Katowice. Przebudowa węzła Giszowiec. Zjazd z DK86 na DK81 otwarty. Upłynni ruch z centrum do południowych dzielnic

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zjazd z DK86 na DK81 w kierunku Ligoty i Ochojca otwarty zostanie w najbliższy wtorek, 18 stycznia. To ważny moment trwającej przebudowy układu drogowego w Giszowcu, największej obecnie inwestycji drogowej Katowic.
Zjazd z DK86 na DK81 w kierunku Ligoty i Ochojca otwarty zostanie w najbliższy wtorek, 18 stycznia. To ważny moment trwającej przebudowy układu drogowego w Giszowcu, największej obecnie inwestycji drogowej Katowic. mat. prasowe NDI Katowice
Udostępnij:
Z około miesięcznym poślizgiem otwarto zjazd z ul. Pszczyńskiej (DK86) na ul. 75. Pułku Piechoty (DK81) w Katowicach. Jego oddanie ułatwi życie kierowcom podróżującym trasą w kierunku od centrum do południowych dzielnic miasta - Ochojca i Ligoty.

Znamy termin otwarcia zjazdu z DK86 na DK81 na węźle Giszowiec

Zjazd z DK86 na DK81 w kierunku Ligoty i Ochojca otwarty zostanie we wtorek, 18 stycznia. Jak podkreśla rzeczniczka katowickiego magistratu, Ewa Lipka, to ważny moment trwającej przebudowy układu drogowego w Giszowcu.

– Mamy gotowy kolejny zjazd dla kierowców, który upłynni ruch na trasie w kierunku od centrum do południowych dzielnic Katowic. Dla kierowców zostanie udostępniony 18 stycznia w godzinach okołopołudniowych, aby przy szczycie powrotów do domu mogli korzystać już z tego rozwiązania – podkreśla urzędniczka.

Nie przeocz

Zakończenie prac budowlanych na całej inwestycji przewidywane jest na drugą połowę tego roku. – Zimowe warunki i temperatury ujemne uniemożliwiają intensyfikację prac drogowych, natomiast chcemy jak najszybciej ukończyć przebudowę przejścia dla pieszych, z którego korzystają mieszkańcy Giszowca. Jesteśmy na etapie wyburzania wschodniej części przejścia na wysokości przystanku autobusowego. Równolegle przebudowujemy kanał wód dołowych KWK Murcki Staszic i realizujemy prace związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną – opowiada Tomasz Kawalec, kierownik budowy z firmy NDI, generalnego wykonawcy robót.

Przypomnijmy, że to największa inwestycja drogowa w mieście od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych - ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Usprawnione zatem zostanie skomunikowanie obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz miejskiego obszaru południowo-wschodniej części Katowic, w zakresie połączenia z drogami krajowymi oraz centrum miasta.

Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny. Piesi i rowerzyści także zyskają nowe, bezkolizyjne połączenia. W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego.

– Powstaną tu zatem dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów, Cieszyna i Skoczowa oraz na północ w kierunku autostrady A-4 i dalej w kierunku Krakowa i Wrocławia oraz Łodzi i Gdańska, drugi będzie przeznaczony dla ruchu lokalnego – w kierunku Giszowca, Murcek i Ochojca – przypomina Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice.

Koszt robót budowlanych wynosi 308,1 mln zł, z czego aż 239,3 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie