Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan Kleks powraca! Otwarcie pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach już 5 grudnia!

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Wideo
od 16 lat
"Witajcie w naszej bajce..." - 8 stref tematycznych wziętych wprost z przygód Pana Kleksa, ponad 1000m² łamigłówek, eksperymentów i zagadek oraz interaktywna przestrzeń dla rodziców i dzieci. Wszystko to znajdziemy w magicznej Bajce Pana Kleksa - Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach, której otwarcie już 5 grudnia.

Pan Kleks, postać wyjątkowa w kanonie polskich bajek powraca w wielkim stylu. Pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy ma inspirować tysiące dzieciaków do nauki oraz rozbudzić w nich miłość do czytania książek, będąc atrakcyjną alternatywą dla smartfona czy komputera. Miejsce ma także aktywizować rodziny do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu.

Choć na wielkie otwarcie 5 grudnia bilety sprzedały się jak ciepłe bułeczki, wejściówki na kolejne dni można kupić przez internet. Co ważne, Bajka Pana Kleksa zostanie w katowickiej Fabryce Porcelany na stałe.

Bajka Pana Kleksa,
Katowice, Fabryka Porcelany, ul. Porcelanowa 23,
otwarcie: 5 grudnia 2019 r., g.10
[b]godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 9.00-19.00
sobota - niedziela 10.00-20.00
nieczynne: 24, 25 i 31 grudnia 2019

Bilety wstępu do Bajki na razie można kupić wyłącznie przez internet. Bilety kupuje się na określoną godzinę.
W dniu wizyty można kupić bilety w kasie, pod warunkiem wolnych miejsc.

ceny biletów:
Normalny - 29 zł
Ulgowy - 25 zł
Rodzinny 2+2 - 98 zł
Bilet dla dodatkowego dziecka - 19 zł[/b]

Na razie (stan na 18.11) są bilety na wszystkie godziny w dniu otwarcia.

Ponad 1000 m2 powierzchni

Bajka Pana Kleksa obejmuje przestrzeń ponad 1000 m2 i jest podzielona na 8 stref tematycznych.
Są to:

  1. Ostatni Rezerwat Przyrody,
  2. Kraina Szpaka Mateusza,
  3. Kuchnia Pana Kleksa,
  4. Psi Raj,
  5. Królestwo Bajdocji,
  6. Abecja,
  7. Planeta Fantazja,
  8. Złomowisko Robotów.

Bajka Pana Kleksa jest przeznaczona dla dzieci od 3. roku życia.

Przewodnikiem po Bajce Pana Kleksa jest głos Piotra Fronczewskiego

Pan Kleks, podobnie jak w książkowej Akademii, zabiera dzieci w podróż śladami swoich przygód i pokazuje, że zdobywanie wiedzy może być pasjonującym przeżyciem. Przewodnikiem po poszczególnych częściach Bajki jest głos samego Piotra Fronczewskiego. Ekspozycja przygotowana została przez Fabrykę Dekoracji, znane i cenione studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych.

Głównym symbolem Bajki Pana Kleksa jest sam Pan Kleks, Wielki Czarodziej i Nauczyciel. Stworzył go Jan Brzechwa, a w latach 80. XX wieku przywrócił zbiorowej wyobraźni na nowo Krzysztof Gradowski, tworząc serię filmów o przygodach Ambrożego Kleksa, którego mistrzowsko zagrał Piotr Fronczewski.

Chcemy, aby Pan Kleks, kultowy superbohater, na nowo został odkryty przez najmłodszych, a nie tylko był kojarzony z nudną lekturą obowiązkową. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Piotra Fronczewskiego, który w filmach Krzysztofa Gradowskiego wskrzesił Wielkiego Profesora i spowodował, że historię wykreowaną w roku 1946 przez Jana Brzechwę do dziś kochają 40-latkowie, ich rodzice, jak i dzieci. Historię tę można wciąż opowiadać na nowo, dostosowując do oczekiwań nowego pokolenia – mówi Grzegorz Pietraszewski, katowicki biznesmen, pomysłodawca Bajki Pana Kleksa.

To on stoi za Bajką Pana Kleksa. Grzegorz Pietraszewski jest prezesem firmy leasingowej, tatą dwóch córek, triathlonistą i wielkim fanem Pana Kleksa WYWIAD

Opis stref tematycznych Bajki Pana Kleksa

Bebok
Śląski Przyjaciel Pana Kleksa Wystawę można zwiedzać zgodnie z chronologią przygód Pana Kleksa lub poprzez zwiedzanie poszczególnych stref oddzielnie. W każdej z nich czekają na zwiedzających liczne aktywności i zadania. Mają one pomóc dzieciom w odnalezieniu ważnych dla Pana Kleksa przedmiotów, które ukrył na wystawie śląski przyjaciel Wielkiego Nauczyciela, Bebok, postać zaczerpnięta ze śląskich legend. Są to guzik z czapki Bogdyhanów, magiczny kałamarz z niekończącym się atramentem i szmaragdowa szkatułka doktora Paj-Chi-Wo. Dzieci, które zdobędą wszystkie przedmioty otrzymują nagrodę.

Strefy Główne
Cała przygoda w Bajce Pana Kleksa startuje w Międzybajkowym Biurze Podróży. Tu znajduje się recepcja, szatnia, sklep i kasy, w których można kupić bilety na wystawę w dniu zwiedzania. Ostatni Rezerwat Przyrody to przestrzeń, która otwiera lub zamyka wystawę. Tutaj znajdziemy kawiarnię Meluzynę z napojami i słodkimi deserami oraz będziemy mogli poznać zasady działania całej wystawy, a także odebrać nagrody za znalezione w trakcie zwiedzania przedmioty. W tej części nie zabraknie też zabaw, które pozwolą dzieciom poznawać świat zwierząt i roślin oraz budować ich świadomość ekologiczną.

Kraina Szpaka Mateusza jest pierwszą strefą główną, inspirowaną filmem i książką pod tym samym tytułem „Akademia Pana Kleksa”. W tej części znajdują się 2 podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa, w której odbywają się zajęcia kulinarne i artystyczne pod okiem animatorów oraz Psi Raj, strefa, która zachęca do swobodnego ruchu. I to nawet bez butów! W Psim Raju zwiedzający dowiedzą się również wszystkiego o psach, ich upodobaniach, psich rasach i na koniec poznają historie znanych ludzi i ich pupilów.

Do wnętrza Krainy Szpaka Mateusza prowadzi brama, za którą zwiedzający natkną się na kolorową „brodę Pana Kleksa” – gąszcz kolorowych pasków oraz liczne stanowiska, przy których będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach kleksografii, odkrywać, jak smakują barwy czy usłyszeć, co skrywają furtki do bajek. W tej strefie mali zwiedzający uczą się kreatywności, otwartości, rozwijają własne umiejętności plastyczne, ćwiczą pamięć i budzą w sobie miłość do książek.

Przestrzeń dedykowana „Podróżom Pana Kleksa”, Królestwo Bajdocji jest podzielona na 3 części – Bajdocję, statek Pana Kleksa „Apolinary Baj” i Abecję – podwodny świat Królowej Aby. Jest to idealna strefa dla wielbicieli przygód i podróży.

Zobaczcie koniecznie

Ta przestrzeń rozwija w dziecku zamiłowanie do odkrywania świata, pobudza ciekawość, wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i utrwala podstawowe pojęcia geograficzne. W trakcie zadań uczestnicy uczą się m.in. różnych technik wiązania węzłów, czytania mapy, posługiwania się kompasem, a nawet stawiania żagli na statku.

Planeta Fantazja została zainspirowana filmem pt. „Pan Kleks w Kosmosie”. Przestrzeń Planety dzieli się na czarną kosmiczną pustkę ze złomowiskiem robotów i gwiazdozbiorem oraz kosmiczny ścigacz Voltan II, na pokładzie którego zwiedzających czekają szkolenia z wiedzy o Układzie Słonecznym oraz testy, mające na celu sprawdzenie siły, szybkości i refleksu. Poza szkoleniami zwiedzający mogą schować się w kosmicznej kapsule, usiąść w fotelu Wielkiego Elektronika i razem z Robotem Silverem wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy nt. odkryć kosmicznych.

W tej strefie uczestnicy rozwijają zainteresowanie astronomią, zdobywają podstawowe pojęcia z fizyki, poprawiają własną sprawność fizyczną, a także uczą się ekologii i zasad zdrowego stylu życia.

Nie przegapcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera