Już w przyszłym roku ośrodki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) będą mogły składać przez internet wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej, dedykowanej leczeniu pacjentów z cukrzycą, niewydolnością serca, astmą czy niedoczynnością tarczycy. Poradnie POZ w ramach nowego programu mogą także realizować szerszy zakres badań diagnostycznych.
Opieka koordynowana w poradniach POZ: 172 placówki złożyły wnioski
NFZ podpisał już w tej sprawie 90 umów z placówkami ochrony zdrowia. Wnioski złożyły natomiast 172 kolejne placówki, które chcą wprowadzić koordynowaną opiekę zdrowotną. - To proces, który będzie trwał - przyznaje Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora departamentu świadczeń opieki zdrowotnej centralnej NFZ. - Nastąpi tutaj pewien efekt śnieżnej kuli. Im więcej ludzi będzie się przekonywać do tego, że można, a sami pacjenci mówią: "my też tak chcemy, jak jest po sąsiedzku" tym chętnych będzie więcej - zapewnia.
Wątpliwości co do wprowadzenia programu wiele ośrodków ma jednak dosyć sporo. Żeby je rozwiać i odpowiedzieć na nurtujące lekarzy pytania, 25 listopada odbyło się spotkanie lekarzy POZ w Śląskiej Izbie Lekarskiej z prezesem NFZ Filipem Nowakiem z inicjatywy poseł Barbary Dziuk, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.
- Wypowiadający się lekarze zgłaszali kilka wątków, które trzeba usprawnić. Po to jesteśmy, żeby wszystkie wnioski, które są dobre od strony realizatorów świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia, przekazać przez Izbę Lekarską, na ręce Ministerstwa Zdrowia do NFZ - mówi Barbara Dziuk. - Musimy rozmawiać ze stroną pacjentów, decydentów i tych, którzy prowadzą tę opiekę, czyli szpitale POZety. Widzimy, że tylko przez dialog jesteśmy w stanie wypracować dobre zmiany legislacyjne, żeby je finansować - dodaje.
Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które zdecydują się na wprowadzenie opieki koordynowanej, będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze. Poszerzony wachlarz badań i nowe zadania finansowane są przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia z odrębnej puli budżetu powierzonego.
- Szerszy pakiet badań w POZ, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego to część zmian w POZ - wymienia Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. - Było widać zainteresowanie po pytaniach, które były zadawane. To były praktyczne pytania, bardzo szczegółowe, miały zmierzać do tego, żeby faktycznie pomóc pacjentom skorzystać z opieki skoordynowanej, żeby mogli oni w swojej rodzimej przychodni uzyskać jak najszczerszy wachlarz pomocy w jak największej liczbie problemów zdrowotnych. Nie ukrywam, że to było pouczające dla nas wszystkich - dodaje.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najlepsze memy o kotach i psach. Kot kontra pies. Kto jest zabawniejszy? Zobaczcie
- Najmodniejsze jesienne trendy w paznokciach GRUDZIEŃ 2022. Zobacz niezwykłe wzory
- Memy po meczu Niemcy - Japonia. Polacy śmieją się z sensacyjnej porażki sąsiadów
- Licytacje domów w Śląskiem w listopadzie 2022. Ceny zaczynają się od 67 tys. zł

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?