Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Prawie 100 mandatów za spalanie śmieci. W walce ze smogiem pomaga dron

LOTA
Kontrole z użyciem drona w Katowicach
Kontrole z użyciem drona w Katowicach UM Katowice
4429 interwencji dotyczących spalania śmieci przeprowadzili w ubiegłym roku katowiccy strażnicy miejscy. W trakcie działań kontrolnych wykorzystywano też drona, który latał między innymi nad Giszowcem, Nikiszowcem, Kostuchną, Piotrowicami czy Ligotą. W efekcie tych działań potwierdzono 150 wykroczeń, nałożono też 97 mandatów, a w dwóch sprawach wystąpiono z wnioskiem o ukaranie do sądu.

W Katowicach jednym z elementów walki ze smogiem jest kontrola tego, czym palą katowiczanie. Działania te prowadzą strażnicy miejscy. W ubiegłym roku mundurowi przeprowadzili 4429 interwencji dotyczących spalania odpadów. Po raz pierwszy mieli też do pomocy drona (testy urządzenia odbywały się we współpracy z firmą Flytronic z Gliwic). Urządzenie latało i monitorowało powietrze nad Katowicami w dwóch okresach (od 23 stycznia do 19 lutego oraz od 9 października do 21 grudnia, z pominięciem czasu trwania Szczytu Klimatycznego COP24), czyli łącznie przez 28 dnia.

Smog nie odpuszcza: w Śląskiem znów przekroczenia norm o kilkaset procent! W Rybniku darmowe autobusy. Pogoda na 22 stycznia WIDEO + ZDJĘCIA

- Kontrolą objęto dzielnice Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Kostuchna, Piotrowice – Ochojec, Zarzecze, Podlesie, Ligota- Panewniki oraz Dąbrówka Mała. Na podstawie wstępnego monitoringu z powietrza poddano dalszym czynnościom kontrolnym łącznie około 1000 budynków. Spośród nich wytypowano do szczegółowej kontroli około 200 budynków – wyliczają strażnicy miejscy.

CZYTAJCIE KONIECZNIE
SPRAWDŹ, JAK DOSTAĆ PIENIĄDZE Z PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE

97 mandatów za spalanie śmieci w Katowicach

Co z efektami tych działań? W sumie ujawnili 150 wykroczeń związanych ze spalaniem śmieci. Nałożyli też 97 mandatów, a w dwóch przypadkach wystąpiono z wnioskiem o ukaranie do sądu. Ponadto strażnicy sprawdzali, czy katowiczanie przestrzegają tzw. uchwały antysmogowej dla woj. śląskiego, która zabrania spalania m.in. biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. W tym zakresie strażnicy nałożyli dziewięć mandatów.

- W przypadkach niepotwierdzenia przez strażników naruszenia prawa, w wyniku prowadzonych kontroli ustalono, że przyczyną uciążliwego zadymienia jest jakość spalanego opału, głównie wilgotnego węgla, a także niewłaściwa obsługa i wykorzystanie starych pieców grzewczych tzw. „kopciuchów”. Każdorazowo w trakcie kontroli strażnicy przekazywali właścicielom nieruchomości informacje dotyczące dotacji na zmianę systemu ogrzewania, a także obowiązku wymiany starego pieca grzewczego na nowy klasy 5 – dodają mundurowi.
 
Program Czyste Powietrze 2019: NOWY NABÓR WNIOSKÓW od 21.01! ZASADY Jak dostać pieniądze na termomodernizację i wymianę pieca w domach?

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo