Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Powstania śląskie w filmie, literaturze, pieśni. W poniedziałek 18.11 konferencja naukowa na Wydziale Teologicznym UŚ

tes
Powstańcy śląscy
Powstańcy śląscy Śląska Biblioteka Cyfrowa
„Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” to temat konferencji naukowej, która odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w poniedziałek 18 listopada 2019 r., od godziny 9.00. Ma być "intelektualnym wkładem" dla tworzącej się w podziemiach katowickiej archikatedry instytucji kultury o nazwie „Panteon Górnośląski”.

Organizatorami konferencji „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archidiecezja Katowicka oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Patronat narodowy w stulecie odzyskania niepodległości objął nad wydarzeniem Prezydent RP Andrzej Duda.

Konferencja „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich, ale organizowana jest jako część projektu „Panteon Górnośląski – badania naukowe”, realizowanego w ramach programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego pod nazwą: Dialog.

"Panteon Górnośląski" ma ukazać bogactwo kulturowo-społeczne ziemi śląskiej, a historia regionu zostanie przybliżona poprzez prezentację życia i osiągnięć najważniejszych postaci związanych z przestrzeniami administracji i polityki, nauki i szkolnictwa, kultury i sportu, przemysłu i świętości.

Zobaczcie koniecznie

Dyskusja toczyć się będzie także o tym, jak powstania śląskie są przedstawiane w podręcznikach szkolnych, jaka była rola kobiet w tych wydarzeniach, a jaka rola Kościoła katolickiego i duchowieństwa.

Pokaz filmu Kazimierza Kutza. Wstęp wolny
W ramach konferencji na Wydziale Teologicznym o godz. 16:15, dzięki uprzejmości Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Instytucji Filmowej Silesia Film, odbędzie się również projekcja cyfrowo odnowionej wersji filmu Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” – jednego z najbardziej ikonicznych obrazów podejmujących tematykę historii Górnego Śląska. Seans poprzedzi wykład wprowadzający dr hab. Ilony Czopik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wstęp wolny.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera