Katowice: pierwsze drzewo posadzone z aplikację "wCOP...

  Katowice: pierwsze drzewo posadzone z aplikację "wCOP drzewo"

  lota

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jarząb mączny magnifica został we wtorek zasadzony przy ulicy Sobieskiego w Katowicach. To pierwsze drzewo posadzone w mieście w efekcie uruchomienia aplikacji "wCOP drzewo". Pomysłów gdzie posadzić drzewa katowiczanie zgłosili ponad 300.
  Pierwsze drzewo z aplikacji wCOP drzewo posadził Marcin Krupa przy ulicy Sobieskiego

  Pierwsze drzewo z aplikacji wCOP drzewo posadził Marcin Krupa przy ulicy Sobieskiego ©UM Katowice

  Aplikacja została uruchomiona w połowie lipca w ramach projektu KATOobywatel, a jej nazwa nawiązuje do odbywającego się w grudniu w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24). Zasada jej działania jest prosta i sprowadza się do tego, że mieszkańcy wskazują lokalizację dla nowych drzew. Jak to działa?

  - Mieszkańcy zaznaczają punkt na mapie i dodają opis, a system automatycznie przyjmuje wnioski o nasadzenia na terenach należących do miasta i odrzuca w przypadku terenów prywatnych. Później każdy wniosek przechodzi jeszcze wielostopniową weryfikację w wydziałach Urzędu Miasta i jednostkach miejskich – wyjaśniają urzędnicy. Od uruchomienia aplikacji katowiczanie złożyli już 340 wniosków o nasadzenia, część z nich została już zweryfikowana pozytywnie.


  Pierwsze drzewo zasadzono natomiast we wtorek przy ulicy Sobieskiego, to jarząb mączny magnifica . Tę lokalizację wybrał pan Michał, mieszkaniec z ulicy Gliwickiej.

  - Wybraliśmy drzewo atrakcyjne wizualnie, które do tego ma wąską koronę, nie wymaga więc później ingerencji i przycinania, np. ze względu na widoczność znaków drogowych - mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

  Jak dodają urzędnicy część drzew ZZM posadzi jeszcze tej jesieni, pozostałe wiosną i jesienią przyszłego roku. Te zaakceptowane na internetowej mapie zmieniają kolor na jasnozielony, posadzone na ciemnozielony. Natomiast czarny punkt oznacza odrzucone wnioski.

  - Wniosków odrzuconych jest więcej niż zaakceptowanych, ale tego się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę doświadczenia Gdańska czy Warszawy, gdzie działają podobne aplikacje. W Gdańsku udaje się posadzić ok. 35 proc. wnioskowanych drzew. W terenie zurbanizowanym nie jest to zadanie proste - mówi Wioleta Niziołek - Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim