Katowice: pierwsze drzewo posadzone z aplikację "wCOP...

  Katowice: pierwsze drzewo posadzone z aplikację "wCOP drzewo"

  lota

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jarząb mączny magnifica został we wtorek zasadzony przy ulicy Sobieskiego w Katowicach. To pierwsze drzewo posadzone w mieście w efekcie uruchomienia aplikacji "wCOP drzewo". Pomysłów gdzie posadzić drzewa katowiczanie zgłosili ponad 300.
  Pierwsze drzewo z aplikacji wCOP drzewo posadził Marcin Krupa przy ulicy Sobieskiego

  Pierwsze drzewo z aplikacji wCOP drzewo posadził Marcin Krupa przy ulicy Sobieskiego ©UM Katowice

  Aplikacja została uruchomiona w połowie lipca w ramach projektu KATOobywatel, a jej nazwa nawiązuje do odbywającego się w grudniu w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24). Zasada jej działania jest prosta i sprowadza się do tego, że mieszkańcy wskazują lokalizację dla nowych drzew. Jak to działa?

  - Mieszkańcy zaznaczają punkt na mapie i dodają opis, a system automatycznie przyjmuje wnioski o nasadzenia na terenach należących do miasta i odrzuca w przypadku terenów prywatnych. Później każdy wniosek przechodzi jeszcze wielostopniową weryfikację w wydziałach Urzędu Miasta i jednostkach miejskich – wyjaśniają urzędnicy. Od uruchomienia aplikacji katowiczanie złożyli już 340 wniosków o nasadzenia, część z nich została już zweryfikowana pozytywnie.

  Pierwsze drzewo zasadzono natomiast we wtorek przy ulicy Sobieskiego, to jarząb mączny magnifica . Tę lokalizację wybrał pan Michał, mieszkaniec z ulicy Gliwickiej.

  - Wybraliśmy drzewo atrakcyjne wizualnie, które do tego ma wąską koronę, nie wymaga więc później ingerencji i przycinania, np. ze względu na widoczność znaków drogowych - mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

  Jak dodają urzędnicy część drzew ZZM posadzi jeszcze tej jesieni, pozostałe wiosną i jesienią przyszłego roku. Te zaakceptowane na internetowej mapie zmieniają kolor na jasnozielony, posadzone na ciemnozielony. Natomiast czarny punkt oznacza odrzucone wnioski.

  - Wniosków odrzuconych jest więcej niż zaakceptowanych, ale tego się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę doświadczenia Gdańska czy Warszawy, gdzie działają podobne aplikacje. W Gdańsku udaje się posadzić ok. 35 proc. wnioskowanych drzew. W terenie zurbanizowanym nie jest to zadanie proste - mówi Wioleta Niziołek - Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA