Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: nieczynny od 10 lat hotel Silesia zostanie zrównany z ziemią [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Dawny hotel Silesia w Katowicach
Dawny hotel Silesia w Katowicach DZ
Nieczynny od dziesięciu lat hotel Silesia w Katowicach w końcu zostanie sprzedany. Vastint Poland podpisało przedwstępną umowę na zakup działki, na której stoi stary hotel. Deweloper planuje wyburzenie gmachu i budowę w jego miejscu zespołu nowych budynków o funkcjach hotelowo – biurowych.

Działka przy ulicy Skargi ma 9 tys. m kw. Znajduje się na niej nieczynny od 2006 dawny hotel Silesia.

- Na chwilę obecną mamy uzgodnione z prywatnym właścicielem działki wstępne warunki zakupu. Liczymy, że transakcja zostanie zamknięta do końca 2017 roku. To pierwszy teren inwestycyjny jaki Vastint planuje pozyskać w Katowicach, ale mam nadzieję, że transakcji będzie więcej. Jesteśmy zainteresowani zakupem kolejnych działek w mieście, co pozwoli nam na umocnienie naszej pozycji na tym rynku lokalnym – mówi Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland.

Jak dodają przedstawiciele firmy prace budowlane miałyby się rozpocząć w 2018 roku.

Przypomnijmy, że jeszcze w lutym tego roku katowicki magistrat wydał, na wniosek dotychczasowego właściciela Silesii, pozwolenie na rozbiórkę gmachu.

Hotel Silesia w Katowicach

Hotel Silesia w Katowicach: Zajrzeliśmy do wnętrz opuszczone...

Dawny hotel Silesia nieczynny jest od 2006 roku. Od tego też czasu, mimo że znajduje się w samym centrum miasta, niszczeje. W pustych wnętrzach czas jakby się zatrzymał. Tapeta, wykładziny, boazerie - to wszystko zostało w Silesii z dawnych czasów. Czerwone i bordowe wykładziny wciąż ścielą posadzkę, już mocno zakurzone, ale wciąż trzymające kolor. Pokoje puste, jedynie w łazienkach pozostały gdzieniegdzie umywalki i wanny. W budynku nie ma prądu, ani ogrzewania.

Hotel, gdy otwarto go w maju 1971 r. uchodził za luksusowy. Było tu 200 pokoi, w tym sześć apartamentów, wszystkie z łazienkami, z telewizorami, radioodbiornikami i telefonami. Goście mogli korzystać z kantoru, salonu fryzjerskiego, kawiarni, kiosku i Peweksu. Działały też tu restauracja i klub, podobno pierwszy katowicki ze striptizem. Nocowali tu Aleksander Kwaśniewski, Charles Aznavour, Czesław Miłosz czy Andrzej Wajda, a także narodowe drużyny piłkarskie Niemiec i Szwecji. W czasach świetności pracowało tu 300 osób, w tym aż 30 pokojowych.

Właścicielem przybytku była przez całe lata spółka Orbis, a od 2006 r. firma ECE (budująca m.in. galerie handlowe), która jednak nie informowała, jakie ma plany względem katowickiego budynku. W ostatnich latach hotel znów zmieniał właścicieli, w końcu trafił do osoby prywatnej. Jak się okazało nie na długo.

Jak informują przedstawiciele Vastint Poland w komunikacie prasowym, deweloper planuje wyburzenie gmachu i budowę w jego miejscu zespołu nowych budynków o funkcjach hotelowo – biurowych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera