Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Katowice. Naukowcy z Uzbekistanu z wizytą na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Dziś wracają do domu, ale to dopiero początek współpracy

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Inicjatorem nawiązania kontaktów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z naukowcami z Uzbekistanu jest prof. Michał Tendera. Rzecznik prasowa ŚUM Agata Pustułka w rozmowie z nami przekazała, że to dopiero początek współpracy.
Inicjatorem nawiązania kontaktów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z naukowcami z Uzbekistanu jest prof. Michał Tendera. Rzecznik prasowa ŚUM Agata Pustułka w rozmowie z nami przekazała, że to dopiero początek współpracy. ŚUM
Dobiega końca trzydniowa wizyta naukowców z Uzbekistanu, którzy przybyli do Katowic w ramach współpracy między Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Państwowym Uniwersytetem Medycznym w Samarkandzie. Czteroosobowa delegacja przez 3 dni miała okazję zapoznać się z działalnością naukową śląskich specjalistów. Omówione zostały również szczegóły dalszej współpracy, z którą spore nadzieje wiążą oba ośrodki naukowe.

Współpraca śląskich i uzbeckich naukowców

Przez 3 dni na Śląskim Uniwersytecie Medycznym gościli zaproszeni naukowcy z Uzbekistanu, z Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie. Wizyta to kolejny etap podjętej w ubiegłym roku współpracy między ośrodkami, której inicjatorem był prof. Michał Tendera. To właśnie on, jeszcze w 2019 roku, zapoczątkował pierwsze nieformalne sympozja i szkolenia między pracownikami ŚUM a Uniwersytetem w Samarkandzie.

- Liczymy, że ta wizyta to dopiero początek współpracy zarówno naukowej, jak i dydaktycznej pomiędzy naszymi uczelniami - przekazała w rozmowie z nami rzecznik prasowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Agata Pustułka.

Trzydniowa wizyta delegacji z Samarkandy

Jednym z ważnych punktów wizyty było spotkanie władz obu uczelni w rektoracie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W zastępstwie prof. Jasura A. Rizayeva, rektora Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie, z rektorem ŚUM prof. Tomaszem Szczepańskim połączył się online prof. Zafar Z. Aminov – prorektor ds. współpracy międzynarodowej uzbeckiego uniwersytetu. Wymieniono informacje, spostrzeżenia oraz oczekiwania dotyczące dalszej wzajemnej współpracy. Delegacja z Państwowego Uniwersytetu Medycznego i Multidyscyplinarnego Centrum Medycznego w Samarkandzie podczas wizyty odwiedziła również dwa szpitale kliniczne ŚUM: Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. Leszka Gieca w katowickim Ochojcu.

- Nasze spotkanie było wyjątkową okazją do bezpośredniej wymiany doświadczeń, zacieśniania więzi i wspólnego omawiania kolejnych obszarów współpracy pomiędzy naszymi uczelniami. Jednocześnie mam nadzieję, że Państwa wizyta będzie miała inspirujący wpływ o dalszych inicjatywach podejmowanych w interesie i korzyści zarówno Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – mówił prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM.

Prezentację na temat działalności naukowo-dydaktycznej ŚUM przedstawiła zebranym prof. Katarzyna Mizia-Stec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Z kolei działalność szpitala i Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie śląskim naukowcom przedstawił lider czteroosobowej delegacji z Uzbekistanu dr Uktam Rustamov.

Trzy dni spędzone przez gości z Uzbekistanu w Katowicach były dobrą okazją, żeby bliżej się poznać, podzielić naukowym doświadczeniem oraz omówić kwestie związane z rozwojem współpracy na przyszłość. W planach są m.in. staże, kursy edukacyjne, a także możliwość odbywania wizyt w ośrodku w Samarkandzie przez polskich specjalistów. Omówiono też perspektywy na rzecz aktywnego rozwoju opieki zdrowotnej w liczącym przeszło pół miliona mieszkańców mieście, szczególnie ważnym na naukowej mapie Uzbekistanu. Goście z Samarkandy wracają dziś do swojego kraju - ale jak zapewniają przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - to dopiero początek współpracy między ośrodkami.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera