Generalnym wykonawcą inwestycji był Mostostostal Warszawa. - Jako budowlaniec mogę powiedzieć, że gdyby to wszystko wyburzyć, to byłoby szybciej i taniej - ocenił Alojzy Malczak, dyrektor Mostostalu.

Przebudowa trwała bowiem znacznie dłużej niż planowano. Rozpoczęła się w 2010 roku i miała potrwać dwa lata, zajęła cztery. Była też droższa niż zakładano, pierwotnie kosztorys oszacowano na 31 mln zł, a zamknął się na poziomie 47,5 mln zł.

Ale było warto. Budynek przy Sokolskiej zachwyca. Odnowiona została sala koncertowa, w której jest teraz 420 miejsc, dobudowano całkiem nową salę kameralną na 110 miejsc oraz seminaryjną na 40. Tę ostatnią można połączyć z kawiarnią i patio znajdującymi się na ostatniej kondygnacjji, którą pokrył szklany dach.

Otwarcie gmachu FŚ nastąpi w piatek. - Zakończyła się muzyka disco - polo, która tu pobrzmiewała przez te cztery lata, puszczana przez około 40 firm podwykonawczych - zapowiedziała Joanna Masarczyk, koordynator rozbudowy FŚ.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni