Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra zostały odsłonięte w Galerii Artystycznej Katowic przy placu Grunwaldzkim

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra zostały odsłonięte w Galerii Artystycznej Katowic przy placu Grunwaldzkim.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra zostały odsłonięte w Galerii Artystycznej Katowic przy placu Grunwaldzkim.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Każdego roku organizowany jest plebiscyt i to mieszkańcy wybierają, kto powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej Katowic, która znajduje się przy pl. Grunwaldzkim. W tym roku odsłonięto dwa popiersia, Kazimierza Kutza i Józefa Świdra. Upamiętniony został także prof. Krzysztof Uniłowski, którego tablica zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

Z początkiem każdego roku Katowice organizują plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla Śląska. Wybierają mieszkańcy głosując online bądź tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej „Nasze Katowice”. Z trzech postaci, które zyskują największą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera zazwyczaj jedną, której rzeźba w połowie września zostaje uroczyście odsłonięta podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa odsłonięto dwa popiersia - Kazimierza Kutza i Józefa Świdra.

- Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan. Cieszę się, że do wielu znanych postaci dołączają dziś Józef Świder i Kazimierz Kutz – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W uroczystościach wzięły udział także rodziny osób upamiętnionych w Galerii Artystycznej.

- Przede wszystkim wrócił do domu i to jest i to jest szczęście, bo Śląsk był dla niego zawsze bardzo ważny - mówi Iwona Świętochowska - Kutz i dodaje. - Bardzo się cieszę. Popiersie jest w dobrym miejscu, w cieniu, on nie lubił słońca.

Nie przeocz

Co czuje jedyny wnuk Józefa Świdra, gdy widzi popiersie upamiętniające dziadka?
- To bardzo miłe uczucie. Zwieńczenie różnych naszych starań. Rok po śmierci mojego dziadka powstała fundacja jego imienia.. Zabiegaliśmy o różne sposoby upamiętnienia go w mieście- mówi Andrzej Śnioszek, wnuk Józefie Świdra.

- Cieszymy się bardzo. Dwa lata temu Józef Świder był już na podium zajął trzecie miejsce, w tym roku udało się. Zwyciężył w plebiscycie, został upamiętniony tutaj, w tym szczególnym miejscu.

Jak mówi Andrzej Śnioszek, dziadek go rozpieszczał. Mieli udaną relację i spotykali się bardzo często, mimo iż jego dziadek mieszkał w Cieszynie.

- Przyjeżdżał bardzo często. Ja do niego jeździłem. Mieliśmy mnóstwo zainteresowań poza muzycznych - wspomina. O muzyce rozmawiali rzadko. - Mieliśmy różne swoje dziadkowo - wnukowe sprawy, miejsca w Katowicach. Często chodziliśmy do różnych knajpek. Dziadek nie był entuzjastą drogich restauracji, wiec wybieraliśmy raczej podrzędne, ale wiąże się to z mnóstwem bardzo miłych wspomnień. Często bywali w nie istniejącym już miejscu na pl. Miarki "Pod dzwonem". - Jedliśmy tam głównie zupę cebulową. Bardzo żałuję, że tego miejsca już nie ma. ono mniej więcej umarło wtedy, kiedy dziadek odszedł - kończy Śnioszek.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 4,5 tys. mieszkańców. Aż 41% z nich wskazało, że to właśnie Józef Świder powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W tej edycji plebiscytu prezydent Marcin Krupa zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w tym, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

W ubiegłym roku z uwagi na rozpoczynającą się epidemię plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Nadzwyczajne okoliczności wymagały od Miasta działań koncentrujących się przede wszystkim na tych przestrzeniach, które najbardziej potrzebowały interwencji samorządu. Dlatego też środki finansowe zabezpieczone wcześniej na zadania związane z organizacją Galerii Artystycznej zostały przeznaczone na inne przedsięwzięcia, a decyzja o wyborze postaci została odłożona w czasie.

– Szanując wolę tych, którzy w ubiegłym roku bardzo licznie zagłosowali na prof. Krzysztofa Uniłowskiego, chcemy oddać cześć także tej postaci, cenionej nie tylko w środowisku akademickim – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Decyzją prezydenta ten poważany i lubiany wykładowca Uniwersytetu Śląskiego został uhonorowany tablicą pamiątkową, która zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera