Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Nowy miejski park powstanie na 7 hektarach na granicy trzech dzielnic. Koncepcja jest już gotowa

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Tak ma wyglądać nowy park przy ulicach Leopolda, Le Ronda i Wiertniczej na granicy Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać nowy park przy ulicach Leopolda, Le Ronda i Wiertniczej na granicy Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Katowice
Katowice pokazały, jak będzie wyglądał nowy park na granicy Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia. Budowa pochłonie 7 mln zł. Projekt ma być gotowy jeszcze w lipcu.

Katowice pokazały, jak będzie wyglądał nowy miejski park. Powstanie na 7 hektarach na granicy trzech dzielnic

Miejsca do grillowania, drewniana wieża widokowa, pomosty, place zabaw – to atrakcje nowego miejskiego parku, który powstanie w rejonie ulic Leopolda, Le Ronda i Wiertniczej na granicy Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia. W czwartek, 4 marca, miasto pokazało koncepcję, jak to miejsce będzie wyglądać. Projekt ma być gotowy do lipca. Koszt inwestycji to około 7 mln zł.

Kliknij poniżej i zobacz wizualizacje

Do zagospodarowania jest aż 7 hektarów. - Koncepcja zakłada jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne i występujące siedliska poprzez połączenie ukształtowanego już krajobrazu z nowo wprowadzonymi elementami – zapewniają katowiccy urzędnicy.

W planach są ścieżki spacerowe (poprowadzone po śladzie istniejących przedeptów) oraz mała architektura wykonana z naturalnych elementów, jak kamień czy drewno. Poza tym koncepcja zakłada stworzenie wspomnianej wieży widokowej, a także stref aktywności, w tym placu zabaw z dużą piaskownicą, mini ściankę wspinaczkową, drewnianym torem przeszkód i huśtawkami, a także ścieżki sensorycznej oraz zielonego labiryntu.

Wieża widokowa, pomosty, łąki kwietne, staw i miejsca do grillowania

- W planach jest także wybudowanie toalety bezobsługowej z trejażami z roślinnością pienną tak, aby obiekt był wkomponowany w otaczającą zieleń – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

To nie koniec. Na obszarze przyszłego parku uporządkowana i częściowo zachowana zostanie istniejąca tu zieleń, ale poza tym będzie sporo nowych nasadzeń. Sadzone będą m.in. brzoza brodawkowata, topola biała, czereśnia, jarzęby, a dodatkowo jako pojedyncze drzewa – buk czerwony i wierzba płacząca. Do tego powstaną łąki kwietne.

Istniejący na tym terenie staw zostanie zachowany. - Ze względu na charakter miejsca sprzyjający zasiedlaniu się ptaków, owadów, płazów oraz roślin, koncepcja zakłada, jak najmniejszą ingerencję w ekosystem stawu i jego strefy nabrzeżnej. Dlatego proponowane jest wykonanie systemów do lokalnej retencji z wykorzystaniem systemu filtracji wód – dodają przedstawiciele miasta.

Nie przeocz

Zielone inwestycje w Katowicach: w planach są rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów, modernizacja Parku Wełnowieckiego i nowy park w Kostuchnie

Warto dodać, że to nie jedyna zielona inwestycja planowana w Katowicach. Prawdopodobnie wiosną 2022 roku rozpocznie się rewitalizacja Parku Wełnowieckiego i sąsiednich "Alp". Do zagospodarowania jest tu aż 5 hektarów. Projekt będzie gotowy przed końcem tego roku.

Nowy park ma powstać również przy ulicy Wantuły w Kostuchnie. Chodzi o zielony teren ze stawem o powierzchni około 3,5 hektara. Koncepcję opracowała pracownia Franta&Franta. Na jej podstawie do końca maja tego roku zostanie wykonana dokumentacja projektowa, a następnie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy.

Zobacz koniecznie

Z kolei największą zieloną inwestycją w Katowicach (oszacowaną na ok. 50 mln zł) będzie rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów na terenie kompleksu stawów Borki, Morawa i Hubertusy. Koncepcja jest już gotowa, a w grudniu ogłoszono przetarg na projekt rewitalizacji. Firma, która otrzyma kontrakt będzie miała 14 miesięcy na przygotowanie dokumentacji. Z gotowym projektem miasto będzie ogłaszało przetarg na wykonawcę prac budowlanych, a te z kolei mają ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Okazje

Odmień wnętrze swojego domu na wiosnę

Zadbaj o swój ogród na wiosnę

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!