Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. "Policja Województwa Śląskiego w II RP". Wystawa elementarna przygotowana przez IPN

OPRAC.:
Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Wystawa elementarna IPN "Policja Województwa Śląskiego w II RP".Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wystawa elementarna IPN "Policja Województwa Śląskiego w II RP".Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE IPN Katowice
Katowicki oddział IPN przygotował "Wystawę elementarną" poświęconą Policji Województwa Śląskiego w II RP. Zaprezentowane slajdy mają za zadanie przybliżyć pracę tej formacji, która została utworzona po podziale Górnego Śląska pomiędzy Polskę i Niemcy w czerwcu 1922 roku.

Wystawa elementarna - Policja Województwa Śląskiego w II RP, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, prezentuje historię Policji Województwa Śląskiego, utworzonej po podziale Górnego Śląska miedzy Polskę i Niemcy w czerwcu 1922 r. Policja Województwa Śląskiego była równoprawna oraz niezależna od Policji Państwowej i pełniła swoje obowiązki aż do wybuchu II wojny światowej. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1940 r. wielu śląskich policjantów dostało się do sowieckiej niewoli. Większość z nich trafiło do Obozu Specjalnego NKWD w Ostaszkowie i wiosną 1940 r. zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (obecnie Twerze).

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka, Zbigniewa Gołasza oraz strony internetowej Piekarski Werk.

Autorzy wystawy

Autorem wystawy, projektu graficznego i składu jest Aleksandra Korol-Chudy, koncepcję graficzną serii opracowała Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, za koloryzację odpowiadał Mikołaj Kaczmarek.
Recenzja: Zbigniew Gołasz, dr hab. Filip Musiał

Wystawy elementarne IPN

Celem "Wystaw elementarnych IPN" jest przygotowanie ekspozycji, których narracja jest skupiona na kwestiach podstawowych istotnych dla społeczeństwa. Każdą wystawę można pobrać ze stron IPN i wydrukować. Oferta instytutu jest skierowana przede wszystkim do instytucji, szkół i osób fizycznych. IPN, prosi o przesłanie informacji zwrotnej, wraz z dokumentacją zdjęciową wydarzeń i miejsc, w których wystawy zostały wykorzystane. IPN zebrane informacje zamieści na swojej stronie internetowej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera