Katowice przegłosowały metropolię GZM jednogłośnie na...

  Katowice przegłosowały metropolię GZM jednogłośnie na uroczystej sesji w Sejmiku Śląskim

  Agata Pustułka, Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowiccy radni podjęli w poniedziałek, 29 maja, uchwałę pieczętującą prace nad wnioskiem o utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim. Aktowi temu poświęcona została najbardziej uroczysta sesja w historii katowickiego samorządu. Wniosek o przystąpieniu do metropolii został przegłosowany jednogłośnie.
  Głosowanie nad przyjęciem uchwały o powołaniu metropolii na sali Sejmu Śląskiego w Katowicach
  1/45
  przejdź do galerii

  Głosowanie nad przyjęciem uchwały o powołaniu metropolii na sali Sejmu Śląskiego w Katowicach ©Arkadiusz Gola

  AKTUALIZACJA GODZ. 12:05:
  Radni Katowic przegłosowali przystąpienie do metropolii GZM jednogłośnie. 28 radnych głosowało ZA.

  AKTUALIZACJA GODZ. 12.00
  Prezydent Katowic Marcin Krupa: Nazwa metropolii została wynegocjowana. Do metropolii przystąpi 41 gmin, co stanowi około połowy mieszkańców województwa.


  AKTUALIZACJA

  Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza: To moment historyczny. Przepraszam za wzruszenie, ale każdemu z samorządowców może się udzielić. Razem możemy więcej. To ważny sygnał dla całej Polski.

  Przemawia marszałek województwa Wojciech Saługa: Zetknąłem się z ideą metropolii w 2006 roku. Metropolia rodzi się przede wszystkim w sercach. Pod koniec tamtej kadencji powstała ustawa metropolitalna, która dała podwaliny pod dzisiejszy dzień. Metropolia będzie na poważnie, gdy na poważnie wykorzystamy ją w działaniach.

  Sesja metropolitalna rozpoczęta przemawia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: - To radosny dzień dla naszego regionu. Metropolia to szansa na skok rozwojowy. Jesteśmy częścią historii, bo coś dobrego po nas zostanie - mówi Wójcik.

  Pieniądze na metropolie muszą być dobrze spożytkowane - dodaje wiceminister Wójcik i dziękuje władzom Katowic, politykom wszystkich opcji oraz wojewodzie śląskiemu, marszałkowi oraz Sejmikowi. - Metropolia powstała także dzięki zaangażowaniu abp Skworca. Dziś mamy wielkie święto niech go nikt nie zepsuje.

  Szef śląskiego PiS Wojciech Szarama: - Powstanie metropolii nie było oczywiste klub Parlamentarny PiS jak i prezes Kaczyński przyczynili się do powstania metropolii. Budżet jest skromny ale można go dobrze wykorzystać.

  Grzegorz Tobiszowski wiceminister energii: Dziękuję za to ze mogę brać udział w tej sesji, gdy rodzi się metropolia. Z naszego regionu poszedł impuls, że mimo podziałów umieliśmy się pogodzić. Wykorzystamy to, że potrafiliśmy przekonać do metropolii innych.

  Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek: Województwo śląskie w pełni zasługuje na metropolię. Władze centralne z odpowiedzialnością podchodzą do losu regionu.

  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
  Rada wyjątkowo zbiera się w sali Sejmu Śląskiego, gdzie na co dzień obraduje samorząd wojewódzki. Świadkami uchwalenia wniosku o powołanie metropolii są prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wszystkich 40 miast, które wraz z Katowicami, sformują związek, a także marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, przewodniczący sejmiku Stanisław Gmitruk i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

  Po zakończeniu sesji to właśnie wojewodzie złożony zostanie (przez prezydenta Katowic Marcina Krupę i przewodniczącą RM Katowice Krystynę Siejną) wniosek o utworzenie metropolii.

  Za jego pośrednictwem trafi do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Najpóźniej do 30 czerwca rada ministrów wyda rozporządzenie finalnie tworzące związek. Zacznie on działać od 1 lipca tego roku, ale realizację pełni zadań oraz budżetowe finansowanie otrzyma 1 stycznia roku przyszłego.

  Dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta Katowice ma również swój symboliczny wymiar: po zakończeniu sesji podpisany zostanie akt upamiętniający nadchodzącą integrację.

  Najważniejszym zadaniem metropolii będzie organizacja transportu oraz kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój obszaru metropolii, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich i promocja związku i jego obszaru. Związek otrzyma na to ok. 280 mln zł z 5-procentowego udziału w podatku PIT.

  Zobacz listę wszystkich miast i gmin, które wejdą w skład powstającej metropolii


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION