Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: nowatorska operacja raka wątroby

Agata Pustułka
W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie przeprowadzono nowatorską operację nowotworu wątroby. Zespołowi chirurgów przewodził prof. Paweł Lampe
W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie przeprowadzono nowatorską operację nowotworu wątroby. Zespołowi chirurgów przewodził prof. Paweł Lampe Arc szpitala
Zabieg przeprowadzony przez specjalistów z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach daje nowe szanse chorym na raka wątroby.

Zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Pawła Lampego, ordynatora Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, przeprowadził pierwszą w województwie śląskim i jedną z pierwszych w Polsce operację guza wątroby bardzo niekorzystnie zlokalizowanego u pacjenta cierpiącego z powodu nowotworu. Zniszczono go za pomocą specjalnego urządzenia wykorzystującego zmienne pole elektryczne.

Nadzieja dla innych chorych

- To nadzieja dla chorych, u których zdiagnozowano guza wątroby w postaci pierwotnej lub jako przerzut w przebiegu choroby nowotworowej, zlokalizowanego blisko newralgicznych naczyń krwionośnych. Taka lokalizacja wyklucza możliwość klasycznej interwencji chirurgicznej, która wciąż pozostaje bardzo ważną metodą leczenia - podkreśla prof. Paweł Lampe.

Operowany pacjent, Antoni Witosz, czuje się dobrze. Zabieg trwał kilka godzin i zakończył się sukcesem. Niepokojące objawy zmartwiły jego żonę, bo on je trochę zlekceważył. To żona przekonała pana Antoniego do pójścia do lekarza, a prof. Lampe wybrał najskuteczniejszą opcję leczenia.

- Do tej pory stosowaliśmy tę metodę przy guzach trzustki, a to była nasza pierwsza wątroba - uśmiecha się prof. Paweł Lampe, który kierował zespołem specjalistów.

Zabieg polegał na tzw. nieodwracalnej elektroporacji komórek nowotworu. Metoda polega na trwałym uszkodzeniu komórek nowotworowych za pomocą zmiennego pola elektrycznego, które osiąga napięcie do 3 tys. woltów i dziurawi błonę komórkową, a to w konsekwencji niszczy nowotwór. Jest to jedyne bezpieczne rozwiązanie przy guzach nieoperacyjnych, gdy nowotwór dotyka istotnych dla życia narządów - jak w przypadku wątroby.

Jak dodaje prof. Lampe, 90 proc. guzów wątroby możemy skutecznie leczyć i leczymy innymi metodami, w tym starą, dobrą chirurgią. - Takich guzów wątroby, jak operowaliśmy, jest na szczęście bardzo niewiele - dodaje chirurg.

Trzeba jednak podkreślić, że w ciągu ostatnich dekad wskaźniki zachorowalności i umieralności na raka wątroby zwiększają się. Przyczynia się do tego niska wykrywalność - zdecydowana większość pacjentów trafia do lekarza w momencie, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C to jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia raka wątroby. Jak najszybsze wykrycie infekcji wirusowej pozwala na uniknięcie postępu procesu nowotworowego. Medycyna dysponuje szeregiem zaawansowanych metod diagnostycznych: począwszy od najczęściej wykorzystywanej ultrasonografii przez badania tomografii komputerowej czy najbardziej czułej z metod - rezonansu magnetycznego.

Ważna jest diagnostyka

Jednak rozpoznanie choroby w naszych warunkach najczęściej następuje za późno. Rozwój choroby nowotworowej od momentu jej rozpoznania jest zazwyczaj szybki. Ocena ogólnego stanu chorego, jak i zaawansowania samej zmiany, decyduje o dalszym postępowaniu. W zależności od stadium choroby pacjent trafia pod opiekę lekarzy różnych specjalności: hepatologów, chirurgów, transplantologów, gastroenterologów i onkologów.

W zaawansowanych stadiach choroby, kiedy dojdzie już do upośledzenia czynności wątroby, możliwe jest przeszczepienie narządu. Zabieg chirurgiczny lub transplantacja możliwe są jedynie u 30 proc. chorych. Wobec bardzo ograniczonej skuteczności leczenia farmakologicznego, w tym chemioterapii, wartościowe jest zastosowanie terapii celowanej, będącej przełomowym osiągnięciem w obszarze biologii molekularnej. Leki celowane uderzają bezpośrednio w komórki guza.

Chora wątroba - objawy
Chora wątroba nie boli, a jeśli już odczuwamy dolegliwości, to mówimy, że nas gniecie, uciska.
Żółtaczka, wodobrzusze, osłabienie i świąd skóry to oznaki poważnych problemów z wątrobą. Bywa jednak, że takim pierwszym objawem jest krwawienie z przewodu pokarmowego.
Pacjent z krwawieniem z żylaków w przewodzie pokarmowym jest już potencjalnym kandydatem do przeszczepu.
Przy schyłkowej niewydolności narządu nie ma po prostu innej metody leczenia jak wymiana tego narządu.

Główne ryzyko zachorowania to...
Nieskuteczne leczenie zapaleń wątroby prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej.
Gdy u chorego dochodzi do rozwoju raka wątrobowokomórkowego, na tym etapie leczenia Polacy nie mają wsparcia ze strony państwa - pozbawieni są dostępu do leczenia nowoczesnymi preparatami.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C to jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia raka wątroby. Rozpoznanie choroby w naszych warunkach najczęściej następuje za późno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!