Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Półfinał konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku” ZDJĘCIA i WIDEO

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Półfinał konkursu Po naszymu czyli po śląsku
Półfinał konkursu Po naszymu czyli po śląsku Magdalena Mikrut-Majeranek
Pokazali, że śląska gwara nie zaginęła: W sobotę, 19 listopada, w Studiu Koncertowym Radia Katowice odbyły się półfinały XXVI edycji konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku". Do konkursu przystąpiło blisko 80 uczestników, jednakże do półfinału zakwalifikowała się jedynie garstka. Rywalizacja była zacięta, a poziom wystąpień bardzo wysoki. Kto wygra? Tego dowiemy się już jutro, podczas gali finałowej.

AKTUALIZACJA
Już wiadomo, kto wygrał konkurs Po naszymu czyli śląsku.
WYNIKI KONKURSU PO NASZYMU CZYLI PO ŚLĄSKU

Przed uczestnikami XXVI edycji konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku” postawione zostało niełatwe zadanie. Musieli nie tylko przedstawić monolog po śląsku, ale i odpowiadać na rozmaite pytania zadawane przez jury. Dotyczyły one m.in. znaczenia gwarowych słów, czy zwyczajów i tradycji, a także geografii Śląska.

Czym jest radośnik, albo rajcuna? Uczestnicy konkursu bezbłędnie udzielali odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Jednym z uczestników "Po naszymu, czyli po śląsku: Ślązak roku 2016", w kategorii dziecięco - młodzieżowej był 12- letni Paweł Kukuczka, który opowiadając o ogromnym ptaszysku, określił je słowem "potwora". Jury zapytało 12-latka z Koniakowa o inne istoty, których obawiali się jego pradziadowie.

W tym roku w konkursie młodzieżowym wzięło udział wyjątkowo dużo dzieci.

- Po śląsku mówię odkąd pamiętam, od urodzenia. U nas w domu wszyscy mówią po śląsku. W szkole, kiedy nie umiem czegoś powiedzieć po polsku, to mówię po naszymu - mówi 12-letni Paweł Kukuczka z Koniakowa. - Pierwszy raz jestem tutaj, ale występowałem już na wielu konkurach, dlatego się nie stresuję - dodaje.
- Mam 15 lat i mówię po śląsku od urodzenia. To dla mnie naturalne. W konkursie biorę udział po raz pierwszy, dlatego też troszeczkę się stresuję. Najbardziej pytań jury - zdradza Julia Sowa z Kadłuba w województwie opolskim.

- W mojej chałupie od zawsze się godoło gwarą. W Sośnicowicach są korzenie mojej rodziny. Gwara to nasze dziedzictwo, tego się nie da wykorzenić za żadne skarby. Choć gwara jest w zaniku, nasi ludzie godają. Zauważyłam też, że nawet w urzędach zaczyna się godoć. Teraz człowiek się nie wstydzi, a wręcz przeciwnie - mówi Teresa Szymońska z Sośnicowic, koło Gliwic, jedna z uczestniczek konkursu.

- Godom od urodzenia. Tak to kiedyś było: mama szła do roboty, a babka bawiła. Wszystko godoło. Gwara była jakby wyssana z mlekiem matki. Babka brała nas na klina (kolana - przy. autora), opowiadała, jak to było pjyrwy i jaki to był downi tyn świat. W szkole było już różnie. Panie zwracały nam uwagę, żeby nie mówić tak brzydko, czyli po śląsku, ale nie wytępiły tego. Na przerwie godało się z dziołchami, w domu tak samo. Moje dziołchy w szkole musiały już mówić polszczyzną, ale w domu się goda - przyznaje Teresa Urbańczyk z Jankowic koło Pszczyny. Pani Teresa bierze udział w konkursie już po raz siódmy. Podczas dzisiejszych przesłuchań opowiadała o śląskiej stygmatyczce Katarzynie Szymon, która była krewną jej dziadków. - Ona i moja babka były najprawdopodobniej kuzynkami - dodaje pani Teresa.

Z grona półfinalistów, którzy dziś prezentowali swoje umiejętności w gmachu Polskiego Radia, jurorzy – profesorowie: Dorota Simonides, Jan Miodek i Jan Olbrycht – wybiorą trójkę finalistów – dorosłych i Młodzieżowego Ślązaka Roku 2016.

Wielki finał i gala odbędzie się już jutro, 20 listopada, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Podczas imprezy zostanie przyznany tytuł Honorowego Ślązaka Roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!