Katowice: powstał niezwykły mural z portretami dziewięciu...

  Katowice: powstał niezwykły mural z portretami dziewięciu górników z Wujka ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mural "Pamiętamy", poświęcony pamięci 9. górników zabitych w trakcie pacyfikacji kopalni Wujek. Powstał na ścianie budynku, w którym
  1/8
  przejdź do galerii

  Mural "Pamiętamy", poświęcony pamięci 9. górników zabitych w trakcie pacyfikacji kopalni Wujek. Powstał na ścianie budynku, w którym znajduje się Izba Pamięci kopalni Wujek ©ŚCWiS

  Niezwykły mural powstał na ścianie budynku Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności i Izby Pamięci kopalni Wujek w katowickim Brynowie. To duży napis „Pamiętamy” z portretami dziewięciu górników zabitych w trakcie pacyfikacji kopalni Wujek. Malowidło to dzieło francuskiego artysty Al Sticking, którego historia górników z Wujka poruszyła tak bardzo, że właśnie w ten sposób postanowił oddać jej hołd.
  Tego niezwykłego muralu nikt nie zamówił, nie powstał też w ramach żadnego festiwalu sztuki ulicznej. Francuski artysta - Al Sticking – po prostu podróżuje po świecie i maluje. Maluje to, co go porusza, albo inspiruje. W Katowicach był już od kilku dni.

  - Zwiedził kilka muzeów, w tym Izbę Pamięci kopalni Wujek. Szukał tematu dla swojego malowidła. Historia zabitych górników tak go poruszyła, że postanowił ją upamiętnić – wspomina Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Artysta miał własne farby i był w gotowości, aby tworzyć. Do ŚCWiS zgłosił się, aby wskazano mu ścianę, na której może malować.

  - Powiedział, że ma na to dwa dni. To teoretycznie niemożliwe: najpierw musimy znaleźć odpowiednią ścianę, potem uzyskać zgodę właściciela budynku. To zazwyczaj trwa. Jednak jego zapał i wiara, że się uda oraz doświadczenie, że wszędzie słyszał „nie da się”, a potem i tak malował, przekonały nas, że warto spróbować – opowiada dyrektor ŚCWiS.

  I udało się, ale nieodzowna okazała się pomoc pracowników kopalni Wujek i jej dyrektora – Michała Paprotnego, który udostępnił Francuzowi ścianę budynku, w którym urzęduje Centrum Wolności i Solidarności. - Szukaliśmy odpowiedniej ściany po całej kopalni, dyrektor zaproponował ogromną, ale Al Sticking stwierdził, że będzie za duża, ostatecznie więc padło na ścianę budynku, w którym znajduje się Izba Pamięci – dodaje Ciupa. Pracę Francuza podglądali regularnie mieszkańcy Brynowa, ale też górnicy z „Wujka”, wszyscy trzymali kciuki za powodzenie.  Efekt końcowy robi wrażenie, a mural porusza. Na ścianie budynku przy ulicy Wincentego Pola powstał duży napis „Pamiętamy”. Każdą z dziewięciu liter wypełnia portret jednego z dziewięciu górników zabitych podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku.

  Al Sticking swój mural skończył malować dziś. Prawdopodobnie jutro wyjedzie z Katowic. Planuje podróż na Litwę, potem będzie się kierować do Moskwy. Jego malowidła odnajdziemy również w Pradze oraz Berlinie.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znakomity mural

  Zbyszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niezwykłe, że wiele murali w polskich miastach ma głębszy sens. Świetny ten mur pod "Wujkiem".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A TW BOOLEK UCIESZO NY Z KOmPRoMISS SU OKrongłEgOm STOLCA PO PzPR

  777 mAFIA SMIECIOWO PRu SSun DONKA Vel D0N COR LEONE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A JA RUzEL I KISZCZAK POhoWAŃI Z H0NoRAMI. zaPEWNIO NYmi PRzEZ ELYTY TRZECI RZEPY POssPOeliTY .POsstaliNOWE.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo