Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Katowice. Nowa siedziba Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Dla pacjentów dostępna już od dziś

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Otwarcie Centrum Wsparcia Badan Klinicznych
Otwarcie Centrum Wsparcia Badan Klinicznych Fot Arkadiusz Gola
W czwartek, 3 listopada, otwarto siedzibę Centrum Wsparcia Badań Klinicznych na Ochojcu w Katowicach. Jego celem jest wspieranie naukowców, testowanie terapii i leczenie pacjentów nowoczesnymi metodami. Czym są badania kliniczne i czy należy się ich bać?

„Zakładamy, że tego typu centrum będzie samofinansujące się”

Projekt powstał w konsorcjum Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Górnośląskiego Centrum Medycznego oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To dwunasta tego typu jednostka w naszym kraju.

- Utworzenie centrum to jest coś, co jest namacalne – to kwota ponad 9 milionów złotych, która pochodzi z Agencji Badań Medycznych. Co jednak najważniejsze – zakładamy, że tego typu centrum będzie samofinansujące się w strukturze szpitala - informuje Radosław Sierpiński prezes Agencji Badań Medycznych.

Według dyrektora agencja będzie finansowała przez kilka lat centrum. Z czasem (gdy wzrośnie liczba badań) jednostka powinna generować takie przychody, że miałaby przynieść zysk uczelni i szpitalom. Pieniądze powinny przynieść np. umowy z firmami farmaceutycznymi, które chciałby testować tutaj swoje terapie i leki. W centrum będą się odbywały także badania niekomercyjne.

- Jesteśmy dostępni w godzinach funkcjonowania podanych na stronie internetowej. Ośrodek jest dostępny zarówno dla naukowców, sponsorów badań (czyli firm farmaceutycznych), dla badaczy realizujących badania kliniczne, jak i dla pacjentów, którzy szukają nowoczesnych terapii i możliwości uczestnictwa w badaniach klinicznych. To szerokie grono – również POZ - przekazuje Katarzyna Bigosińska dyrektor Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Centrum do czasu otwarcia siedziby na Ochojcu działało od sierpnia 2021 przy ulicy Medyków. W nowej siedzibie pacjenci mogą się pojawić już dzień po otwarciu – czyli 4 listopada. Przy okazji uroczystości arcybiskup katowicki Wiktor Skworc poświęcił budynek.

Czym są badania kliniczne?

W polskim prawie badania kliniczne są definiowane jako eksperyment medyczny. Jego celem jest potwierdzenie skuteczności leków, wyrobów medycznych, bądź zastosowanie ich w innej dziedzinie medycyny - np. zamiast w onkologii, to w kardiologii.

- W Polsce dalej funkcjonuje przeświadczenie, że badania kliniczne, to coś niebezpiecznego. Powiedziałbym, że są one obarczone nawet mniejszym ryzykiem niż normalna terapia. Dlaczego? Pacjenci podlegają baczniejszej obserwacji niż inne leczone osoby – twierdzi Radosław Sierpiński

Dyrektor ABM dodaje, że pacjenci mają przykładowo wyznaczane comiesięczne wizyty, a leczą ich niejednokrotnie największe autorytety medyczne w kraju, do których normalnie ciężko byłoby się dostać. Często są wykonywane dodatkowe badania – pozwalają one wychwycić więcej niepokojących objawów oraz usprawnić leczenie.

- Badania kliniczne są naturalnym elementem rozwoju każdego leku. Każdy z nich (obojętnie jaki) musiał przejść takie badania – wspomina Radosław Sierpiński.

W Katowicach odbywać się będą badania w późnej fazie. Oznacza to, że lek jest na pewno bezpieczny i nie szkodzi ludziom. Sprawdzane będzie, w jaki sposób pomaga danym grupom (np. wiekowym) pacjentów, jego skuteczność i czy daje niewielkie działania niepożądane. Zapytaliśmy o przykładowe badania prowadzone obecnie przez centrum.

- Prowadzone jest teraz badanie leczenia białaczki limfoblastycznej u dzieci. Jest to badanie wieloośrodkowe (realizowanew szesnastu ośrodkach). Testowane są dwa leki – informuje Katarzyna Bigosińska.

Centrum na stałe współpracuje z trzydziestoma placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenie Śląska. Przekazuje informacje o możliwościach współpracy, podnosi kompetencje lekarzy w zakresie wiedzy o badaniach klinicznych. Lekarze POZ mogą także zachęcać pacjentów, dla których uczestnictwo w badaniach byłoby wskazane, do wizyty na Ochojcu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera