Katowice: Panewnicka hałda zazieleni się do 2026 roku...

  Katowice: Panewnicka hałda zazieleni się do 2026 roku [ZDJĘCIA]

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Panewnicka hałda zazieleni się do 2026 roku [ZDJĘCIA]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Joanna Oreł

  Ponoć widać ją nawet z kosmosu! Jedna z największych na Śląsku, hałda panewnicka nie będzie już szpecić krajobrazu naszego regionu. Właśnie rozpoczął się proces jej rekultywacji. Jednak zielona hałda cieszyć się będziemy dopiero a 2026 roku.
  Panewnicka hałda znajduje się na granicy Rudy Śląskiej, Mikołowa i Katowic. Powstała już w latach 60. z odpadów produkowanych przez kopalnię Halemba z Rudy Śląskiej.

  Trująca hałda zniknie, bo tak nakazuje unijne prawo. To ok. 20 mln ton odpadów do wyczyszczenia. Hałda ma wysokość ok. 12 metrów o zajmuje powierzchnię ok. 100 hektarów.

  - Około 9 - 10 procent całej hałdy uda nam się odzyskać do ponownego wykorzystania - twierdzi Tadeusz Koperski, prezes spółki Haldex, która zajmie się rekultywacją hałdy panewnickiej.

  Co zostanie po hałdzie? 2 mln ton węgla, milion ton mułu i 16 mln ton kamienia. Planowany czas zakończenia prac to 2026 rok. Władze spółki mają jednak nadzieję, że prace pójdą szybciej.

  W przyszłości oczyszczona hałda zazieleni się trawą oraz krzewami. Prawdopodobnie zajmą się tym władze Mikołowa, bo na terenie tego miasta znajduje się większa część panewnickiej hałdy.

  Koszt rekultywacji hałdy to 30 mln zł. Część pieniędzy da Unia Europejska. Zaciągnięto też kredyt. Inwestycja realizowana jest w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co z tego ze beda zyski

  kierownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 40

  jak zwykly pracownik zarabia na tej haldzie 1500 zl, smiesznie malo. Tym to sie prezes haldexu nie chwali ile placi swoim pracownikom

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uciążliwość transportu kruszców

  mieszkaniec rudy sląskiej kochlowic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 55

  czy ktos sie pytał mieszkańców ulic przez które sa transportowane urobki z hałdy???zanieczyszczenie ,pył,hałas,wstrząsy .mieszkańcy ulicy kochłowickiej zgłaszaja protest i propozycje budowy nowej...rozwiń całość

  czy ktos sie pytał mieszkańców ulic przez które sa transportowane urobki z hałdy???zanieczyszczenie ,pył,hałas,wstrząsy .mieszkańcy ulicy kochłowickiej zgłaszaja protest i propozycje budowy nowej drogi technologicznej w innym rejoniezwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo