Promesy dla ośrodków zdrowia z województwa śląskiego
W poniedziałek 24 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski i minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda spotkali się z dyrektorami śląskich szpitali by przekazać promesy na inwestycje na łączną kwotę ponad 105 mln złotych. Środki pochodzą z unijnej inicjatywy REACT-EU i mają wspomóc system opieki zdrowotnej w odbudowie po pandemii COViD-19.
- Skutki COViD-19 nadal wpływają na nasze codzienne życie. To wciąż powoduje wiele perturbacji u pacjentów i służby zdrowia. To doświadczenie pokazuje, że nasze działania w zakresie powikłań kardiologicznych i neurologicznych powinny być kontynuowane. Tak będzie dzięki funduszom europejskim - zapowiada Grzegorz Puda.
Do Polski trafi w sumie 520 mln złotych, a przy inwestycjach, które będą finansowane z tych pieniędzy, nie będzie wymagany wkład własny szpitala. Minister Puda przypomniał w Katowicach, że w ramach mechanizmu REACT-EU wcześniej przekazano już 300 mln złotych na cyfryzację Podstawowej Opieki Zdrowotnej, 148 mln złotych na wsparcie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, 260 mln złotych na Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz 216 mln złotych na ponadregionalne podmioty, które udzielają świadczeń zdrowotnych dedykowanych chorobom zakaźnym.
Najnowsza pula pieniędzy to środki, które zostaną przeznaczone na inwestycje w szpitalach.
- Oprócz nakładów na nowe budynki i remonty teraz mamy kwestię np. transplantologii i ogromne nakłady na sprzęt - mówi Adam Niedzielski. - Warto powiedzieć o szczególnej współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Niedawno przekazaliśmy Śląskie Centrum Chorób Serca, aby harmonijny rozwój ŚUM był kontynuowany pod względem zabezpieczenia bazy. Serce ministra zdrowia rośnie przyjeżdżając na Śląsk - dodaje.
Na co będą przeznaczone wielomilionowe środki?
- To środki na różne działania, od zakupów najmniejszego sprzętu jak mikroskopy i endoskopy po rezonanse magnetyczne i aparaturę do transplantologii, na przebudowę oddziałów, unowocześnianie bloków operacyjnych i inne udogodnienia, takie jak cyfryzacja - wyjaśnia Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia.
W województwie śląskim 8 promes otrzymało 7 podmiotów:
- Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach - 19 806 130 złotych na roboty budowlane i zakup wyposażenia.
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Jana Szyszko ŚUM w Katowicach - 19 999 155 złotych na roboty budowlane, zakup sprzętu medycznego i wyposażenia
- Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca ŚUM w Katowicach - 9 267 335 złotych na roboty budowlane, zakup sprzętu medycznego i wyposażenia
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach - 17 629 080 złotych na roboty budowlane, zakup sprzętu medycznego i wyposażenia
- Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 ŚUM w Katowicach 20 000 000 złotych na roboty budowlane, zakup sprzętu medycznego i wyposażenia
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach - 8 383 897 złotych na roboty budowlane oraz zakup sprzętu medycznego oraz 5 900 000 złotych na wyposażenie i modernizację Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej
- Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - 10 000 000 złotych na doposażenie w specjalistyczną aparaturę medyczną.
Szpitale mają sprecyzowane potrzeby, na które spożytkują otrzymane wsparcie. W części z nich już trwają zapowiadane inwestycje, jak w przypadku Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które wzbogaci się o dwa angiografy.
- Środki są już rozdysponowane, rozpoczęliśmy już procedurę zakupu i urządzenie jest już u nas. To angiograf dwupłaszczyznowy, czyli de facto dwa angigrafy w jednej maszynie, które dają możliwości obrazowania serca w dwóch płaszczyznach. Jest to podstawowe narządzenie w diagnostyce wad serca u dzieci, a drugi angiograf będzie służył badaniom bioptycznym u dzieci - mówi prof. Piotr Przybyłowski, p.o. dyrektora naczelnego i dyrektor naczelny ŚCCS w Zabrzu.
Równie ambitne plany inwestycyjne ma Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, które za 20 mln złotych zamierza zrealizować trzy projekty.
- Dzisiejsze wsparcie ma ogromne znaczenie. To największy szpital dziecięcy w regionie i jeden z największych w Polsce, a ma już 30 lat, w związku z tym stale postępuje proces modernizacji. Te środki pomogą nam zmodernizować blok operacyjny, który po 20 latach wymaga pewnej modyfikacji i realizacji w nowych warunkach. Drugą rzeczą, jaką planujemy zrobić jest system dystrybucji bezpośredniej leków dla pacjenta, co na pewno zwiększy bezpieczeństwo. Ostatni to innowacyjny projekt, który już jest w niektórych miejscach w województwie, czyli poczta pneumatyczna krwi i innych materiałów z wszystkich oddziałów do laboratorium. To również zwiększy bezpieczeństwo - mówi Marian Kreis, dyrektor GCZD w Katowicach.
Nie przeocz
- To najmodniejsze trendy w paznokciach! To HITY sezonu. Znajdź coś dla siebie
- Bytom zaczyna przypominać europejskie miasta. Kamienice przy Mickiewicza zachwycają!
- Najpiękniejsza kawiarnia plenerowa.. na wyspie. Widok na zamek i park w Pszczynie
- LUDZIE Z PASJĄ: Basia z Zabrza na wielkim ekranie. Jak pracuje się z Agatą Kuleszą?
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Schronisko dla zwierząt w Gliwicach zachęca do adopcji. Te biedne psiaki znajdą dom?
- Pytamy internautów ze Śląska o 15 najsmaczniejszych śląskich słów. Które wybraliście?
- Świetne miejsca na majówkowy spacer w Beskidach. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać!
- Magiczny plener fotograficzny na Śląsku? W Gliwicach właśnie kwitną magnolie. ZDJĘCIA
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?