Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice pozwały Anitę Gargas za "Magazyn śledczy". Znamy listę żądań

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Karina Trojok
Kolejny etap sprawy Katowice - Anita Gargas: miasto złożyło pozew sądowy. Wiemy, czego domaga się Miasto od TVP i reporterki "Magazynu Śledczego".

Miasto Katowice złożyło pozew sądowy związany z programem "Magazyn Śledczy Anity Gargas", który został wyemitowany 23 stycznia. Stało się tak ze względu na niezastosowanie się TVP i autorów programu wobec sformułowanych w marcu przez prawników Katowic żądań.

Miasto Katowice wysłało wówczas następujące pisma:
1. Do Telewizji Polskiej SA i Anity Gargas (i innych adresatów) - wezwanie do zaprzestania naruszeń i usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych
2. Do Rady Etyki Mediów – skargę na działanie niezgodne z kartą etyczną mediów na program „Magazyn Śledczy Anity Gargas”
3. Skargę do Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na program „Magazyn Śledczy Anity Gargas”
4. Skargę do Rady Programowej Telewizji Polskiej SA, Zarządu Telewizji Polskiej SA, Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA na program „Magazyn Śledczy Anity Gargas”.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Jedyna odpowiedź nadeszła z Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jej treść ograniczała się do informacji o zwróceniu się przez KRRiT do TVP o przekazanie materiałów niezbędnych do zajęcia stanowiska".

W związku z tym Miasto Katowice zdecydowało się na złożenie pozwu cywilnego z tytułu naruszenia swoich dóbr osobistych miasta Katowice. Procedura została wszczęta w poniedziałek 8 czerwca.

W pozwie zawarto żądanie przeproszenia miasta Katowice oraz sprostowania przekazanych nieprawdziwych informacji:

1. Nakazanie pozwanej Telewizji Polskiej S.A. usunięcia z platformy telewizji internetowej www.vod.pl odcinka nr 141 programu „Magazyn Śledczy Anity Gargas” z dnia 23 stycznia 2020 roku, dotyczącego budowy stadionu w Katowicach;

2. Nakazanie pozwanym, w terminie tygodniowym od uprawomocnienia się orzeczenia, publikacji ogłoszenia przeprosin podczas wydania programu „Wiadomości” na antenie TVP 1 o godz. 19:30, poprzez odczytanie przez prowadzącego program, a także wyświetlenie odbiorcom tego programu

3. Nakazanie pozwanym publikacji przeprosin na stronie internetowej www.tvp.pl, pod logo Telewizji Polskiej S.A. umieszczonym w górnej części strony, w taki sposób by komunikat był widoczny od razu po wejściu na ww. stronę internetową

4. Nakazanie pozwanym publikacji ogłoszenia na profilu Telewizji Polskiej S.A. oraz Magazynu Śledczego Anity Gargas w mediach społecznościowych (Facebook), poprzez przypięcie postu na ww. profilach na okres 7 dni kalendarzowych liczonych jako siedem następujących po sobie dób, od godz. 12:00 w południe pierwszego dnia do godz. 12:00 w południe ostatniego dnia, zawierającego przeprosiny

5. Nakazanie pozwanym publikacji trzykrotnego, dokonywanego w odstępie dwóch dni, ogłoszenia z przeprosinami na profilu Telewizji Polskiej S.A. oraz Magazynu Śledczego Anity Gargas w mediach społecznościowych (Twitter)

6. Zasądzenie od pozwanych solidarnie na rzecz Domu Aniołów Stróżów Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży z siedzibą w Katowicach kwoty 100 000 zł tytułem zapłaty odpowiedniej sumy na wyżej wskazany cel społeczny.

Tak "Magazyn Śledczy" Anity Gargas na temat stadionu GKS Katowice skomentowaliśmy w Dzienniku Zachodnim

Przypomnijmy, ze program, który awizowano jako poświęcony budowie nowego stadionu GKS Katowice i zapowiadano ukazanie związanego z tą inwestycją "układu", w praktyce poświęcił jej niewiele czasu, za to pojawiło się sporo wątków politycznych. Po jego emisji prezydent Marcin Krupa wydał oświadczenie:

„Wczoraj na antenie TVP1 wyemitowany został program "śledczy" Anity Gargas. W wielowątkowym materiale, który rzekomo dotyczył budowy stadionu miejskiego, padło wiele nieprawdziwych informacji. Autorzy programu w żenujący sposób zmanipulowali przekaz, który nie miał nic wspólnego z dziennikarską rzetelnością i prawem do krytyki. Z przykrością stwierdzam, że znając format tego programu, nie jestem zaskoczony takimi metodami działania i zakłamywania rzeczywistości.

Już wczoraj w nocy otrzymałem wiele głosów m.in. od mieszkańców, samorządowców i dziennikarzy z naszego regionu, którzy są oburzeni tak skandalicznym przedstawieniem Katowic. Nie ma mojej zgody na naruszanie dobrego imienia miasta. Dlatego w trosce o dobry wizerunek Katowic, dokonamy wnikliwej analizy materiału, by następnie podjąć w tej sprawie wszelkie możliwe kroki prawne, o których będę Państwa informował”.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

To jest zabawne

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera