Katowice. Pięć pracowni chce projektować rewitalizację Doliny Pięciu Stawów. To inwestycja za 50 mln zł

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów w Katowicach ma się rozpocząć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Katowice
Pięć pracowni chce projektować rewitalizację Doliny Pięciu Stawów. Katowice przeznaczą na inwestycję około 50 mln zł. W planach są m.in. kąpieliska, 500-metrowa promenada, kręgi grillowe, łąki kwietne, a także boiska sportowa.

Pięć pracowni chce projektować rewitalizację Doliny Pięciu Stawów za 50 mln

Pięć pracowni chce projektować rewitalizację Doliny Pięciu Stawów w Katowicach. Najdroższa oferta w przetargu opiewa na ponad 1,58 mln zł, najtańsza na około 820 tys. zł. O kontrakt ubiegają się Koszt-Bud z Knurowa, Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa, GPVT z Poznania, pracownia JWMS z Krakowa, a także biuro Amaya Architekci z Katowic.

Dodajmy, że chodzi o jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście. Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów (to obszar przy granicy Katowic z Sosnowcem) tworzą ogromny - zajmujący 157 hektarów - ale dość zaniedbany kompleks przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Stawy powstały w XX wieku w miejscach, z których wydobywano piasek na potrzeby górnictwa. Łączna powierzchnia wspomnianych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów. W ramach rewitalizacji przestrzeń ta ma zostać uporządkowana, powstaną tu też liczne nowe atrakcje.

Koncepcję architektoniczno – urbanistyczną na podstawie której ma powstać dokumentacja projektowa, opracowała pracownia Amaya Architekci, biorąc pod uwagę wnioski mieszkańców z konsultacji społecznych. Firma, która wygra przetarg, będzie miała 14 miesięcy na przygotowanie projektu. Następnie miasto będzie ogłaszało przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych, a te mają ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku.

- Z pierwszych zrewitalizowanych przestrzeni mieszkańcy będą mogli skorzystać w 2024 roku – zapowiadał prezydent Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rewitalizacja pochłonie, według wstępnych szacunków, około 50 mln zł i będzie to największa zielona inwestycja w stolicy aglomeracji na przestrzeni ostatnich lat.

Nie przeocz

Nad stawami będą plaże, molo, toalety, szatnie, boiska oraz punkty gastronomiczne

Jak zmieni się Dolina Pięciu Stawów? Przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej zlokalizowane zostaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki plażowej i krąg grillowy. Pojawią się tu też ławki, kosze na śmieci, nowe oświetlenie, a cały teren będzie monitorowany. Borki zostaną również wyczyszczone z szuwarów oraz połączone kanałem ze stawem Morawa. To umożliwi pływanie po obu zbiornikach łódkami i kajakami.

W Katowicach powstanie Dolina 5 Stawów. W planach plaże, pom...

Znacznie większe zmiany szykują się nad Morawą. Na jej północnym brzegu powstanie nowa plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu, a więc równolegle do torów tramwajowych, zaplanowano drewnianą promenadę spacerową, która połączy północną część stawu z południową. Kolejna plaża będzie przy południowym brzegu (przy stanicy żeglarskiej). Zaplanowano tu też punkt gastronomiczny, a na północno-zachodnim brzegu - krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie.

Zobacz koniecznie

Z kolei trzy Hubertusy mają zachować swój "dziki" charakter. Stawy zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Nad Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie dla osób niepełnosprawnych, a na północnym brzegu Hubertusa III - ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.

To nie koniec. Wokół stawów zostaną wytyczone nowe drogi rowerowe, zaplanowano tu też kilkanaście wiat i punktów wypoczynkowych dla cyklistów. Ścieżki mają być połączone z tymi już istniejącymi – wzdłuż ul. Sosnowieckiej w Katowicach oraz po stronie Sosnowca – z drogą rowerową okalającą Stawiki - co pozwoli włączyć się w Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza. Dodatkowo przy kompleksie - m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami – wyznaczone zostaną parkingi.

W ramach rewitalizacji planowane są również nowe nasadzenia drzew i krzewów. Pojawią się tu m.in. rośliny miododajne, które będą zapewniać pożywienie m.in. dla pszczół i motyli, które występują w tym rejonie.

Nie przegap

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Rekord upadłości w 2021 roku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie