MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Nowe lampy LED w kolejnych dzielnicach. Koszt oświetlania ulic będzie mniejszy o pół miliona złotych

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na części ul. Gawronów zamontowano nowe oświetlenie typu LED.
Na części ul. Gawronów zamontowano nowe oświetlenie typu LED. UM Katowice / M. Mendala
Dzięki głosom w Budżecie Obywatelskim oświetlenie typu LED pojawiło się już na Brynowie. Nowe latarnie już wkrótce staną także na Koszutce i Giszowcu. W ten sposób, do końca bieżącego roku w Katowicach będzie już około 1700 takich latarń, co zmniejszy koszty oświetlenia ulic w tych miejscach o pół miliona złotych. Zmniejszy się też emisja dwutlenku węgla.

Nowe lampy LED w Katowicach

Ekologiczne i nowoczesne oświetlenie w ramach Budżetu Obywatelskiego zyskają mieszkańcy Koszutki, Giszowca i Brynowa. Przed modernizacją punktów oświetleniowych moc zainstalowanych opraw wynosiła ok. 315 kW, a po modernizacji to 143 kW. Koszt energii wraz z dystrybucją dla tych punktów wynosił ponad milion złotych. Po modernizacji będzie o połowę mniejszy. Oświetlenie typu LED spowoduje również ograniczenie emisji CO2 o blisko połowę.

- Dzisiaj o oświetleniu ulicznym typu LED mówimy najczęściej w kontekście oszczędności jakie pozwala ono wygenerować w stosunku do oświetlenia starego typu, z oprawami sodowymi. Jednak priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo dlatego tak cenne są w tym zakresie inicjatywy mieszkańców, którzy poprzez takie narzędzia jak budżet obywatelski intensyfikują działania miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dokonywana na przestrzeni ostatnich lat wymiana 1,7 tys. punktów świetlnych w Katowicach to projekty o łącznej wartości ponad 6 mln zł – dodaje.

Jednym ze zrealizowanych w tym roku zadań z budżetu obywatelskiego jest projekt dotyczący Brynowa- osiedla Zgrzebnioka, dzięki któremu doświetlono chodnik po północnej stronie ul. Gawronów. Na 250 metrowym odcinku pojawiło się 12 nowych lamp typu LED za prawie 90 tys. złotych. W tym roku realizowane są również dwa zadania dotyczące wymiany opraw oświetleniowych na LEDowe w Koszutce. Ich realizacja rozpoczęła się w połowie października i powinna zakończyć się do końca roku. Projekty obejmują wymianę opraw oświetleniowych w rejonie ul. Grażyńskiego, ul. Misjonarzy Oblatów MN, ul. Sokolskiej i ul. Dunikowskiego. Łącznie wymienionych zostanie 66 punktów oświetleniowych, a koszt realizacji tych zadań zamknie się w kwocie ok. 480 tys. złotych.

Modernizacja oświetlenia na terenie Parku Giszowieckiego w Katowicach to zadanie, które podczas ubiegłorocznego głosowania w budżecie obywatelskim otrzymało 1156 głosów. W tym przypadku zakres prac obejmuje wymianę 46 starych opraw oświetlenia na terenie parku na nowe w technologii LED. Prace rozpoczęły się 28 października i powinny zakończyć się do końca roku. Wartość zadania to prawie 130 ty. złotych.

Lampy LED obniżą koszty oświetlenia ulic

Lampy LED pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii, co przekłada się na oszczędności. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, ale także w obliczu stale rosnących cen energii.

– Zarówno mieszkańcy w swoich gospodarstwach domowych, jak i jednostki miejskie - wszyscy staramy się szukać oszczędności, ale robimy to stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców, a dzięki tej modernizacji oświetlenia na LEDowe możemy regulować natężenie światła, co przekłada się na kwestie ekonomiczne - mówi Piotr Handwerker dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni